HYDRANEO® – інноваційне рішення вирощування кукурудзи у посушливих умовах

456

У контексті глобального забезпечення продовольством людство стикається із проблемою вирощування врожаю у достатній кількості до споживчих потреб. З існуючими обмеженнями у вигляді селекції, насінництва, техніки і технологій фахівці сільського господарства навчилися успішно боротися. Та всі зусилля науки і практики піддаються негативному впливу через зміни клімату на планеті, які пов’язані, в першу чергу, з підвищенням температури і посушливості.

Про методи вирішення вказаних проблем при вирощуванні кукурудзи в умовах України йшлося на науково-практичній конференції, яку організувала компанія «Лімагрейн Україна».

Усіх гостей, а серед них були присутні партнери, представники господарств, науковці, інші спеціалісти аграрного сектору, привітав комерційний директор «Лімагрейн Україна» Віктор Карбівський, і звернув увагу на важливість такої культури як кукурудза. Зокрема, він зауважив: «Незважаючи на рекордні для України за останні 10 років показники врожайності у 6,6 тонн/га, це не є максимальною межею, яку можуть досягнути вітчизняні аграрії. З іншого боку, умови для вирощування цієї культури постійно погіршуються. Тому сьогоднішня конференція є надзвичайно важливою з позиції ознайомлення з інноваційними рішеннями у вирощуванні кукурудзи. Серед інструментів досягнення кращих результатів ми ознайомимося із технологією HYDRANEO®».

Стратегія розвитку

З огляду на ці питання, для їх вирішення є важливим оцінити світові тенденції ринку кукурудзи та насінництва цієї культури. Про це розповів менеджер з розвитку компанії «Лімагрейн Європа» Бруно Пузет:

«Ласкаво просимо на нашу зустріч. Ми раді вітати усіх гостей. Сьогодні ми поговоримо про перспективи вирощування кукурудзи та управління ризиками, пов’язаними з посухою».

Доповідач зауважив, що кукурудза – це одна із найпоширеніших культур у світі. Так, за даними OECD-FAO площі під кукурудзою за останні роки виросли на 22-25%. У ТОП-10 світових лідерів з виробництва зерна кукурудзи входить і Україна. Враховуючи підвищений попит на продовольство, за прогнозами фахівців площі під кукурудзою будуть зростати і надалі. Практика довела, що вона істотно конкурує з іншими зерновими культурами і ефективно доповнює різноманіття харчових продуктів.

Визначальну роль у цьому відіграє селекція і насінництво кукурудзи. Для компанії «Лімагрейн» цей напрям роботи є дуже важливим, тому не дивно, що сьогодні вона є інтерконтинентальною компанією – одним із лідерів на ринку насіння кукурудзи. Досягнення високих результатів забезпечується впровадженням найновіших технологій та інноваційних рішень у цій галузі, що є стратегією компанії.

Також компанія зосереджує значну увагу на технологіях вирощування кукурудзи, зокрема елементах точного землеробства. На наше переконання, такі програми як LG Vision та LG Agrility допоможуть аграріям істотно оптимізувати технологічні процеси вирощування культур. Ще одним із важливих проектів компанії є HYDRANEO® – інструмент ефективного використання води.

Глобальні зміни клімату

Виникає логічне запитання, а що змусило селекціонерів та насіннєзнавців скоригувати власні дослідження щодо адаптації процесу виведення сортів та гібридів у контексті максимального використання рослиною наявної вологи у ґрунті? На це запитання спробувала дати відповідь фахівець у сфері метеорології Тетяна Адаменко, начальник відділу агрометеорології УКРГМЦ.

Як заявила експерт, загалом довготривалі метеорологічні спостереження протягом останніх 60 років визначили на території Україні три сталі крупні кліматичні зони, які географічно дістали назви Полісся, Лісостеп та Степ. Кожній із них, як це було встановлено за норму, притаманні певні рівні температурного режиму, вологи та сонячних днів. Загалом ці зони можна було охарактеризувати як достатньо, помірно та недостатньо зволожені.

Однак поточні дані спостережень вказують на значні зміни в кліматі України. Йдеться про поступове підвищення середньорічних температур (на 1-2 градуси) на фоні значного зниження рівня атмосферних опадів (мінус 100-200 мм). Це призводить до формування зони ризикованого землеробства практично на всій території країни, навіть на Поліссі.

Таким чином, виникає масштабна проблема із забезпеченням сільськогосподарських культур достатнім рівнем вологи у ґрунті. Звичайно, вплинути на клімат неможливо. Тому аграріям залишається лише пристосуватися до цих змін (обрати оптимальний набір культур для вирощування, застосувати необхідну технологію та систему обробітку ґрунту, підібрати сортовий склад культур за критерієм посухостійкості).

