На «Майстерні садівництва» продемонстрували, як мати здоровий та прибутковий сад

429

Невблаганний, стрімкий прихід весни ознаменувався відкриттям яскравого садівничого сезону. Він розпочинається, і у садівників є шанс зробити свою працю більш майстерною та досконалою, проаналізувавши минулорічні помилки та отримавши свіжі актуальні рекомендації від фахівців. Потрібно вкладати неабиякі ресурси у свій розвиток, адже садівництво – це мистецтво. Саме під таким гаслом пройшла серія конференцій компанії «Сингента» «Майстерня садівництва». Заходи відбулись у південному, центральному та західному регіонах. Відкриття серії конференцій відбулося 23 лютого у м. Херсоні. Редакція журналу «АгроЕліта» відвідала «Майстерню садівництва» 28 лютого в с. Недобоївці, що у Чернівецькій області, та 2 березня в с. Сутиски, що на Вінниччині.

Захід на Чернівеччині компанія «Сингента» провела спільно з ПП «Тодосійчук В’ячеслав Іванович», який  реалізує засоби захисту рослин «Сингента», що в тому числі використовуються і у садівництві. На конференцію приїхали більше 150 фермерів-садівників, які мають від 2 га до 300 га саду – з Буковини та інших західних регіонів. Захід з оптимізмом відкрив Валерій Голиняк, директор Західного бізнес-регіону компанії «Сингента»:

«За останні два роки значно виріс професіоналізм садівників Буковини в технологіях вирощування, але питання збуту садових плодів за цей час ще більше загострилось, що пов’язано з багатьма економічними чинниками. Однак радує, що садівники не опускають руки, а активно шукають нові ринки збуту. Українське яблуко користується попитом завдяки своїм смаковим властивостям, тому перспектива у розвитку галузі є велика. Щоб отримати якісні яблука, треба робити активний захист саду на протязі всього вегетаційного періоду. Компанія «Сингента» завдяки серії конференцій «Майстерня садівництва» знайомить аграріїв з ефективною системою захисту саду та догляду за ним».

Василь Романюк, регіональний представник в Чернівецькій та Івано-Франківській, областях компанії «Сингента» додав: «При захисті рослин тільки 50% успіху залежить від якості самого препарату. А ще 50% успіху – це його правильне використання. Тому компанія «Сингента» дуже багато вкладає ресурсів саме в технологічну допомогу аграріям, а також в навчальні заходи. Є дуже багато важливих знань, зокрема аспекти правильного налаштування садових обприскувачів, приготування правильного розчину, витрати робочої рідини, підрізки дерев, термінів хімічної обробки і так далі. В Чернівецькому краю, де ми сьогодні зібралися, працює багато провідних українських садівників, які вже накопичили суттєвий досвід професійного садівництва. В регіоні існують як загальні для всіх українських садівників проблеми, так і специфічні, зокрема дуже поширена тут листокрутка. Проти неї рекомендуємо потужний препарат Ампліго® в нормі 0,4 л/га».

На Вінничині також зібралось велике товариство професійних садівників, багато з яких тримають сад на площі більше 500 га. Ми поспілкувались з Віталієм Шевцовим, регіональним представником у Вінницькій області компанії «Сингента», який розповів: «Кожного року ми вже втретє проводимо конференцію «Майстерня садівництва» на базі одного з найбільш успішного садівничого підприємства «Агро-Еталон», нашого давнього партнерв, в системі захисту якого 40% займають продукти Syngenta: Люфокс®, Вертімек®, Проклейм®, Циделі™ Топ, Актара®, Хорус® тощо. Наша компанія за кожен продукт несе відповідальність та гарантує його ефективність за умови правильного застосування. На сьогоднішній день у нас широко розвинена система обслуговування господарств: здійснення консультацій та проведення технологічного супроводу. На сьогоднішній день у Вінницькому регіоні повністю проведена обрізка дерев, стан їх добрий. Вже сформовані бруньки говорять про те, що можна очікувати хороший врожай, якщо не вдарять весняні заморозки та будуть здійснені правильні заходи захисту».

