Високий врожай кукурудзи закладений у генетичному потенціалі рослини

267
Останні роки в аграрному секторі економіки засвідчили про можливості аграріїв вирощувати рекордні для незалежності України врожаї зернових культур. Чільне місце у структурі вирощеного зерна займає кукурудза – понад 50%. Багатогранність її використання у харчовій та переробній промисловості підвищує вимоги і до якості зерна.
Тому перед аграріями стоїть завдання забезпечити високу урожайність і якісне зерно. Вирощувати його в останні роки стає все важче через несприятливі погодно-кліматичні умови. Звичайно, вплинути на ці умови неможливо, тож, залишається адаптуватися за допомогою сучасних інноваційних технологій і рішень. Одним із способів є використання інноваційних гібридів кукурудзи з високим генетичним потенціалом урожайності й стабільності в умовах мінливих метеорологічних чинників.
Технології з практичного досвіду
Як виходять із даної ситуації в конкретних господарських умовах, розповіли у ПАП «Топільче» (с. Глещава, Теребовлянський район, Тернопільська обл.). Зокрема, головний агроном Дорчак Микола Іванович висвітлив власний досвід вирощування кукурудзи.
За його словами, у структурі сільськогосподарської продукції ПАП «Топільче» важливе місце займає зерно кукурудзи, яке використовується як на продаж, так і для внутрішнього споживання у тваринництві. Несприятливі кліматичні та погодні умови, пов’язані із підвищенням температурного режиму, відсутністю оптимального рівня вологи в ґрунті, протягом останніх 2-3 років впливали на недоотримання очікуваних врожаїв кукурудзи, тому частка культури в 2016 році дещо скоротилася: з 20-25% до 10-15%.
Отримання гарантованого високого врожаю в стресових ситуаціях змушує спеціалістів підприємства приділяти важливу увагу технології вирощування кукурудзи на зерно, починаючи з вибору гібридів адаптивних для зони вирощування. У цьому сенсі визначальним за результатами 2016 року стала співпраця із компанією «Сингента», яка запропонувала власну лінійку гібридів. Вибір підприємства зупинився на гібридах із нижчим ФАО – в межах 220-260, які в умовах Західного Лісостепу швидше дозрівають і при цьому не зменшують показників продуктивності.
У минулому році спробували зерновий гібрид середньоранньої групи стиглості НК Фалькон ФАО 220.
Попередниками кукурудзи на зерно є зернові культури, зокрема пшениця. Щодо термінів посіву, то все залежить від стану ґрунту, температури повітря (яка має складати не менше 8-100С). Загалом оптимальними строками у зоні підприємства 2016 року був період від 15 до 25 квітня. Висів культури у цей час дозволив максимально використати рівень вологи у ґрунті для оптимального проростання рослин.
Щодо норм висіву, то за рекомендацією компанії «Сингента» у лісостеповій зоні варто застосовувати до 65 тис. насінин на 1 га. Як показала практика, більш оптимальними нормами висіву для підприємства є 95-100 тис. рослин/га. Незважаючи на дещо вищі витрати посівних одиниць (а вони становлять в середньому 1,3-1,35), це забезпечує оптимальне розміщення рослин на полі і стабільний врожай.
Це зумовлює застосовувати інтенсивне підживлення як ґрунту, так і рослини. З осені господарством внесено 2 ц діючої речовини в ґрунт з відповідними складовими за елементами – N8P19K29. Навесні під час культивації вносили 2 ц карбаміду. При сівбі ще 1,5 ц карбаміду та 1 ц N9P12K26 від YaraMila додавали в сівалку.
Після посіву кукурудзи здійснювався системний захист рослин від бур’янів, шкідників та хворіб. Одразу після сівби поле обробляли гербіцидами, зокрема Трофі (за нормою 2,0-2,4 л/га). Додатково як страхові препарати застосовувалися Майс Тер (0,15 л/га) та Діален Супер (0,3-0,4 л/га), що убезпечило посіви від однорічних і багаторічних злакових та дводольних бур’янів.
У фазі 5-8 листків під посіви вносилися мікродобрива. Це препарати Вкусал Макромікс (5 л/га), Вуксал П Макс (2,0 л/га) та Вуксал Цинк (1,5 л/га). Додатково підприємством застосовуються гумати.
У фазі цвітіння для боротьби із шкідниками використовуються інсектициди: Коннект (0,4-0,5 л/га) – від сірого довгоносика, піщаного мідляка; Карате (0,2 л/га) – кукурудзяного стеблового метелика, західного кукурудзяного жука. Щодо фунгіцидів, то ефективним препаратом є Амістар Екстра (0,75 л/га).
Загалом слід зауважити, шо навантаження поступово зростає, але на підприємстві намагаються здійснювати як профілактичні, так і лікувальні дії. Значну стійкість до стресових ситуацій проявляє, власне, обраний гібрид НК Фалькон.
Почали збирати кукурудзу орієнтовно 15-17 вересня з початковою вологістю 22%. На завершення збору вологість уже становила 18%. Середня врожайність культури з поля у фізичній вазі становила 104-105 ц/га. Цей показник був найвищим серед гібридів інших компаній, а також сусідніх господарств на 30-50%.
Artesian – еволюція ефективності
Такі результати вдалося отримати завдяки розробленій і впровадженій компанією «Сингента» технології Artesian. Вона володіє подвійною перевагою, адже у роки, коли сезонних опадів достатньо для успішного вирощування врожаю, гібриди Artesian забезпечують максимальний результат урожайності. А от у сезони, коли кількість вологи обмежена, вони демонструють вищий рівень урожайності в середньому на 15% у порівнянні з гібридами інших брендів.