Одне із таких рішень пропонує компанія Limagrain – технологію оптимізації посухостійкості HYDRANEO®. Це новий глобальний підхід до управління ризиками під час посушливих умов. Серед рішень, які пропонує світовий лідер у насінництві кукурудзи, є пропозиція толерантних до посухи гібридів кукурудзи і додаткових послуг, які допоможуть господарствам якнайкраще впоратися з посушливими умовами. Зокрема, йде мова про онлайн-сервіс HYDRANEO®, який дозволяє в умовах конкретного господарства розрахувати усі можливі ризики та фактори впливу на урожайність: середній історичний ризик посухи; річний ризик посухи; розрахунковий запас води; прогноз дати цвітіння та наливу зерна; ризики сівозміни; ризик обробки ґрунту; ризики дати посіву; ризики удобрення тощо. Такий підхід розглядає всі основні фактори ризику (клімат, ґрунт, генетика і агрономія) та аналізує їх під час посушливих умов. Це без перебільшення дозволяє підібрати можливі варіанти покращення виробництва зерна кукурудзи в посушливих умовах.

Гібриди кукурудзи

В цих умовах компанія «Лімагрейн» пропонує власну лінійку адаптивних до посухи гібридів. Зокрема, Карой Купі, менеджер з розвитку продуктів кукурудзи «Лімагрейн Європа», ознайомив учасників заходу з кращими пропозиціями компанії на ринку насіння кукурудзи.

Одним із кращих гібридів компанії «Лімагрейн» протягом років є Адевей. Цей гібрид добре відомий українським агрономам. Його слід застосовувати при інтенсивних технологіях вирощування. Це підтверджується і випробуваннями на території України. Так, вони показали, що даний гібрид навіть при найбільш стресових ситуаціях забезпечує щонайменше на 20% більше за середні показники випробувань. У грошовому еквіваленті це становить від 40 до 165 євро/га. Важливим фактором, який впливає на урожайність кукурудзи, є густота посівів. Результати з демонстраційних ділянок свідчать, що оптимальною густотою в умовах західного Лісостепу є 80 тис., а східного – 60 тис.

Щодо новинок, то доповідач звернув увагу на гібрид із низьким ФАО (220) ЛГ 30215. Як показує практика, він складає конкуренцію гібридам навіть з вищим ФАО. Це відбувається завдяки таким його перевагам як дуже раннє цвітіння та швидкий ранній старт. У зв’язку з цим, він надзвичайно чутливий до термінів посіву. Так, якщо затягнути ранній термін посіву на 14 днів, то урожайність в кінці сезону може скоротитись в середньому на 20%, а якщо на 30 днів – на 29%. Ще однією особливістю гібриду є здатність добре переносити весняні приморозки, що формує його переваги для вирощування у північних регіонах України. Оптимальною густотою рослин на 1 га є 65-90 тис.

Наступним гідридом лінійки Limagrain, який представлений у доповіді, є ЛГ 30273 з ФАО 260. Він вирізняється стабільністю вирощування у різних умовах і значною стійкістю до стресів, зокрема посухи. Так, порівняно з однотипними конкурентами, ЛГ 30273 забезпечує на 3-5% вищу врожайність. Він також потребує доволі ранніх термінів посіву, що може убезпечити підприємство від втрати врожаю на рівні 15-19%. Щодо густоти висіву, то рекомендацією компанії є густота рослин перед збиранням 65-80 тис. Поєднання властивостей кременистого і зубовидного типу дає можливість формувати якісне зерно для потреб харчової промисловості. Тому його можна віднести до ключового сегменту ринку.

І нарешті – гібрид із ФАО 280 ЛГ 30315, тип зерна якого є зубовидним. Слід відзначити його толерантність до посушливих умов, пухирчастої та летючої сажки. Гібрид також має швидку вологовіддачу. Як засвідчили дослідні посіви, у 2015-2016 роках при стресових ситуаціях він показав себе просто чудово: забезпечував приріст урожайності в залежності від рівня стресу у 10-12 ц/га. Оптимальною густотою рослин на 1 гектар для цього гібриду є 65-70 тис.

Отже, результати проведення конференції ще раз довели, що ефективне поєднання знань у сфері генетики, селекції та насінництва компанії «Лімагрейн» з оптимальними технологіями вирощування здатні забезпечити високу прибутковість виробництва зерна кукурудзи навіть в умовах посухи.

Андрій Сава