Плодові та ягідні культури без хвороб

Володимир Воєводін, технічний експерт за спеціальними культурами компанії «Сингента» на конференціях «Майстерня садівництва» ділився з аграріями інформацією про актуальні технології сучасного догляду за садом. Він підкреслив, що садівник – щоб дійсно розвивати галузь і свій бізнес – має працювати над вирощуванням якісного десертного яблука для свіжого споживання, продавати яке значно вигідніше ніж збувати абиякі яблука в якості сировини для переробки. Але для цього потрібно з ювелірною точністю робити заходи з обробки та обрізки саду, який легко та швидко можна втратити при неправильному обходженні з ним. Якщо говорити про аспект захисту, то існує ціла низка питань, які садівникам треба вивчати та практикувати. Це і вчасність внесення, і оптимальний час внесення, і правильний препарат та добриво, і грамотна бакова суміш. Враховуючи, що у саду є велика частка ручної роботи, врожайність напряму залежить від кількості його площі – чим вона більше, тим складніше робити рівномірний повноцінний догляд.

Із врахуванням минулорічних помилок садівники починають сезон 2017-го. Погодні умови склались специфічні: дуже довга зима, яка фактично триває з листопада, та швидка весна із стрімким потеплінням. Володимир Воєводін порекомендував якомога раніше розпочати заходи з живлення саду, зокрема внести азотні добрива, а також не забути про обов’язкове внесення міді та сірки. До речі, Тіовіт Джет® від компанії «Сингента» є ідеальною препаративною формою сірки з хорошою формуляцією, яка виключає забивання форсунок та зводить до мінімумуму можливість виникнення фітотоксичності. Тож, садівникам завжди треба бути насторожі, адже існує така тенденція, що при довготривалій відсутності якоїсь хвороби чи шкідника збільшується ймовірність їх скорого появлення. Так, за прогнозами цього року у вітчизняних садах можуть бути проблеми із плодожеркою. Втім, нижче ми опишемо заходи, які дозволять уникнути цього.

Минулого року багато садівників зазнали проблем від парші, пік якої відбувся вже після цвітіння – це є найбільш сприятливий період для її розвитку. З одного боку, розвитку цієї хвороби сприяла м’яка зима, яка дозволила грибу вижити, а також перепади температури під час цвітіння, а з другого боку, як зазначив Володимир Воєводін, – багато садівників допустили певні помилки в системі захисту саду, зокрема, невчасно застосовували контактні препарати.

Володимир Воєводін розповів про хвороби та шкідників, які є найбільш небезпечними, і про які садівникам постійно потрібно поглиблювати знання. Першочергово треба знати причини їх розвитку, враховувати, в які періоди росту садових дерев є найбільш небезпечною певна хвороба чи шкідник, в які терміни і в який час оптимально робити обробку. Наприклад, хорошою умовою для борошнистої роси є поєднання жаркого дня та холодної ночі – таке, до речі, часто можна спостерігати останніми роками на наших теренах. Таким чином, вранці виникає парниковий ефект, і тому проти цієї хвороби категорично рекомендується робити обробку ввечері або вночі, аби запобігти зменшення концентрації препарату через росу, його стікання по листві та сонячні опіки. До речі, правильна обрізка дерев значно запобігає розвитку борошнистої роси.

Детально були зазначені рекомендації і по боротьбі з іншими хворобами, зокрема паршею, альтернаріозом, моніліозом, іржою груші тощо. Компанія «Сингента» пропонує комплексну систему захисту садових культур, розробляючи спеціальні схеми використання препаратів в певному порядку. В цю схему входять такі фунгіциди як Дітан™ М-45, Ембрелія™, Світч®, Скор®, Топаз®, Хорус®, Циделі™ Топ. До речі, як зазначив Володимир Воєводін, при виробництві препаратів діюча речовина – це тільки одна складова ефективності, а другою важливою складовою є формуляція. Досягти правильної формуляції нелегко і дорого коштує, але компанія «Сингента» приділяє багато уваги саме цьому аспекту роботи, тому препаративні форми її продуктів можуть конкурувати з формами аналогічних препаратів інших виробників. Тож, відзначимо деякі нові продукти Syngenta для ефективного лікування та  профілактики хвороб саду.

Ембрелія™ – фунгіцид для професійних садоводів

Ембрелія™ – інноваційний фунгіцид для захисту плодових культур від комплексу захворювань, який містить 2 діючі речовини: 40 г/л дифеноконазолу та 100 г/л ізопіразаму, що дають силу подвійного зазисту. Він володіє унікальним потужним механізмом захисту плодів і листя від парші, моніліозу й борошнистої роси. Ембрелія™ має низку особливих переваг.

