Вирощування сої: демонстрація кращого досвіду в подоланні бар’єру врожайності у три тонни

264

Соя в останні роки все більше цікавить аграріїв України, адже площі її посіву становлять біля 2 млн. га. Її називають диво-рослиною через широкий спектр використання. І недаремно. Так, із насіння сої виробляють борошно, олію, крупи, соєве молоко, сурогат кави, консерви, біопаливо, а також корми для тварин. Підігріває цікавість до неї і підвищений попит з боку інших держав – вітчизняні аграрії експортують понад 50% сої, а це більше 2 млн. тонн.

Сьогодення вимагає від агровиробників підвищувати ефективність вирощування сої в частині отримання високих врожаїв (не менше 3 т/га) та якості насіння, як сировини для переробки (особливо позбавленої ГМО). Як свідчать офіційні дані державної статистики, середня урожайність сої не перевищує 2,5 тонни. Тому на практиці потрібно вирішити багато технологічних питань для отримання стабільних врожаїв цієї культури. Про це і йшлося на міжнародній науково-практичній конференції «Кращі практики виробництва з вирішення проблем у вирощуванні сої» (м. Київ), організованої компаніями «Адама Україна» та «Заатбау Україна».

Про мету та завдання конференції розповів директор з маркетингу та розвитку компанії «Заатбау Україна» Віталій Грищенко:

«Сьогодні наші компанії прийшли до розуміння, що спільне проведення подібних заходів є більш корисним для наших клієнтів. Це пов’язано з тим, що вирішувати питання у сільському господарстві необхідно комплексно. Цього року ми зупинилися на такій культурі як соя. Метою проведення конференції є намір поділитися з аграріями найкращим досвідом вирощування насіння сої. Адже культура в Україні доволі молода і ще не всі навчилися правильно її вирощувати для одержання стабільних і високих урожаїв на рівні не менше 3 т/га. Є також багато особливостей підбору сортів, проведення агротехнічних заходів, зокрема підживлення та захисту рослин.

Тому сьогодні ми спільно з нашими партнерами з компанії «Адама Україна» та кращими господарниками-практиками маємо на меті показати вплив основних чинників на врожайність насіння сої. У зв’язку з цим, серед запрошених доповідачів є агрономи успішних аграрних підприємств та провідні науковці у сфері захисту і живлення рослин сої.

Надихнув нас на організацію заходу і європейський досвід вирощування сої. Західноєвропейські фермери дотримуються двох головних критеріїв ефективного вирощування. Перший – це якісний обробіток ґрунту. Мова йде не про вибір способу обробітку ґрунту, наприклад оранки чи no-till-технологій, а про ідеальне вирівнювання ґрунту для того, щоб в подальшому максимально уникнути втрат при збиранні. Другий – інокуляція насіння сої.

Щодо мінерального удобрення, то австрійські та німецькі фермери діють за правилом: ми не настільки багаті, щоб вносити мінеральні добрива під сою. Тобто, вони застосовують фосфорні та калійні добрива з розрахунку один раз на три роки під попередники сої, а азотні не вносять взагалі, так як соя – це бобова культура, яка за рахунок азотфіксації здатна забезпечити себе цим елементом. Тому існує переконання, підкріплене багаторічними дослідженнями, що вносити азот під сою економічно не доцільно. Жодні азотні добрива не замінять якісну інокуляцію».

Науково-практичну конференцію відкрили керівники організаторів заходу. З вітальними словами виступили: генеральний директор «Заатбау Україна» Євгеній Авраменко та керівних технічного і маркетингового департаменту компанії «Адама Україна» Олександр Карпенко.

Вони звернули увагу присутніх на те, що поряд із насінням з високим генетичним потенціалом чи якісними препаратами захисту рослини, для досягнення вищих показників виробництва сої необхідно вирішити цілий комплекс агротехнічних питань. Власне основне завдання організаторів –  надати учасникам практичні знання щодо особливостей вирощуванні сої та збільшення її врожайності.

Про налагодження ланцюга «від вирощування – до кінцевого споживача», а також формування довіри між виробниками та споживачами розповіла регіональний директор Асоціації «Дунайська соя» Інна Ільєнко.

