Високий врожай кукурудзи: дослідження передумов

643

Питання причин того чи іншого результату в сільськогосподарському виробництві завжди є відкритим. Адже дуже багато компонентів грають роль в отриманні високої врожайності та правильних якісних характеристик культури. На даний час є актуальними дискусії про кукурудзу, зокрема на Західній Україні, де літня та осіння посуха феєрично завершилась раннім випаданням снігу. Втім, деякі господарства все одно умудрились зібрати високий врожай кукурудзи. За рахунок чого це стало можливим? В даній статті ми висвітлимо використані технології вирощування кукурудзи та результати господарств Тернопільщини, які цього сезону отримали більше 11 т цієї культури з гібридом компанії «Сингента» НК Кобальт, ФАО 320.

Коротка характеристика цього гібриду: середньоранній, здатний забезпечувати високу і стабільну урожайність. Качан короткий, фіксованого типу. Довжина обгортки дорівнює довжині качана. Рекомендований для вирощування на зерно. Має високу посухостійкість. Стійкий до пухирчастої сажки, гельмінтоспоріозу, іржі, фузаріозу качана і вилягання. Гібриду притаманні середні темпи росту на початку вегетації. Тип листка еректоїдний. Вихід зерна з качанів — у середньому 83 %. Тип зерна – зубовидний.

Валерій Голиняк, директор Західного бізнес-регіону компанії «Сингента», зазначає: «Для отримання високих врожаїв та максимальної якості зерна повинні правильно скластись багато факторів. Один з них – головний, початковий – це генетичний потенціал рослини. Селекційна робота компанії «Сингента» дозволяє збирати врожай кукурудзи до 15 т/га і більше. НК Кобальт, СИ Феномен, НК Джитаго, СИ Аріосо та інші – це гібриди, які здатні максимально використовувати наявну вологу для отримання високого врожаю у лояльних і в несприятливих умовах. Другий важливий фактор – дотримання правильних технологій вирощування. Зокрема, мова іде про захист від шкідливих патогенів, особливо це актуально в складних погодних умовах, які склались цього року. Компанія «Сингента» пропонує аграріям інноваційні технології захисту кукурудзи від бур’янів, зокрема відзначу наш новітній двокомпонентний гербіцид Елюміс™, який має активну дію проти всіх бур’янів, які тільки можуть бути в кукурудзі».

Василь Хавро, менеджер Тернопільської області компанії «Сингента» додає: «Хочу зазначити, що у зв’язку зі зміною погодних умов на Західній Україні, оптимальні терміни посіву кукурудзи стали більш ранніми: це друга-третя декада квітня. Один день затримання посіву призводить до втрати часу вегетації 2,5-3 дні. Кукурудза – це рослина короткого дня, тому для високої врожайності саме ранні строки є кращими, і як показує досвід останніх років, не слід боятись невеликих приморозків. В кінцевому результаті виробник має краще споживання весняної вологи, викидання волоті не попадає під високі температури, а восени – збирає зерно зі значно меншою вологістю. Хочу підкреслити і такий ключовий момент: в умовах цьогорічної посухи ті господарства змогли досягнути успіху, які не загущували посіви, адже надмірне загущення посівів спричиняє значну витрату вологи з ґрунту, підвищує конкуренцію рослин за світло, що призводить до слабшого наливання зерна, збільшення кількості дрібних качанів, запізнення зі строками збирання урожаю.

Крім того, слід відмітити, що гібриди кукурудзи Syngenta відрізняються тим, що всі вони стійкі до пухирчастої сажки – це важливо при посіві кукурудзи повторно по кукурудзі, або по сої. Також селекційна робота Syngenta направлена і на стійкість до кукурудзяного метелика, який є актуальною проблемою для Західної України. А щодо бур’янів – дуже хороший результат при роботі з кукурудзою показує внесення ґрунтового гербіциду Примекстра® Голд. Таким чином, виробник має чисті посіви на старті і, плюс до того, великий бонус – цей гербіцид не пригнічує саму кукурудзу».

Тож, до вашої уваги практичний досвід господарств Тернопільщини – висвітлення передумов отримання високої врожайності гібридів кукурудзи компанії «Сингента».

