Від 100 ц/га кукурудзи на зерно з гібридами РАЖТ від компанії Ерідон навіть за складних умов

612

 Гур’єв В.Б., кандидат сільськогосподарських наук

 Добре відома в Європі французька компанія «RAGT Semences», яка успішно займається селекцією кукурудзи з 1963 р., продовжує завойовувати прихильність українських аграріїв.  На українському ринку компанія сьогодні представлена насінням цілого ряду сільгоспкультур культур і зокрема широким спектром високоврожайних гібридів кукурудзи, адаптованих до місцевих умов. Варто зазначити, що селекція і дослідження цих гібридів велися «RAGT Semences» спільно з компанією «Monsanto» протягом близько тридцяти років.

Процес селекції кукурудзи у компанії RAGT розділений на 6 програм, які ведуться у шести регіонах Європи з різними ґрунтово-кліматичними умовами. Завдяки цьому, а також мережі з 17 дослідницьких центрів компанія вивела власну гаму кукурудзи від ФАО 160 до ФАО 600, пристосовану до вирощування на широких просторах від Атлантичного океану до Східно-Європейсько степу і лісостепу. Гібриди компанії RAGT характеризуються швидким стартовим ростом при низькій температурі, високою стійкістю до хвороб та вилягання і відмінними показниками віддачі вологи зерна після дозрівання. Вони добре витримують критичні періоди нестачі вологи та високих температур і навіть за стресових умов формують стабільний врожай. Адже біологічний потенціал врожайності гібридів RAGT дозволяє отримувати 15 т/га і більше сухого зерна у польових умовах.

В Україні лінійка гібридів кукурудзи RAGT ексклюзивно представлена компанією «Ерідон», яка є багаторічним партнером французького виробника і визнаним лідером на українському ринку постачальників насіння польових культур. Оскільки гібриди RAGT забезпечують високу врожайність, не поступаючись гібридам від давно відомих на ринку виробників-лідерів, площі, на яких в Україні висівається французька кукурудза, кожного року збільшуються. Господарники, які зупинили свій вибір на кукурудзі  RAGT можуть бути впевненими у високій якості насіння та відсутності проблем зі забрудненням зібраного врожаю ГМ матеріалом, випадки чого останнім часом не поодинокі. Адже у Франції, де виробляється посівний матеріал RAGT, вирощування будь-яких ГМ сільгоспкультур заборонене. Слід також відзначити, що завдяки конкурентній ціні на продукцію RAGT сільськогосподарські підприємства мають змогу отримати високий врожай, суттєво заощадивши свої витрати на насіння.

Гібрид Бергксон – 110 ц/га, гібрид Бріксо – 100 ц/га

 СТОВ «Лящівка»

(з липня 2016 входить в агрохолдинг «Астарта»)

Черкаська обл., Чорнобаївський р-н,

Врублевський Станіслав Іванович – головний агроном.

Закінчив Уманський сільськогосподарський інститут в 1991 р. Досвід роботи агрономом із захисту – 9 років. Досвід роботи головним агрономом – 2 роки.

Ми почали вирощувати гібриди РАЖТ з 2016 р. Гібрид Бріксо (ФАО 330) дав у середньому 100 ц/га при вологості 19%, Бергксон (ФАО 380) – 110 ц/га при 23%, Футурікс (ФАО 360) – 90 ц/га ц/га при 15% (поле під останнім гібридом не удобрювалося). Слід зазначити, що такі результати врожайності є більш ніж чудовими з огляду на природній катаклізм, який пошкодив наші посіви. Адже через декілька днів після сівби у нас пройшла сильна злива (випало приблизно 150 мм), яка вимила частину висіяного насіння. Після зливи на полі утворилася ґрунтова кірка товщиною приблизно 7-8 см, яка стала серйозною перепоною для сходів. Через цю кірку гібриди кукурудзи  американського виробника на сусідньому полі взагалі не зійшли (поле довелось пересіяти). Гібриди РАЖТ дали сходи, однак нам все ж таки прийшлося провести міжрядне рихлення, після якого густота сходів становила приблизно 50-55 тис. на 1 га. Слід відзначити, що придбання гібридів РАЖТ дозволило  нам заощадити значні кошти завдяки різниці в ціні з гібридами подібної лінійки ФАО від американських виробників. А також додатково заощадити завдяки зменшенню густоти посіву, оскільки гібриди від американських компаній ми сіяли з густотою 78-80 тис./га, а РАЖТ посіяли з густотою 75 тис.

Особливості технології вирощування

Попередник – озима пшениця. Восени на полях провели дискування та оранку, навесні – боронування і культивацію. Під Бріксо та Бергксон вносили гній – 50 т/га. Поле, де був посіяний Футюрікс, не удобрювали. Сівбу проводили 3-4 травня, перед посівом поля обробляли гербіцидом Харнес. Норма висіву складала 75 тис. насінин на 1 га при ширині міжрядь 70 см, середня глибина посіву 5 см. Під час вегетації рослин вносили гербіцид Майстер. Урожай збирали у жовтні.

