Підвищення рентабельності з мінімальними затратами

377

24 листопада у Києві, у готелі HILTON, відбулася науково-практична конференція «Антистресова та стимулююча дія гуматів компанії HUMINTECH та їх використання у рослинництві». У дискусії взяли участь більше сотні аграріїв з усієї України.

Конференцію урочисто відкрила Валентина Охрімчук, директор ТОВ «Агротехносоюз». Компанія є ексклюзивним імпортером продукції німецького виробництва компанії “HUMINTECH”. У своєму виступі директор закликала до спільного обговорення питань, які порушувались під час конференції: ділитися власним досвідом використання гуматів у виробництві, розповідати про результати експериментів, які проводили аграрії на своїх полях як самостійно, так і разом з агрономами компанії «Агротехносоюз».

Першим спікером конференції був Яссер Дергхам, менеджер із розвитку продуктів компанії «Humintech GmbH», який приїхав на подію з Німеччини. Він розповів гостям про те, що таке гумати та яке місце компанії “HUMINTECH” на ринку гуматів у світі. Пан Дергхам пояснив, що у Німеччині гумати застосовують у різних напрямках сільського господарства: у рослинництві,  як стимулятори росту та антистресанти, у тваринництві – для збільшення продуктивності тварин.

За його словами, до 90% гуматів добувають із леонардиту. Найбільше родовище цієї породи знаходиться саме у Німеччині, де і виготовляють гуматовмісні препарати “HUMINTECH”. Як приклад він показав відео процесу виробництва препаратів компанії “HUMINTECH”.

Про проблеми, які заважають аграріям отримувати високі врожаї, розповів у своїй доповіді Дмитро Козаренко, заступник директора з розвитку продукту компанії “АГРОТЕХНОСОЮЗ”. Він пояснював, що навіть маючи дороге якісне насіння з високим потенціалом врожайності, кліматичні фактори та хімічне навантаження технології вирощування не дають можливості повністю розкрити потенціал рослин, що призводить до втрат від 30 до 50% врожайності.  

Основні фактори – це кліматичні умови. Перепади температур, заморозки, зливи, град, засуха. Застосовуючи гумати у вигляді обприскування перед заморозками, підвищується концентрація клітинного соку та знижується температура замерзання  його у рослині, що допомагає зменшити вимерзання посівів взимку.

Найбільших збитків завдають високі температури та засуха. Гумати за таких погодних умов підтримують процес фотосинтезу навіть при високих температурах. А також стимулюють рослини синтезувати більше органічної речовини з тієї ж самої кількості води, що підвищує врожайність та покращує якісні показники.

Фактором ризику та стресів у рослини можуть бути гербіциди. Дмитро Козаренко пояснив, що часто через певні погодні умови аграрій не може внести ці речовини вчасно, тому після обробки відбувається пригнічення самої рослини. Гумати треба застосовувати як профілактично так і за появи пригнічень на рослинах.

Як гумати працюють на практиці та про їхню ефективність розповів  агроном-дослідник компанії «Агротехносоюз» Богдан Аврамчук. Він представив результати польових дослідів щодо вирішення вище перелічених проблем, які компанія отримала в господарствах по всій території Україні. Дослідження з різною проблематикою та різними видами культур: від гербіцидного стресу на озимому ріпаку, соняшнику, сої до засухи і пізніх сходів на пшениці та ячмені. За різних умов при застосуванні гуматів результати були позитивними: відбулося підвищення врожайності 8-12% і більше з покращенням якісних показників зерна, при цьому додаткові затрати на гектар були мінімальними – 6-9 євро/га.

Результати польових дослідів

Господарство Культура Проблема Вирішення Приріст ц/га та додаткові затрати на гумати
«Полонне-Агро»

Житомирська обл.

Соя Гербіцидний стрес 1.       Гуміфілд в.г., 0,1 кг/га

2.   Фульвітал Плюс з.п.,          0,125 кг/га

+ 4,1 ц/га за 6,25 євро

«Нива Переяславщини»

Київська обл.

Соя Гербіцидний стрес (промивання грунтових гербіцидів) 1. Гуміфілд ВР-18, 0,4 л/га

2. Фульвітал Плюс з.п., 0,15 кг/га

+2,0 ц/га за 7,6 євро
«Вінал Агро» Львівська обл. Пшениця озима Засуха та високі температури 1.       Гуміфілд Форте Аміно в.с., 0,4 л/га

2.        Фульвітал Плюс з.п., 0,15 кг/га

+3,2 ц/га за 7,6 євро
 «Вікторія» Одеська обл. Соняшник Гербіцидний стрес

(хлорози)

1.       Гуміфілд Форте Аміно в.с., 0,4 л/га +2,0 ц/га за 2,8 євро
«АФ Оксанина»

Черкаська обл.