 • Висока біологічна ефективність.
 • Лікування, захист та антиспорулянтна дія.
 • Добре виражена превентивна дія.
 • Стійкість до змивання дощем.
 • Завдяки IZM технології подвійного зв’язування молекул цей препарат забезпечує подовжений надійний захист.
 • Знижує інфекційний запас борошнистої роси.
 • Застосовується від фази цвітіння і до фази достигання (можно проводити до трьох обробок).
 • Безпечний для бджіл.
 • Готове антирезистентне рішення.
 • Не пригнічує сорти плодових рослин.

Циделі™ Топ – новий клас інноваційних фунгіцидів

Циделі™ Топ  – це двокомпонентний фунгіцид для професійних виробників плодових культур для захисту саду від парші та борошнистої роси. Складається з 2 діючих речовин: 125 г/л дифеноконазолу та 15 г/л нової ефективної діючої речовини цифлуфенаміду. Цифлуфенамід належить до нового класу фунгіцидів – амідоксими. Є високоактивним проти борошнисто-росяних грибів. Тож, переваги продукту Циделі™ Топ – в наступних позиціях:

 • Одночасно захищає як від борошнистої роси, так і від парші, альтернаріозу, кладоспоріозу та інших видів плямистості.
 • Подовжена профілактична, лікувальна й залишкова активність (до 30–40 днів).
 • Потужна трансламінарна дія.
 • Поєднання двох діючих речовин унеможливлює виникнення резистентності.
 • Властива газова фаза (до 4 см від місця потраплянні краплі).
 • Стійкість до змивання дощем і високих температур.

Ефективний та обережний захист від шкідників в садах

Пошкодження плодів і овочів лускокрилими шкідниками значно знижує їх товарну якість. З багатьма шкідниками боротьба є складною, оскільки їх розвиток найчастіше відбувається в умовах високих температур, коли діючі речовини інсектицидів є не достатньо ефективними. До того ж, личинки лускокрилих шкідників розвиваються і харчуються у важкодоступних місцях – на нижній стороні листків або всередині плодів. На конференції у Вінницькому регіоні дуже важливу інформацію щодо моніторингу шкідників в саду та захисту від них розповів Олександр Зозуля, кандидат біологічних наук, керівник відділу технічної підтримки, ТОВ «Сингента». Зокрема, мова йшла про яблуневу плодожерку — одного із найнебезпечніших шкідників плодових культур.  Крім яблуні та груші, вона пошкоджує плоди сливи, аличі, абрикоса, черешні, персика та деяких інших культур, але найбільшої шкоди завдає в насадженнях яблуні. У недостатньо захищених садах пошкодження плодів може сягати 80–90 %, які передчасно опадають і загнивають, втрачають товарну якість. В умовах України яблунева плодожерка розвивається здебільшого в двох поколіннях, у південному регіоні — частково в трьох.

Олександр Зозуля наголосив, що цей шкідник має бути підданий постійному моніторингу. За статистикою, садівники починають обробіток проти нього або зарано, або запізнюються з ним, адже гусениця плодожерки за період свого розвитку знаходиться на поверхні тільки 1-3 години. Зрозуміло, що цей короткий термін визначити нелегко. Тому необхідно використовувати якомога більше інструментів для моніторингу: встановлення ловчих поясів, феромонних пасток, здійснення регулярного фенологічного спостереження тощо. Компанія «Сингента» також рекомендує садівникам долучатись до системи моніторингу, який вона здійснює. Мається на увазі сіть метереологічних станцій по всій Україні, які в режимі он-лайн збирають низку показників (врахування сум температур та кількості вологи тощо), на основі яких здійснюється аналіз та будування моделі ймовірності появи і розвитку тої чи іншої проблеми, з даними у відсотках. Таким чином, оперативність та ефективність роботи з препаратами підвищується в рази.

Компанія «Сингента» пропонує такі сучасні препарати проти плодожерки як Люфокс®, Матч® і Проклейм®. Вже завершується реєстрація для захисту яблуні такого потужного та відомого, зокрема в плідній боротьбі зі шкідниками кукурудзи, інсектицида як Ампліго®. Тож, наведемо інформацію про деякі з цих препаратів.