Гібрид Акксентус – 113 ц/га, гібрид Аякс – 101 ц/га

 

 

СТОВ «Богданівське»

Чернігівська обл., Прилуцький р-н,

Максим Володимирович Любимов – головний агроном.

В 2006 р. закінчив Луганський національний аграрний університет за спеціальністю агрономія після чого присвятив шість років українській аграрній науці. З 2012 року почав працювати в сільськогосподарських підприємствах, займаючи посаду головного агронома.

 

2016 р. у Прилуцькому виробничому підрозділі СТОВ «Богданівське» гібриди кукурудзи РАЖТ були посіяні на площі 216 га – Аякс (ФАО 210) та 450  га – Акксентус (ФАО 250), що складало близько 60% від усіх посівів кукурудзи в підрозділі. Гібрид Акксентус показав врожайність 113 ц/га при вологості 18-22% та густоті 70-75 тис./га. Гібрид Аякс дав 101 ц/га при вологості 15-19% та густоті у 75-80 тис./га.  Це був другий рік вирощування гібридів РАЖТ у нашому господарстві. В 2015 р. за несприятливих умов посухи ці гібриди дали у нас в середньому 100 ц/га, що ми вважаємо дуже добрим результатом. В 2016 р. ми також вирощували гібрид іншого західного виробника, який подібний за своїми характеристиками і ФАО до Акксентусу. Зазначений гібрид фактично дав аналогічний результат урожайності та вологості при тому, що його вартість була відчутно вищою. Приймаючи рішення щодо підбору гібридів кукурудзи під посів 2017 р., наше керівництво, включаючи управляючого групою компаній Тимошина С.М. та директора СТОВ «Богданівське» Зорю В.М.,  аналізуватиме результати 2016 р. та попередніх років і виходити зі співвідношення ціни та врожайності.

Особливості технології вирощування

Попередники – кукурудза, озима пшениця, соя. Восени на полях проводили оранку, весною – боронування, культивацію та внесення аміачної води у нормі 600 л/га. Посів здійснювали у середині та другій половині квітня на глибину 4 см, із внесенням в рядки 100 кг/га нітроамофоски (7:19:27). Схема посіву – загальноприйнятна, з шириною міжрядь 70 см.  Відразу після посіву поля обробляли ґрунтовим гербіцидом Прімекстра Голд. Під час вегетації рослин вносили мікродобриво на основі гумату калію, вибірково гербіцид Майстер Пауер,  фунгіцид Ретенго у фазі 10 листків. У фазі викидання волоті на поля випускали трихограму – двічі по 100 тисяч особин на 1 га. Збирання врожаю здійснювали з середини вересня до початку жовтня.

Гібрид Бріксо – 115-120 ц/га,  гібрид Фізікс – 105-110 ц/га 

 

СТОВ Агрофірма «Росоша»

Вінницька обл., Теплицький р-н,

Голота Павло Миколайович – генеральний директор.

З 1987 р. працює на посадах керівників тваринницьких сільгосппідприємств із розвиненим напрямком рослинництва, має вищу зооветеринарну освіту та є депутатом Теплицької районної ради.

Агрофірма «Росоша» сіє гібриди кукурудзи РАЖТ, а саме Бріксо (ФАО 330) та Фізікс (ФАО 320) протягом останніх чотирьох років. В 2016 р. ці гібриди були посіяні кожен на площі 250 га, що складало 60% усієї площі у господарстві, зайнятої під кукурудзу на зерно. Врожайність при середній вологості зерна 16%  становила 115-120 ц/га для гібриду Бріксо та 105-110 ц/га для гібриду Фізікс. Крім гібридів РАЖТ у господарстві також вирощувалися гібриди двох інших іноземних виробників, які показали аналогічну врожайність. Однак гібриди РАЖТ продемонстрували на 2% кращу вологовіддачу, що за однакової врожайності передбачає відчутну економію на сушінні зерна. Можна зазначити, що насіння РАЖТ характеризується дуже якісною доробкою і в цілому перемагає за співвідношенням ціни та якості. Наступного року ми плануємо збільшити площу під гібриди РАЖТ до 80%.

Особливості технології вирощування

Попередник – озима пшениця та кукурудза. Восени на полях проводили оранку, весною – передпосівну підготовку ґрунту. Вносили КАС 400 кг/га та під час посіву діамофоску у рядки в нормі 100-120 кг/га. Схема посіву – 70 Х 15-20 см, глибина посіву – 3-4 см. Під час вегетації рослин застосовували гербіцидну суміш для боротьби проти мишію та широколистих бур’янів, а також мікродобриво Розалік Цинк у нормі 1,0 л/га.  Збирання врожаю здійснювали у жовтні.