ФГ «Вікторія-92», Тернопільська обл., Козівський район, с. Вікторівка. Інтерв’ю дає Олег Дмитришин, головний технолог.

dmytryshyn

Які гібриди кукурудзи, коли і як сіяли

«Цього року ми висіяли гібрид кукурудзи компанії «Сингента» НК Кобальт, ФАО 320. Познайомились ми з ним минулого року, і довірившись спеціалістам компанії, одразу використали його в товарних посівах. Він показав гарний результат, тому вирішили знову здійснити висів цього гібриду. Тож, цього року НК Кобальт був посіяний на ділянці 200 га, 16-рядковою сівалкою Challenger – це хороший агрегат, сіє рівномірно, якщо дотримуватись рекомендацій не перебільшувати швидкість (оптимальна – 7-8 км/год). Попередниками виступили – частково кукурудза, частково озима пшениця, але за нашим спостеріганням, попередник на результат врожайності в даному випадку не вплинув. Ґрунти на ділянках під кукурудзу – частково сірі опідзолені, частково чорнозем. Посів робили всередині квітня, з 15 по 25. Я вважаю, що термін був обраний вдало, адже в наших сусідів, які сіяли раніше, був приморозок. Густина посіву – 1 п.о./га, тобто по сходах виходить приблизно 80 тис. насінин/га. Ми вже другий рік сіємо з такою густиною, і, на мій погляд, це є стало одним з ключових факторів отримання хорошої врожайності».

Живлення та захист

«Щодо системи живлення: восени під оранку внесли діамафоску 2 ц/га, а навесні, перед сівбою – 250 кг/га карбаміду. В принципі це все. З мікроелементів вносили калій та цинк.

Система захисту була відносно проста. Після посіву внесли ґрунтовий гербіцид Примекстра® Голд в нормі 3,5 л/га. Потім для підстрахування використали ще суміш: 250 г/л Примекстра® Голд + Мілагро®. Більше гербіцидів не вносили. Цього року придбали висококліренсний обприскувач, і на одній невеликій площі, 80 га, спробували для експерименту вже перед цвітінням зробити обприскування фунгіцидом та інсектицидом, але у підсумку різниці за результатами з рештою ділянок не побачили.

В принципі в цьому сезоні кукурудзу ні хвороби, ні шкідники особливо не турбували. Той самий зазвичай «грізний» кукурудзяний метелик нам не зашкодив. Думаю, справа в толерантності гібриду НК Кобальт.

Погодні умови

«Того року було мало опадів, а цього – ще менше. На моїй пам’яті 2016 – один з найбільш посушливих років. Але така висока врожайність, певно, вийшла через те, що дощі впали мало, але вдало – тоді, коли кукурудза найбільш потребувала вологи. Навесні ще була нормальна кількість опадів, а в червні вже почалася критична ситуація з ними, був дощ тільки в кінці місяця, а вже з липня по вересень стояла абсолютно суха погода. До речі, саме цей червневий дощ я вважаю одним з ключових факторів хорошої врожайності, яка в нас вийшла, адже саме в кінці червня наступає друга половина вегетації кукурудзи, коли вона починає ефективно використовувати вологу».

Підсумки

«Збирання кукурудзи проводили в другій половині жовтня. Термін цей був оптимальний, сніг ще не випав. Результатами ми дуже задоволені і навіть приємно здивовані. Врожайність в середньому вийшла 12,5 т/га з вологістю 24-25%. На рекордній ділянці 11 га зібрали НК Кобальт з врожайністю 13,7  т/га з таким самим відсотком вологості. Взагалі-то цей гібрид у нас  рекордсмен у порівнянні зі всіма іншими, що ми висівали, від різних виробників. І минулого року також. Гадаю, що 2017 року будемо знову сіяти НК Кобальт.

Зі свіжого досвіду: ми побачили, що стандартна технологія вирощування кукурудзи працює дуже добре. Хоча ми проводили різні експерименти, вносили, наприклад, бактеріальні препарати. Але результату не побачили. Щодо розвитку наших технологій можу сказати, що ми працюємо над системою живлення, цього року збільшили кількість добрив».

