Визначальним у сільськогосподарській галузі є інвестування у потенціал рослини

473

Сільське господарство є найбільш динамічним та ефективним сектором економіки України, що визначає його інвестиційну привабливість для закордонних партнерів. Інноваційний розвиток галузі неможливий без вкладання коштів у знання як правильно вирощувати культури, зберегти землю і досягти високих врожаїв.

Симбіоз реальних інвестицій та сучасних знань дав свої перші результати у компанії «Вест Агро Груп», що на Львівщині. В обробітку підприємства знаходиться 9 тисяч гектарів, на яких впроваджуються інноваційні рішення з агротехнологій.

Про особливості роботи компанії розповів генеральний директор ТОВ «Вест Агро Груп» Ігор Зварич, за фахом економіст, а за покликанням – професійний організатор хліборобської справи.

ТОВ «Вест Агро Груп» – це компанія з польськими інвестиціями, яка розпочала працювати в Україні лише цього року. Придбавши кілька дрібних та середніх господарств, вона об’єднала виробничі потужності в єдине ціле.

На сьогодні товариство спеціалізується на вирощуванні продукції рослинництва. В структурі посівних площ наявні широкий спектр зернових, зернобобових та технічних культур, що забезпечує оптимальне поєднання культур як мінімум у чотирипільній сівозміні. Так, під урожай 2016 року зерновий клин складав: пшениця та ячмінь (понад 30%); важливу роль відіграє частка такої зернобобової культури як горох (5%); серед олійних культур переважав соняшник (майже 30%), соя (12%) та ріпак (5%); технічні культури – це цукровий буряк, частка якого дорівнювала понад 5%.

Звичайно, кожен господар чекає завжди хороших врожаїв, що забезпечує високу економічну ефективність діяльності. Тож ми попросили керівника підприємства поділитися інформацією про цьогорічні показники зі збору ранніх та пізніх культур. Як зазначив Ігор Зварич, компанія «Вест Агро Груп» у 2016 році отримала набагато вищі валові збори порівняно зі середньостатистичними показниками Львівщини та України. Щоб не бути багатослівним, слід зауважити, що пшениця та ячмінь в середньому дали по 8 т на 1 гектар (на окремих ділянках отримано 10-12 т з гектара зерна пшениці), урожайність соняшника склала 2,8 т/га, сої – близько 4,0 т/га, ріпаку – 4,5 т/га, продуктивність гороху становила 4,5 т/га, а на площах цукрових буряків вдалося досягти врожайності на рівні 85 т/га.

Такі високі результати наштовхують багатьох бізнесменів активно розширювати земельний банк підприємств для максимізації прибутків і в абсолютному значенні. Чи актуальне це питання для нового гравця на аграрному ринку? В компанії «Вест Агро Груп» запевнили, що метою їхньої діяльності, у першу чергу, є досягнення максимального виходу продукції з гектара. І стратегія розвитку компанії на 10-20 років полягає у раціональному використанні земельних ресурсів. Тому підприємство постійно здійснює аналіз ґрунтів, проводить їх вапнування для вирівнювання кислотності, застосовує органічні добрива (у розрахунку 1 т/га) тощо. Все це роблять і для досягнення високої якості сільськогосподарської продукції.

Досягнення високої якості сільськогосподарської продукції було б неможливим без препаратів іспанської компанії AgriTechno Fertilizantes

Зокрема, практично увесь обсяг зерна пшениці належить до ІІ класу, досягнуто високого відсотка протеїну у сої, олійності – у соняшнику та ріпаку, цукрові буряки вирощені з високим вмістом цукру. Підтверджують отримані якісні індикатори зернотрейдери та переробні підприємства, які співпрацюють із підприємством. За словами Ігоря Зварича це було б неможливим без підтримки препаратів іспанської компанії AgriTechno Fertilizantes, яку в Україні представляє ТОВ “ТД Лемберг”

Пояснення цьому є простим і водночас надзвичайно важливим. Йдеться про здатність рослини засвоювати корисні та поживні речовини на кожній фазі свого розвитку. Адже розкидані у ґрунт добрива в мінеральній формі потрапляють у рослину з користю лише на 40-50 відсотків. Тому у процесі засвоєння поживних речовин рослині необхідно «допомогти» вчасно та у повній мірі спожити макро- і мікроелементи. Застосування біостимуляторів також нівелює негативний вплив стресових ситуацій, таких як недостатність вологи чи перезволоження, високі температури. Це так звана «вітамінка» для розкриття потенціалу рослини, без чого неможливо уявити сучасне сільське господарство.

Зрозуміло, що врожай формується на стадії підготовки якісного насіння. Це 50 відсотків успіху. Сьогодні, як правило, насіння проходить фунгіцидну та інсектицидну обробку. З одного боку, це захищає рослину від хвороб та шкідників, а з іншого – пригнічує ріст на початковій фазі розвитку. Тому насіння зернових та олійних культур додатково обробляють біостимулятором, який підвищує відсоток пророслих пагонів, покращує розвиток кореневої системи. Для обробки насіння зернових використовують препарат Фертігрейн Старт, на основі амінокислот та морських водоростей. Як показує практика, це на 3-5 днів прискорює проростання рослин та розвиток кореневої системи, що у свою чергу позитивно впливає на життєздатність рослини під час дії стрес-факторів. Для бобової групи культур застосовують спеціалізований препарат з молібденом та кобальтом Фертігрейн Старт СоМо.  Ці елементи є обов’язковими при вирощуванні сої та гороху. Вони сприяють засвоєнню азоту та ефективному транспортуванню поживних речовин по всій рослині, і не тільки в період внесення добрив.

