ЧИ Є РЕЗЕРВИ У ВИРОЩУВАННІ РІПАКУ І ЗЕРНА? ІННОВАЦІЙНІ РІШЕННЯ ВІД LEMBKE, HORSCH І CLAAS.

229

Вітчизняні аграрії з року в рік додають у забезпеченні виробничих потужностях з вирощування зерна. Зокрема, валові збори зернових культур уже складає понад 60 млн. тонн. Збільшують товаровиробники і потенціал у виробництві ріпаку. Виникає питання, а чи існують додаткові резерви у вирощуванні ріпаку і зерна, як вирішити ряд селекційних, технологічних та економічних проблем зернової та олійної галузей рослинництва.

На ці та інші питання уже спробували відповісти фахівці та експерти аграрного сектору як України, так країн ЄС. З цією метою пройшла серія конференцій «Резерви в вирощуванні зернових і ріпаку до 2020», які відбулися у січні-лютому 2017 року у в п’яти містах України: Дніпрі, Одесі, Полковничому (Київська обл.), Вінниці та Тернополі.

 

Основними засновниками конференції стали компанії NPZ-Lembke і Horsch, які вже організували 10-й ювілейний сезон зустрічі аграріїв та фахівців з питань насінництва, технологій вирощування, технічного забезпечення. До числа співорганізаторів цього року приєдналися компанії New Holland і Claas.

На початку конференції, що пройшла у Тернополі, аграріям розповіли про останні тенденції на світовому і європейському ринках ріпаку, а також їхній вплив на поточну ситуацію у сільському господарстві України.

Зокрема, керівник представництва NPZ-Lembke Олаф Гауе акцентував увагу гостей на зростаючі цінові тенденції на ріпак в 2017 році. Причинами цього він назвав зниження врожайності ріпаку в 2016 році (в середньому на 8,6% по відношенню до 2015 р країнах ЄС і на -11% до 2015 р в країнах СНД) і зменшення світових запасів ріпаку. За прогнозами Міжнародного ф’ючерсного ринку Франції MATIF, ціна на товарний ріпак на умовах franco Гамбург в липні 2017 року становитиме 415 $/т.

Також фахівці NPZ-Lembke говорили про тонкощі розрахунку і внесення добрив під ріпак. Найважливішим у цьому, на думку консультанта по ріпаку Берта Леснера, є час і доза застосування, а не вибір самих препаратів. Особливе значення для ріпаку має внесення борних добрив, а також підживлення сіркою. Сірчаним добривам в Україні приділяють мало уваги, через що всі ґрунти зазнають чималого його дефіциту. Вміст сірки в повітрі також зменшується через закриття промислових підприємств і зниження викидів. Щороку цей елемент виноситься із запасів ґрунту з різними культурами. Найвища потреба в сірчаних добривах у ріпаку, бобових і соняшнику. Співвідношення азоту до сірки під ріпак становить 5:1.

Надалі виступили представники компаній Horsch і Claas доповідали про тонкощі обробітку ґрунту, особливостей догляду за посівами і необхідності якісного розподілу соломи комбайнами.

У презентації компанії Horsch було відображено наукове обґрунтування умов забезпечення ґрунту вологою та практичний досвід застосування самохідних обприскувачів.

Від компанії доповідачем був Тарас Рунців менеджер Західного регіону ТОВ «Хорш Україна». Він звернув увагу на наступне.

Загальновідомо, що будь-яке господарство не може вплинути кількість опадів у певній зоні вирощування. Аграрій може лише адаптуватися до наявного рівня і застосувати певну технологію вирощування для мінімізації негативного впливу. Одним із способів є змінити структуру ґрунту (щільність, наявність підошв тощо). Впливає на це і наявна сівозміна, кількість і склад органічних решток, спосіб обробітку ґрунту. Останні 2-3 роки показують, що проблем із вологою немає весною і навпаки – її недостатність літом і восени. Тому важливо контролювати ці процеси протягом усього сезону.

Одним із ефективних способів швидкої проникності вологи є вапнування (де це необхідно). Наукові дослідження у Німеччині вказують на те, що вапнування ґрунту втричі (з 160 хв до 30 хв 50 мм опадів на 1 кв.м.) збільшує прохідність вологи. Це також регулює рівень кислотності (5,5-7,0) ґрунту, від чого залежить доступність макро- та мікроелементів для певних сільськогосподарських культур.