Доповідач наголосила, що надзвичайно важливими питаннями у цій галузі є: скільки виробляти сої, якої якості і що робити з нею далі? Представляючи інтереси європейських виробників, посередників та споживачів, головною проблемою залишається постачання на ринки ЄС якісної сої, вільної від ГМО. На сьогодні частка «внутрішньої» не ГМО сої у Європі є невеликою: не більше третини. За 7-8 років її хочуть збільшити до рівня 50%. Тож перспективи України у цьому сегменті є надзвичайно великими. Українським аграріям Асоціація рекомендує дотримуватись принципу відкритості у процесі вирощування сої з метою забезпечення якості, безпечності, сталості походження та використання дозволених у Європі хімічних препаратів.

Своїм досвідом вирощування сої поділився кандидат сільськогосподарських наук, директор ТОВ «Агрофірма «Колос» Леонід Центило. Тема його доповіді – здорова рослина як запорука досягнення максимального потенціалу врожайності сої, який, за словами науковця,  складає біля 14 т/га!

Про захист рослин сої розповіли фахівці компанії «Адама Україна». Вони представили сучасні схеми боротьби з хворобами і шкідниками сої із застосуванням інноваційних препаратів з найменшою шкодою для самої рослини та ґрунту.

Про особливості агротехнологічних рішень, які дозволяють стабільно отримувати понад 3 тонни з 1 га розповів головний агроном ТОВ «Агро-Рось» Віктор Слободяник. Зокрема, він наголосив, що у наявній 5-ти або 7-пільній сівозміні на підприємстві проводять глибоке рихлення ґрунту на глибину біля 45 см (в середньому раз на 4 роки). Це дає можливість ефективно боротися з утворенням ґрунтових підошв та використовувати наявну вологу. У господарстві також відмовилися від гранульованих мінеральних добрив. Виконання усіх агротехнічних заходів, а також якісне насіння і препарати захисту дозволяють безперешкодно досягати врожайності сої на рівні 3,5-4 т/га.

Про особливості мінерального живлення сої у своїй доповіді вказав науковий консультант компанії «Заатбау Україна» Франц Блюменшайн. Зокрема він продемонстрував цілий ряд європейських досліджень, які переконливо доводять, що вносити під сою мінеральні добрива економічно нерентабельно. Також, велику увагу в своїй доповіді австрійський вчений звернув на такий важливий захід, як інокуляція насіння сої перед посівом.

«Якщо говорити про нашу компанію, – розповідає Віталій Грищенко, директор з маркетингу та розвитку «Заатбау Україна», то слід зауважити, що ми є європейським лідером у сегменті ранньостиглих сортів сої. Усі зареєстровані сорти сої мають високий потенціал врожайності – на рівні 5 – 6 т/га. Зокрема, з такими популярними сортами як Кордоба та Ліссабон агровиробники на великих площах не раз досягали врожайності до 5 т/га. Ці сорти також мають високий вміст білку. Більшість сортів стійкі до вилягання та розтріскування бобів; є нейтральними до тривалості світлового дня; належать до індетермінантного типу росту, тобто мають гарну стійкість до різноманітних стресових факторів».

Компанія ЗААТБАУ в поточному сезоні пропонує високоврожайні сорти сої різні за стиглістю: 000+ (100-105 днів) – Мерлін (Merlin), Абеліна (Abelina); 000 (105-110 днів) – Ліссабон (Lissabon); 000- (110-115 днів) – Кордоба (Cordoba); 00 (115 – 120 днів) – Кардіфф (Cardiff); 00- (120-125 днів) – Кент (Kent); 0- (125-127 днів) – СГ СР Пікор (SG SR Picor); I (127-130 днів) – СГ Айдер (SG Eider).

Загалом, усі доповідачі науково-практичної конференції впевнені, що досягнення середньої врожайності сої по Україні у 3 т/га є цілком реальним за умов належного виконання усіх необхідних агротехнічних заходів, починаючи від підбору сорту, якісного насіння і завершуючи збором врожаю.

Андрій Сава

[nggallery id=73]