З приводу зазначеної проблеми та шляхів її вирішення менеджер компанії «Сингента» в Тернопільській області Василь Хавро сказав наступне: «Як відомо, кукурудза – це та культура, яка може забезпечити найвищі врожаї серед культур зернової групи. На сьогодні уже зустрічаються випадки, коли урожайність досягає 200 ц/га. Це її потенціал. Звичайно на практиці господарства таких високих врожаїв не збирають. Факторів, через які це не відбувається, є багато, зокрема: погодні умови, проблеми із живленням рослин, обрана технологія вирощування в конкретних кліматичних і ґрунтових умовах. Важливим при цьому є можливість аграріїв впливати на певні процеси. Серед них слід виділити живлення рослин та обробіток ґрунту.
Так, відомо, що 50% азотних добрив кукурудза засвоює у період викидання волоті та 20% – у період наливання зерна. Тому схема удобрення має бути побудована так, щоб скоригувати споживання корисних елементів на більш пізніх етапах розвитку рослини. З іншого боку, різка зміна клімату, відсутність вологи, особливо при запиленні та наливу зерна, негативно відображається на формування врожаю. Частково цьому можна запобігти завдяки змінам в обробітку ґрунту: залишати більше рослинних решток в ньому, збільшувати частку у структурі посівів сидеральних культур. Це буде запобігати випаруванню вологи, покращить структуру, хімічний склад ґрунту та сформує передумови для досягнення високого врожаю. Однак вирощування культур передбачає комплекс агротехнічних заходів і виділити, які з них є найбільш важливішими, дуже складно. Необхідно забезпечити повне і якісне виконання усіх етапів виробництва. Тому одним із чинників досягнення бажаних результатів у галузі є підбір гібридів, які б володіли високим рівнем адаптивності до стресових ситуацій (високі температури, відсутність вологи тощо). На сьогодні компанія «Сингента» пропонує ряд нових і перспективних гібридів, які розроблені за технологією Artesian. Вона дозволяє рослинам нормально переносити холод, високі температури, довготривалі засухи, оптимально почувати себе на схилах».
Окрім зазначених особливостей, гібриди Artesian також надзвичайно толерантні до стеблових і кореневих гнилей, пухирчастої сажки. Мають високу стійкість до вилягання.
До них відносяться наступні гібриди.
СИ Феномен ФАО 220. Це гібрид з високим потенціалом урожайності, має тонкий стержень і багаторядний качан. Під час дозрівання швидко віддає вологу. Рослини гібриду відносяться до типу Stay Green, що забезпечує високу якість кормів. Найвищу його врожайність в Західному регіоні у 2016 році отримало «Іванівське» (Тернопільщина, Теребовлянський район) – 9 т/га при вологості 9,5%.
Для інтенсивних технологій компанія рекомендує застосовувати гібрид НК Фалькон ФАО 220. Його вирощування забезпечує високу якість зерна, яке придатне для переробки на крупу. Гібрид стійкий до стеблових хвороб і має здатність швидко віддавати вологу при дозріванні. Його найвищий показник врожайності-2016 на заході – 10,9 т/га при вологості 18%, які зібрало ПП «Оріон-А» (Монастириський район, Тернопільщина).
Високу врожайність при наявності низьких температур на початкових стадіях розвитку та посухи в період вегетації забезпечує гібрид СИ Енігма ФАО 230. Він також характеризується зерном зі вмістом крохмалю на рівні 73-75%. Відноситься до серебньопластичного типу адаптивності. Найкращу врожайність на Західній Україні з нього отримало ТОВ «Україна-2001» (Теофіпольський район, Хмельниччина) – 103,2 т/га, вологість – 18,6%.
СИ Респект ФАО 240. Цей гібрид лінійки компанії «Сингента» забезпечує високу продуктивність в стресових умовах вирощування. До його особливостей можна віднести високу адаптивність. Добре переносить підкисленні ґрунти. Можна застосовувати при поверхневому обробітку ґрунту. Цей гібрид показав високу врожайність у 2016 році на демо-ділянці ТОВ «Україна-2001» – 11,4 т/га при вологості 24%.
Для забезпечення високого врожаю в умовах посухи у компанії рекомендують гібрид з ФАО 280 СИ Аладіум. Він характеризується швидким ростом і розвитком у своїй групі стиглості. Середня адаптивність гібриду поєднується із швидкою віддачею вологи зерном при дозріванні. ФГ «Подільська марка» (Дунаєвецький район, Хмельниччина) отримало з нього врожайність 12,8 т/га, вологість 24%.
НК Кобальт ФАО 320. Він здатний забезпечувати високу і стабільну урожайність навіть за умов посухи. Володіє високим виходом зерна з качанів – понад 83%. Стійкий до пухирчастої сажки, гельмінтоспоріозу, іржі, фузаріозу качана і вилягання. Його зірковий показник врожайності-2016 – 12,3 т/га, вологість 24% – на ФГ «Вікторія-92» (Козівський район, Тернопільщина).
НК Термо ФАО 330. Гібрид забезпечує високу інтенсивність та володіє компенсаційним потенціалом. У сприятливих умовах вирощування формує два господарсько-придатні качани. Відноситься до високо толерантних гібридів до кореневих і стеблових гнилей. Найкращу врожайність у 2016 році в Західному регіоні отримало ТОВ «Оболонь-Агро» (Чемеровецький район, Хмельниччина): 12,3 т/га, вологість 23%.
НК Люціус ФАО 340 характеризується як посухостійкий і толерантний до пухирчастої сажки і вилягання. Відноситься до середньостиглої групи і схильний до двокачаності. ПП «Богдан і К» (Снятинський район, Івано-Франківщина) у 2016 році отримало з нього врожайність 10,3 т/га при вологості 24%.
Андрій Сава
Василь Хавро Микола Дорчак