Грошову оцінку землі знижено. Що буде із платою за пай?

352

Набула чинності нова Методика нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення. Над її розробкою працювало Міністерство аграрної політики та продовольства, Держгеокадастр та НААН. Експерти стверджують, що запропонована методика дозволить врахувати усі необхідні норми для того, щоб сформувати оновлену систему оподаткування у земельній сфері.

Нововведена методика покликана показати об’єктивну вартість землі при використанні в аграрному виробництві. Так, за основу взято розрахунки з потенційно отриманих прибутку на один гектар, потім визначали земельну ренту, капіталізовували її через ставку НБУ і отримали кінцеву вартість земельної ділянки. Цю методику почали розробляти ще у 2012 році з метою актуалізувати та оновити оціночні показники. Нагадаємо, що останній раз нормативно-грошова оцінка земель в Україні проводилася ще у 1995 році та значною мірою базувалася на ще радянських показниках економічної оцінки земель 1958 року.

Ці показники по суті своїй є де-факто базою визначення земельного податку для земель сільськогосподарського призначення, єдиного податку для підприємців четвертої групи. Після затвердження цієї оновленої методики нормативна грошова оцінка землі дещо знизилася. Так, з 2017 року у масштабах держави рілля подешевшає з 30,9 до 27,5 тис. грн., багаторічні насадження – з 59,3 до 52,8 тис. грн., сіножаті – з 7,3 до 6,5 тис. грн., пасовища – з 5,7 до 5,1 тис. грн. за гектар.

Експерти говорять і про диференційовану вартість землі за регіонами. В окремих областях (особливо південних) зниження нормативної оцінки буде істотно вищим, а в деяких областях оцінка навпаки виросте І це об’єктивно. Бо на півдні сільське господарство сьогодні не таке рентабельне, адже перебуває у ризикованій зоні. Нова оцінка дасть змогу зробити оподаткування сільського господарства об’єктивнішим.

Пропорційно зміняться розміри і орендних платежів, адже формально вони формуються під впливом нормативної грошової оцінки землі. Власне укладання договорів оренди земель сільгоспризначення приватної власності саме прив’язані до такої оцінки. Відповідно якщо вона змінюється, то це приведе до змін в орендній платі. Для прикладу, коли візьмемо Херсонську область, де нормативно-грошова оцінка зменшиться десь на третину, то там має відбутися й зменшення орендної плати на стільки ж.

Таке може відбутися на практиці, адже знайдеться частина представників, які забажають внести зміни у договір оренди вже у 2017 році. З іншого боку, власникам паїв це може не сподобається, що матиме певні негативні соціальні-економічні наслідки та значний резонанс у суспільстві.

Розрахунки нормативної грошової оцінки землі набіли чинності з 1 березня 2017 року. Хоча існують окремі проблеми, оскільки Міністерство аграрної політики так і не затвердило порядку її проведення, його навіть ще не виставили на громадське обговорення. Попри те що нова методика почала діяти, застосовувати її на практиці неможливо, доки профільне міністерство не прийняло свої нормативно-правові акти з цього приводу. Крім того, у фахівців аграрного сектору залишається ще безліч питань до самої методики розрахунку, до об’єктивності тих оціночних показників, які вони внесли.

Представники аграрної науки – НААН – пропонували дещо інші концепції розрахунку цієї вартості. Так, перша базувалася на обрахуванні рентного доходу на земельних ділянках, на яких проводилися досліди інституту ґрунтознавства й агрохімії та про які є інформація щодо відносної родючості. Друга методика ННЦ «Інститут ґрунтознавства і агрохімії» розраховувалася за рівнем гумусу, яка виходила з показників у доларовому виразі. Це набагато більші величини, ніж ті, котрі були використані у наявних методиках.

www.expres.ua, www.agropolit.com