Важливе значення для проникнення вологи в ґрунт має спосіб обробітку. Так, при здійсненні глибокого рихлення при випаданні опадів волога проникала в ґрунт протягом 20 хв, а при оранці – лише 5 хв, після чого земля замулилася. Це також негативно впливає на знесення ґрунту при наявності нерівної поверхні.

Загалом можна констатувати, що часто відсутнє хороше з’єднання верхніх та нижніх шарів ґрунту. Це відбувається через утворення так званої підошви, яку необхідно забрати. Щоб її не було, необхідно розпочинати з якісного збору врожаю. Після нього має залишитися низька стерня, а солома достатньо подрібнитися і розкидана на всю ширину жатки. Після цього, враховуючи існуючу технологію в господарстві, застосувати відповідний агрегат для оранки (де це необхідно), або ж борони для глибокого рихлення.

Серед дискових борон компанія Horsch пропонує модель Joker лінійки або RT, або HD. Розмір дисків може становити 52-58 см. В агрегатів встановлено також катки. Додатковими опціями, які будуть присутні з 2017 року, є наявність лінійки для вирівнювання та ножів для подрібнення соломи. До переваг Joker можна віднести наступні пункти: інтенсивно змішує ґрунт, придатні для закладення великої кількості пожнивних залишків; робоча глибина складає до 15 см; робоча ширина дорівнює від 4 та 6 м; має високу робочу швидкість – до 20 км/год.

Тарас Рунців також розповів про один з найбільш потужних та ефективних обприскувачів, які існують на сьогоднішній день на світовому ринку – самохідний обприскувач Horsch Leeb PT 330. Головною технічною новинкою машини є спеціально розроблена та запатентована компанією Horsch система стабілізації штанги Boom ControL Pro, що є смисловим центром в програмі ефективного внесення засобів захисту рослин. Вона дозволяє машині працювати на максимально низьких висотах штанги (до 10 см від рослини), що забезпечується спеціальною паралелограмною підвіскою, яка працює з 4-ма датчиками. А вони, в свою чергу, контролюють позиційне розміщення штанги при копіюванні поверхні ґрунту, а також при проходженні перешкод. Цей процес зав’язаний на системі роботи пневматичних циліндрів (пневматика може швидше реагувати на сигнали датчиків, а також менш вибаглива в експлуатації). Завдяки поєднанню всіх цих технологічних рішень машина може працювати з робочою швидкістю до 33 км/год. (!) та середньою продуктивністю до 50 га/год.

Слід зауважити, що штанга має ширину 36 м можливістю зменшення ширини до 27 м. Форсунки на штанзі розміщенні на відстані 25 см одна від одної. При цьому ця система від компанії Horsch є першою і єдиною, яка пов’язана з чіткою стабілізацію, мінімальною висотою штанги, ефективністю і швидкістю роботи.

На агрегаті Horsch Leeb PT 330 облаштована удосконалена система обприскування. Так, на ньому передбачено встановлення двох насосів:

  1. Центробіжний – служить основним насосом для обприскування. Його продуктивність складає 1000 л/хв. Насос адаптований для робіт з агресивними реагентами, такими як КАС.
  2. Мембранно-поршневий – слугує як додатковий, для закачування води (якщо це проводиться через систему самозавантаження), промивки технологічних ємностей, а також як допоміжний до центробіжного (у випадку, коли в систему потрапляє повітря).

Основний бак для хімії має об’єм 5 000 л та виготовлений з нержавіючої сталі, що забезпечує надійність в експлуатації. Він не вибагливий до механічних пошкоджень, а також легко піддається очистці від попередніх речовин.

В продовження тематики конференції продукт-менеджер компанії «Claas Україна» Віталій Бортун розповів про основні аспекти роботи комбайнів Claas та ефективні системи управління рослинними рештками.

Сьогодні наше завдання донести до аграріїв важливість рівномірного розкидання рослинних решток на всю ширину жатки. Лише при досягненні такої рівномірності можна забезпечити оптимальну доступність поживних речовин в ґрунті, зокрема азоту; рівномірність сходів ріпаку; зниження рівня витрат на боротьбу з падалицею за допомогою механічних і хімічних способів.

Тому компанія Claas пропонує у вигляді додаткової установки системи IZI як на комбайни лінійки 2017 року, так і на моделі попередніх років.

Підсумовуючи проведення конференції, можна констатувати про підвищений інтерес з боку аграріїв щодо перспектив розвитку більш високих і якісних врожаїв зернових культур та ріпаку, а також досягнення оптимальної структури ґрунту за допомогою ефективного його обробітку.

Андрій Сава

[nggallery id=67]