Проклейм™ – неперевершений за ефективністю інсектицид у спекотних умовах

Проклейм® — це спеціалізований інсектицид природного походження кишково-контактної дії для контролю понад 40 видів лускокрилих. Містить 50 г/кг емамектину бензоату. Унікальність препарату полягає у швидкому проникненні в рослину та створенні резервуарів в тканині. У гусениці, яка поглинула оброблену частину, за 1–4 години відбувається порушення нервової системи, що призводить до паралічу. Смерть настає через 1–4 доби після поїдання обробленої рослини.

Препарат має низку певних переваг:

 • Знищує всіх лускокрилих шкідників, що живуть приховано та відкрито.
 • Починає діяти з фази яйця – має спрямовану овіцидну дію: при потраплянні на яйцекладку проникає через оболонку яйця і личинка гине, не виходячи з нього, або отримує летальну дозу в момент прогризання хоріона яйця.
 • Повністю проникає в рослинні тканини протягом двох годин, що забезпечує захист до 15 діб.
 • Ефективність не залежить від високих температур (навіть вище +35°С!), дощу та кислотності робочого розчину.
 • Короткий термін очікування для яблуні та винограду – 14 днів.
 • Сумісний з біозахистом – безпечний для ентомофагів через 5-24 години після обприскування.

Слід зазначити, що одночасний масовий розвиток кількох видів лускокрилих шкідників на яблуні буває, як правило, одразу після цвітіння та перед збиранням врожаю. І Проклейм™ як раз ідеально підходить для пізніх обробок.

Вертімек® – не залишає кліщам жодного шансу

Втім, на лускокрилих проблеми садівників зі шкідниками не закінчуються. Кліщ є одним з найнебезпечніших для саду членистоногих, який значно знижує врожай плодових рослин та з кожним роком все більше турбує аграріїв. Негативний вплив рослиноїдних кліщів на рослину підсилюється за рахунок життєвого циклу шкідника. Живуть кліщі 30–50 днів і відкладають від 15–50 до 400 яєць, даючи 5–12 поколінь. Компанія «Сингента» має в своєму портфоліо декілька препаратів, які дозволяють впоратись з цією проблемою, зокрема відзначимо інсектоакарацид Вертімек®.

Діюча речовина препарату – абамектин, 18 г/л, яка є аналогом природних абамектинів, які продукують ґрунтові гриби. Завдяки цьому препарат має короткий термін очікування – 14 днів. Особливість цього продукту в тому, що він дозволяє обмежити чисельність рослиноїдних кліщів, зберігаючи при цьому кількісний склад корисної фауни. Наприклад, препарат не знищує вид кліща, який харчується павутинним кліщем, що значно підвищує ймовірність знищення останнього – додатковий ефект при хімічній обробці. Ще одна відмінна особливість Вертімеку в тому, що він, проникаючи протягом двох годин в рослину, залишається в паренхімі листка, утворюючи так звані резервуари. Ця властивість дозволяє контролювати кліщів навіть тоді, коли вони живляться на протилежному від обробленого боці листка.

Ключові характеристики інсектоакарациду Вертімек®:

 • Ефективність не залежить від високих температур і дощу та гарантує подовжений захист.
 • Ефективно контролює всі види кліщів, мінерів, трипсів, медяниць.
 • Сумісний з біозахистом — безпечний для ентомофагів через 2–24 години після обприскування.
 • Не має фітотоксичності на чутливих культурах і сортах, не утворює на плодах «сітку».

Поради експертів

На конференції «Майстерня садівництва» в обох регіонах був запрошений польський експерт у галузі садівництва Роберт Сас (Інститут практичного садівництва, м. Тарчин, Польща). Він зазначив, що наразі ринки збуту плодів та ягід – як в Польщі, так і в Україні – переживають переломний момент. Вимоги до продукції для свіжого споживання дуже виросли, і наразі провідні садівники працюють над радикальним підвищенням її якості. Пан Роберт наголосив, що ключовими моментами успіху в садівництві є тяжка праця, знання всіх біологічних процесів, які відбуваються в саду, та дотримання визначених термінів по заходах з підрізання, живлення та обробки. Слід запам’ятати, що кожен етап росту яблуні відповідає певному етапу розвитку тої чи іншої хвороби або шкідника, але ситуація ускладнюється тим, що вегетаційний період дерев ніколи не буває однаковим рік від року, і напряму залежить від погодних умов. Треба постійно слідкувати за температурою та вологою.