Пшениця озима Живлення 1.Фульвітал Плюс в.с., 0,3 л/га

2.Фульвітал Плюс в.с., 0,3 л/га

3. Гуміфілд Форте Аміно в.с., 0,4 л/га

+4,0 ц/га за 8,8 євро
«Чумаки»

Дніпропетровська обл.

Соняшник Гербіцидний стрес 1.Гуміфілд Форте Аміно в.с., 0,4 л/га +1,3 ц/га за 2,8 євро
«Ельдорадо» Херсонська обл. Пшениця озима Пізні сходи

(засуха)

1.Гуміфілд Форте Брікс в.с., 0,8 л/т +4,7 ц/га за 1,6 євро
«Агро Регіон Борзна»

Чернігівська обл.

Кукурудза Низькі температури 1.Гуміфілд Форте Аміно в.с., 0,4 л/га +3,0 ц/га за 2,8 євро

Голова наглядової ради компанії «Агротехносоюз» Василь Поддубний:

«Метою ведення бізнесу є прибуток. Усереднені дані застосування гуматів на культурах при обробці насіння і 2-4 обприскування по вегетації свідчать про те, що за інтенсивної технології рентабельність підвищується на 8-12%, а прибутковість на 20%, за екстенсивної – рентабельність на 10-14%, а прибутковість – до 40%. Тобто у виробничих умовах додатковий прибуток становить 1840-2300 грн./га.  Для збільшення прибутковості на 20-40% за рахунок землі, потрібно на кожні 10 000 га додатково ввести в обіг ще 2000-4000 га, або застосувати гумати».

Представниками компанії «Агротехносоюз» в ході дискусії було обговорено, проілюстровано та підтверджено результати застосування препаратів для вирішення ряду проблем на конкретних прикладах господарств України.  В дискусії обміну досвідом застосування активну участь взяли агрономи та керівники більше 15 агрокомпаній: ТОВ «Агро Регіон Бориспіль», ТОВ «АФ Батьківщина», ПАТ «Зернопродукт» (МХП), «Астарта-Київ АгроХолдинг», «Кернел АгроХолдинг», ПАТ «Дашківці», «Агрейн Менеджмент АгроХолдинг» та багато інших.

 

Коментарі виробників

Сергій Чакір, головний агроном СГ “Вікторія”, Одеська область:

«Ми застосовуємо препарати компанії “HUMINTECH” на усіх своїх культурах: це і соняшник, кукурудза, озимі ячмінь, пшениця та ріпак, у садах та виноградниках. Препарати допомагають нам отримати прибуток на підвищеній врожайності та зменшених затратах. Цього року травень на Одещині був досить холодним, як ніколи раніше. На соняшнику були пошкодження у вигляді хлоротичних плям – рослина отримала стрес. Ми внесли Гуміфілд форте Аміно в.с., 0,4 л/га і вже через тиждень рослини повернули собі насичений зелений колір. Для перевірки ми залишили кілька рядів необробленими і порівняли результат. Рослини після Гуміфілду та Гуміфілду Форте Аміно були кращі та вищі. Препарати “HUMINTECH” працюють, тому вони включені в нашу технологію».

Микола Сучек, керівник відділу насінництва підприємства «Аграрна компанія 2004», ГК “VITAGRO“, Хмельницька область:

“Зараз ми переходимо від помірно-континентального клімату до різкоконтинентального, щороку у нас нестача вологи. Це проблема, яка стосується кожного з нас. Наука не стоїть на місці й пропонує різні варіанти вирішення проблеми. Це і сорти високоінтенсивного типу, і препарати – гумати, які якраз і пропонує “Агротехносоюз”. Поєднання таких сортів насіння із гуматовмісними препаратами дають нам можливість зняти ці кліматичні стреси та зменшити негативний вплив хімічного навантаження на рослини. У нас більше 80 тис. га земель, і щоб тримати на належному рівні показники врожайності, ми застосовуємо гумати. Ми маємо власний випробувальний полігон, де перевіряємо дію усіх препаратів. Перепробували безліч вітчизняних та імпортних препаратів, у результаті зупинились на “HUMINTECH“.

Султан Абушов, агроном АПК “Насташка” Київської області:

“Ми ставимо дуже багато дослідів, експериментуємо. Цього року зробили дослідження мікродобрив на озимій пшениці. Було 8 різних препаратів, різних компаній, і один із піддослідних – Гуміфілд, хоча це й регулятор росту. Нам багато чого розповідали про нього. Вирішили спробувати і були дуже здивовані. Перше місце серед мікродобрив зайняла одна компанія, приріст був 1,1 т/га, але і затрати були додатково 25 євро/га. Внесення Гуміфілду дало приріст 9,5 ц/га при додаткових затратах 8 євро/га за три обприскування. При застосуванні цього препарату рослина дійсно максимально розкрила свій потенціал і взяла з ґрунту все необхідне. Тому цього року ми ввели препарати ТОВ “АГРОТЕХНОСОЮЗ” у свою технологію вирощування”.

Катерина Сокольнікова, журналіст