ПАП «Нива», Тернопільська обл., Козівський район, с. Золота Слобода. Інтерв’ю дає Ігор Урманець, головний агроном.

urmanets

Які гібриди кукурудзи, коли і як сіяли

«Треба розпочати з того, що позаминулого року ми на господарстві за рекомендацією Василя Хавра висіяли демо-ділянку з 9 гібридами кукурудзи Syngenta. При збиранні врожаю всі вони показали результати вище нашого звичного середнього показника (8,9 тонн/га) – 10 тонн. Найбільш врожайним з них виявився НК Кобальт. Але минулого року ми ще його не сіяли, пробували СИ Респект, який дав врожай 9,8 т/га – хороший результат, враховуючи, що була дуже сильна посуха. А цього року ми висіяли 100 га НК Кобальт, ФАО 320 та 80 га СИ Вералія, ФАО 260.

Строки посіву були досить ранні: з 13 квітня почали сіяти Кобальт, потім одразу – Вералію. Попередник – озима пшениця. Сіяли 8-рядковою сівалкою Maschio Gaspardo– придбали нову цього року. Глибину посіву заклали трохи більшу ніж зазвичай – до 5 см, адже боялись приморозків. Густина посіву – 85-87 тис. насінин/га, тобто сіяли трохи більше, ніж 1 посівна одиниця на гектар. Вирішили підстрахуватись, посіяти густіше саме через ранні строки – ми ще ніколи в такий час не сіяли. При холодній температурі кукурудза розвивається повільніше, і є час для дротяника та ворон – проріджувати посіви. До збирання густота складала 77-79 тис. рослин/га – на всіх посівах однаково.

Живлення та захист

«Розвиток кукурудзи був хороший. Адже здійснили ранній посів, і на старті повезло з достатньою кількістю вологи. Шкідники та хвороби особливо не турбували, лише було незначне пошкодження кукурудзяним метеликом – вище качана. Живлення здійснювали стандартне: восени, після того, як здійснили зяблову оранку, внесли 240 кг діамофосу, а навесні, під час передпосівної культивації внесли 220 кг карбаміду, 130 кг сульфату амонію. У фазі 26 листків давали цинк – 2 л. До речі, рік від року у нас в господарстві йде тенденція нарощення живлення, бо вважаємо це доцільним та ефективним. Це позитивно впливає на врожайність та стійкість кукурудзи до хвороб і шкідників.

Щодо системи захисту – внесли ґрунтовий гербіцид Примекстра® Голд 3,5 л. Для контролю вже по вегетацію кропили Ланцелотом™. Фунгіцидів та інсектицидів не використовували, окрім невеличкої площі, де з’явився дротяник – там боролись препаратом Нурел™ Д».

Погодні умови

«Щодо посухи, яка нашкодила більшості фермерів в цьому році, – вона нас оминула. І в червні, і в липні у нас ще йшли добрі дощі. Це дозволило нам в серпні проводити оранку, чого в минулому році ми зробити не змогли. Посуха почалась вже в кінці серпня – початку вересня, і тому на врожайність кукурудзи вона принципово не вплинула. Але через неї ми почали збирання трохи раніше, ніж зазвичай».

Підсумки

«У підсумку гібриди Syngenta показали високі результати і на товарних посівах: Кобальт – 11,2 т/га, з вологістю від 22-26%, Вералія – 10,5 т/га, з вологістю 21-24%. Вологість оптимальна, тому з сушінням проблем не було. Тим паче, зараз, враховуючи високі ціни на газ, мусимо чекати, якомога довше сушити кукурудзу в полях. В цьому році тільки не пощастило – дочекалися ще й снігу.

Плануємо наступного року збільшувати посіви кукурудзи приблизно на 150 га, адже культура рентабельна, вигідна, стабільна по ціні.

Хочу зазначити основні важливі, на мій погляд, аспекти у вирощуванні кукурудзи: 1) достатня та вчасна волога; 2) тип обробітку ґрунту – ми зазвичай робимо оранку, але цього року, певне, будемо пробувати глибоке рихлення; 3) збалансоване живлення (обов’язкове використовування NPK та сірки); 4) оптимальні строки посіву – пізні терміни з кожним роком все більше недобре відгукуються агровиробникам; 5) і, звісно, найважливіше – правильний гібрид. Для цього треба обов’язково сіяти демонстраційні ділянки та досліджувати, які саме гібриди кукурудзи підходить саме для тих чи інших ґрунтово-кліматичних умов, адже ця культура демонструє велику різницю за результатами саме в селекційному потенціалі різних гібридів – навіть при однакових умовах догляду».

Тетяна Бєлінська