Всупереч існування мораторію на продаж землі, депутати хочуть прийняти закон про обіг сільськогосподарських угідь  

164

Нещодавно уже традиційно Верховна Рада України продовжила мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 31 грудня 2017 року. Основні мотиви такого рішення полягали у потребі підготовки ґрунтовного правового підґрунтя для впровадження ефективного ринку землі. Можновладці запевняли, що 2017 рік стане перехідним періодом для створення адекватних «правил гри» як для власників земельних паїв та представників аграрного бізнесу. Однак «підготовка» фундаменту для ринку землі пройшла надзвичайно оперативно з огляду на те, що 13 грудня у Парламенті зареєстровано законопроект № 5535 «Проект Закону про обіг земель сільськогосподарського призначення». Відповідний законопроект подали народні обранці з фракції БПП (Мущак О.П., Хлань С.В., Різаненко П.О.), які не підтримали  продовження мораторію ще на рік. Документ пройшов погодження наступних комітетів: з питань аграрної політики та земельних відносин; з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування; з питань фінансової політики і банківської діяльності; з питань правової політики та правосуддя; з питань податкової та митної політики; з питань бюджету; з питань запобігання і протидії корупції.

Документ передбачає кілька етапів роботи. Перший етап має стартувати 1 липня 2017 року і передбачатиме надання можливості об’єднаним громадам продавати комунальну та державну землю в своїй юрисдикції, а Держгеокадастр – землі державної власності. Купувати цю зможуть громадяни України – фізичні особи, органи місцевого самоврядування та держава, але не більше ніж 500 га на 1 особу.

На другому етапі з 1 липня 2018 року дозволять продавати землю фізичним особам – власникам паїв. Одним із ключових параметрів законодавчого регулювання, що пропонується законом, є ліквідація можливості безкоштовної приватизації землі. Це, на думку, авторів закону унеможливить реалізацію тіньових схемі відчуження землі з державної власності, яка постійно зменшується.

А вже на третьому етапі (з 1 січня 2020 року) право купувати матимуть юридичні особи та фізичні особи – підприємці. Автори законопроекту пропонують наступні «запобіжники» надмірної концентрації земель в одних руках: обмеження для фізичних осіб буде становити 500 га, а для юридичних осіб – до 33% земель певного району (в середньому до 30 тис. га). Як зазначає інший народний депутат Вадим Івченко (Батьківщина), по суті запропоноване «обмеження» не буде заважати підприємству одночасно орендувати решту 67 відсотків земель в адміністративному районі, що матиме ризики для одноосібного володіння земельним банком на певній території.

Враховуючи, що в Україні найближчим часом планується реалізувати адміністративно-територіальну реформу, якою буде передбачено значне укрупнення теперішніх адміністративних районів, земельний банк агропромислових підприємств може зрости в рази. Тобто, реально одна юридична особа в аграрному секторі може володіти до 150 тис. га та ще й претендувати на право орендувати землі в розмірі до 300 тис. га.

Чи реалізується задумане і які це матиме наслідки для галузі, покаже час…

Джерело: http://rada.gov.ua/, http://uainfo.org/, https://www.rbc.ua/