Думка експерта. Ірина Паламар, голова Асоціації тваринників України щодо держдотацій для аграріїв: «Прийшла весна, а грошей так і нема!

138

Так коротко можна сказати про державні дотації сільгосптоваровиробникам, що з 1 січня 2017 року мали б замінити спецрежим сплати ПДВ для аграріїв.

На сьогодні механізм дотацій так і не запрацював, незважаючи на те, що 8 лютого Міністр аграрної політики та продовольства України Тарас Кутовий на всю країну відзвітував, що Кабмін затвердив Порядок розподілу та використання коштів, передбачених у держбюджеті на 2017 рік для бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільгосппродукції.

Але про це, мабуть, окрім уряду ніхто і не чув. Адже на календарі вже 2 березня, проте агровиробники не отримали ні копійки з обіцяних грошей. Більш того, поінформовані джерела повідомляють, що податківцям надана негласна сувора заборона на прийом документів для здійснення таких виплат.

Згідно графіку відшкодування ПДВ, що діяв минулоріч, виплати за січень мали б початись наприкінці лютого автоматично. Натомість, виробники навіть не можуть подати податкові декларації, оскільки спеціалісти податкової їх просто не приймають.

Чим це загрожує? А передусім тим, що малі та середні підприємства через брак фінансів опиняються на грані закриття. Такі думки вже чутні від виробників.

Наступна загроза – це суттєве зростання цін. Якщо так і триватиме надалі й коштів від держави не буде, то бізнес не матиме іншого виходу, ніж підняти ціни на свою продукцію. А зростання може бути прямо пропорційним збиткам – до 20 %. А це вже соціальна проблема, бо зростання цін сильно вдарить по купівельній спроможності громадян та «з’їсть» їх доходи, які уряд так героїчно підвищував, піднімаючи мінімальну заробітну плату до 3 200 грн.

Отже, із задекларованого блага система дотацій ризикує перетворитись на фактор гальмування економічного зростання й соціального збурення. Але все ж таки хочеться вірити, що дотації для сільгоспвиробників, які подавались під соусом європейських практик не перетворяться на звичайну вітчизняну мильну бульбашку чи елемент корупції. Про це ми дуже скоро дізнаємось. А поки затягуємо пояси…..»

Прес-служба Асоціації тваринників України