Цього сільськогосподарського року підприємство «Вест Агро Груп» зіткнулося з проблемою вимушеної зміни структури посівних площ. Зокрема, погодні умови осені 2015 року не дозволили вчасно зібрати пізні культури та в оптимальні терміни засіяти озиму пшеницю (недосів становив понад 70% від запланованих площ). Довелося приймати рішення щодо використання ярих культур. Щоб не втратити вологи у ґрунті ранньою весною компанія висіяла горох, який найкраще підходить для цього. Такі випадки ще раз підтверджують, що застосування стимуляторів на біологічній основі є «must have»-характеристикою.

Ігор Зварич, генеральний директор ТОВ «Вест Агро Груп» пояснює: «Для розвитку рослини в агрономії застосовують так звані «імпульси росту» у формі листкового підживлення. На цій фазі розвитку підвищується коефіцієнт продуктивного кущення. Покращений вегетативний розвиток впливає на підвищення озерності качанів кукурудзи, збільшує вміст олії у насінні олійних культур, поліпшує формування зерна. Надзвичайно ефективно таке підживлення спрацювало і цього року, коли за два осінні місяці у нашому регіоні випало лише 250 мм дощу. Тому без застосування спеціальних добрив неможливо було б сподіватися на рівномірний розвиток рослин».

Зрозуміло, що базовим фактором при застосуванні інтенсивної технології вирощування сільськогосподарських культур є основне живлення із необхідним набором NPK для кожної культури окремо. Фахівці з агрономії компанії «Вест Агро Груп» використовують різні схеми технології  підживлення (див. табл.).

Таблиця

Схеми основного живлення різних сільськогосподарських культур

 

Культура Отримана врожайність, ц/га Період внесення Обсяг діючої речовини, кг N P K
Пшениця 75-105 при посіві в рядок 120 8 19 19
весною 3-ма давками 500 вапнякової селітри 200 200 100
Соя 36-45 при посіві в рядок 100 15 15 15*
під час цвітіння 100 100
Цукрові буряки 800-900 перед посівом 200 вапнякової селітри 8 19 29
вегетація 500 вапнякової селітри 200 150 150
Ріпак 40-45 при посіві в рядок 180 8 19 29
весною 3-ма давками 500 вапнякової селітри 200 200 100

* додатково 3 сірки

Однак отримати таку високу врожайність неможливо було би без оптимального внесення мікроелементів. Серед них бор, молібден, цинк та кальцій. Їх застосування є дуже важливим на всіх фазах розвитку рослини. Бачення більшості аграріїв щодо вирішення проблеми підживлення є надзвичайно простим і, на перший погляд, логічним. Купуємо препарат з діючою речовиною, наприклад, бор, визначаємо дозу та вносимо у найбільш критичний час. Але практика засвідчила, що питання стоїть не лише у дозах певного препарату, а в його структурі, складі та здатності засвоєння рослиною. Власне, фахівці AgriTechno Fertilizantes спершу вивчають особливості технології на конкретній земельній ділянці, та пропонують такий препарат, особливістю якого є надання рослині здатності вбирати і транспортувати наявний мікроелемент протягом наступних фаз вегетації після внесення препарату. Компанія AgriTechno Fertilizantes керується принципом виробництва препаратів з елементами у найбільш доступній формі для рослини, що забезпечує їх ефективну дію.

Додаткові інвестиції приносять додаткові економічні вигоди

Скептики можуть зауважити про економічну недоцільність використання таких препаратів, аргументуючи свою позицію значними витратами на гектар. Але, як стверджує генеральний директор компанії «Вест Агро Груп» Ігор Зварич, ці додаткові інвестиції приносять і свої додаткові економічні вигоди. Застосування біостимуляторів на різних стадіях розвитку рослин забезпечує покращення її стану та істотну прибавку до врожаю, а це як мінімум 20-30 відсотків. Крім цього, вони забезпечують досягнення високих якісних параметрів продукції: зерна пшениці – ІІ клас; соєвих бобів – протеїн 39-41% на суху речовину; насіння ріпаку – олійність; цукрові буряки – цукристість.

У сукупності додаткові витрати на біологічні препарати при вирощуванні сої становили у 2016 році 50 дол. США на 1 га. Вони допомогли отримати додатково 10 ц/га врожаю та +3% протеїну. У перерахунку на гроші це +370 дол. США на гектар. Рентабельність складає майже 90%.

Яскравим прикладом отриманням економічного ефекту є вирощування пшениці. Витрати на біологічний стимулятор становили 10 дол. США на 1 га. При цьому компанія отримала високий врожай (80 ц/га) зерна ІІ класу. Це дало прибавку в ціні пшениці 7 дол. США за 1 тонну, що в сукупності дорівнювало 56 дол. США на 1 га, а це понад 80% рентабельності.

Такі результати підтверджують правильне рішення застосування підживлення органічними біостимуляторами та мікроелементами, а головне – правильний вибір виробника. Співпраця з компанією AgriTechno Fertilizantes та Торговим домом «Лемберг» дала високий результат.

Тож напрошується висновок, що заробляти в аграрному бізнесі можна, але, у сучасних умовах, екстенсивним шляхом (завдяки розширенню земельного банку підприємства) – це не є раціональним та перспективним. Потрібно навчитися правильно інвестувати в інтенсивність технології з оптимальним набором сільськогосподарських культур у сівозміні, використанням органічних добрив та біологічних стимуляторів, а також максимально використовувати потенціал рослини.

Андрій Сава