Роберт Сас приділив значну увагу в своїй доповіді правильній технології обрізки. В цьому процесі має бути певний взірець правильної крони, згідно якого поступово, по порядку робиться обрізка кожного дерева. Це має бути крона з розбудованим першим ярусом і струнким провідником. Садівникам не слід применшувати залежність врожайності від якості обрізки. Роберт Сас провів практикум по обрізці дерев в садах підприємств на Вінничині та Чернівеччині, що дало нагоду аграріям почути багато важливих корисних порад та уберегтися від можливих помилок в цій тонкій справі.

Також на заходах «Майстерні садівництва» знаннями про аспекти формування крони садових дерев ділився Андрій Чаплоуцький, викладач кафедри плодівництва і виноградарства Уманського національного університету садівництва. Він, зокрема, зазначив переваги механізованої обрізки дерев, яка дозволяє досконало та швидко провести основну роботу. Але ручне допрацювання є обов’язковим, і може повторюватись вже під час цвітіння – для запобігання надмірного плодоношення. Пан Андрій також поділився технологіями правильного підрізання дерев, розповів про оптимальні розміри крон та відстань між ними тощо.

Відгуки садівників-практиків

Микола Мусурівський, керівник ФГ «Шарм» (Хотинський район, Чернівецька обл.), люб’язно надав свій сад для демонстраційної обрізки зі спеціалістом Робертом Сасом після теоретичної частини. В нашій бесіді він зазначив: «Ми вже давно працюємо з компанією «Сингента» і спільно проводимо такі заходи. В своєму саду успішно використовуємо препарати цього виробника. Відзначу Вертімек® – захищає від кліщів та при цьому зберігає корисну фауну; Люфокс®, Топаз®, Скор®, Енжіо – ефективно працює перед цвітінням; Тіовіт Джет® – сірка, яка добре розчиняється у воді, не забиває форсунки. На сьогоднішній день маємо 25 га саду: яблуні, груші. Але насправді було б достатньо і 10 га, тоді можна збирати більший врожай. Ось-ось розпочнемо механічну обрізку. Таке стрімке підвищення температури мене трохи непокоїть, але подивимося, що буде далі».

Василь Анатійчук, директор ТОВ «Покуття-Фрукт» (Снятинський район, Івано-Франківська обл.): «Ми маємо 640 га яблуневого саду – це основний напрямок роботи нашого підприємства, але окрім нього також займаємось декоративним садівництвом, розсадництвом, вирощуємо рибу тощо. Яблука частково збуваємо на переробку, частково продаємо для свіжого споживання. Зазначу, що такі заходи, які проводить компанія «Сингента», є дуже корисними для нас, садівників. Життя дуже швидко змінюється, тому постійні тренінги та навчання – це запорука успішної діяльності. На протязі всього вегетаційного періоду в садку ми використовуємо препарати «Сингенти» – для живлення і боротьби з хворобами і шкідниками: Хорус®, Вертімек® та інші. Цьому виробнику можна довіряти, адже з їхніми продуктами ми ефективно працюємо, не втрачаючи зайві кошти та час».

Гачай Шафієв, генеральний директор ТОВ «Агро-Еталон» (Тиврівський район, Вінницька обл.): «Наше підприємство працює з 2006 року, на сьогоднішній день загальна площа обробітку 3500 га. Сади з них займають 585 га. Основна частка – це яблуні, а також вирощуємо груші, сливи, черешні. Маємо велике сховище, об’ємом майже 18 тис. тонн. З компанією «Сингента» ми співпрацюємо дуже плідно. Вони дають чудові схеми захисту нашого саду. Владимир Воєіводін – першокласний спеціаліст, він надав нам багато цінних рекомендацій».

Михайло Онофрійчук, директор ПАТ «Жорнище» (Іллінецький район, Вінницька обл.): «Наше господарство обробляє близько 2500 га землі, з яких 500 га саду (яблуні, сливи). Наразі проводимо важливі роботи в саду: частково викорчовуємо 50 га старих дерев, насаджуємо 50 га нових. Це поступове оновлення у нас в планах на декілька років. Маємо сучасне фруктосховище та сортувальну лінію для яблук. Щодо системи захисту нашого саду – основна частина препаратів, які ми використовуємо, виробництва Syngenta: Скор®, Хорус®, Топаз®, Тіовіт Джет®, Люфокс® та інші. Те ж саме стосується і захисту польових культур та насіння. Бачимо хороший ефект, тому будемо продовжувати партнерство».

Тетяна Бєлінська