Сорго – найперспективніший злак

550

На сьогодні, однією з найперспективніших злакових культур не тільки в Україні, а й у всьому світі, є сорго. Тому значущою подією національної виставки агротехнологій «Агропром-2017», що пройшла у м. Дніпро, стала конференція з вирощування сорго, організована Дочірнім підприємством  «Рейлін».

Представники компанії «Рейлін», яка є основним постачальником насіння сорго в Україні, разом з партнерами підвели підсумки вирощування сорго в Україні за 2016 рік, окреслили  перспективи  на  2017 рік та надалі. До дискусії про необхідність і доцільність вирощування сорго в Україні та напрямки його переорієнтації  з експортної культури на культуру внутрішнього вжитку долучились провідні виробники, фермери і науковці.

Привітала всіх присутніх президент компанії «Рейлін» Валентина Барбарук. Вона розповіла про українські та світові тенденції вирощування сорго. «Дочірнє підприємство «Рейлін» – це компанія, яка працює на ринку України в аграрному секторі вже більше 20 років. А основне – ми вже більше 15 років пропагуємо та впроваджуємо вирощування сорго в Україні, – почала свою промову Валентина Барбарук.  – На сьогодні, і це науково обґрунтовано, в Україні змінюються кліматичні умови,  лімітуючим фактором у рослинництві стає волога. До того ж, стрімке падіння родючості ґрунтів внаслідок бездумного господарювання, а саме – відсутність сівозмін, беззмінне вирощування пріорітетних  соняшнику і кукурудзи, призводить до пошуку альтернативних культур, які до того ж, мали б універсальне значення. Науковці всього світу, і українські в тому числі, працюють над тим, щоб побороти виклики, які нам дає природа, і запропонувати  сільськогосподарським виробникам культури, які найменше споживають вологи та дуже економно її використовують, здатні рости на засолених та еродованих ґрунтах, покращуючи їх родючість. Єдиною культурою, що має універсальне використання та при цьому найвищу адаптивність і пластичність,  є сорго.  

Сорго – це культура незамінна в сівозміні. В світовому рейтингу вона стабільно знаходиться у п’ятірці кращих сільськогосподарських зернових культур протягом останніх 50 років. Наприкінці минулого року відбувся I-ий міжнародний конгрес із вирощування сорго, на якому обговорювались перспективи соргових культур, використання їх у тваринництві, харчовій промислосоті, енергетичній галузі та інше.

В Україні підхід до цієї культури є різний, і часто сорго сприймають, як нішеву культуру. Але попит на нього зростає, і дає надію на те, що найближчим часом сорго займе постійне місце в системі сівозмін українських аграріїв поряд з основними культурами. У нас є великий потенціал і можливості розширювати посівні площі сорго, заміщуючи кукурудзу та соняшник там, де вони втратили врожайність. Саме сорго може бути страховою культурою кожного року.  Адже ризики є завжди, а за умови використання сорго в сівозміні їх можна значно зменшити».

Сорго – унікальна культура для тваринництва

Рід сорго об’єднує зернові, цукрові, сорго-суданкові, суданкові та віникові гібриди, що робить його універсальною культурою, в якій використовуються всі частини рослини. Про застосування та напрямки використання зернового та цукрового сорго докладно розповіла експерт з агрономічних питань ДП «Рейлін» Ганна Луцько.

«Сорго – унікальна культура для тваринництва, – зауважила вона. – Адже сорго йде на різні види кормів: концентровані (зерно, дерть), соковиті (зелена маса, силос, сінаж), грубі (сіно, гранули), а також  корми, що відносяться до відходів технічних виробництв (жмих). Для успішного ведення тваринництва Україна має скористатися світовим досвідом, де сорго займає не менш, як 45% в раціоні тварин, що дозволить значно розширити кормову базу та при цьому заощадити кошти».

Експерт розповіла, що існує декілька видів кормового сорго: зернове, зернове силосного напрямку, цукрове сорго та багатоукісне силосне сорго (сорго-суданкові гібриди, в тому числі з BMR характеристиками і суданкова трава).

Також, Ганна Луцько навела переваги вирощування силосного сорго. По-перше, його ареал вирощування значно ширший, аніж у кукурудзи, і включає, фактично, всю територію України. По-друге, у нього найвища посухостійкість серед сільськогосподарських культур. По-третє, у сорго менша потреба у воді для утворення біомаси. По-четверте, сорго має високу адаптивність, невимогливе до ґрунтів,  може рости на засолених ґрунтах, покращуючи їх родючість,  при цьому  дає високий вихід біомаси ( 15 -25 т СР (сухої речовини) /га).

      Багатоукісне сорго, до якого належать сорго-суданкові та суданкові гібриди, є незамінною складовою кормового раціону при виробництві молока, м’яса ВРХ, свиней. Це чудовий літній корм, який з успіхом використовується як проміжна культура завдяки короткому вегетаційному періоду (урожай зеленої маси можна збирати вже через 45 – 60 днів після посіву). А залежно від  кількості вологи, багатоукісне сорго може давати від 2 до 4 покосів за вегетацію. Взагалі, загальний урожай  СР (сухої речовини) сорго-суданкових гібридів становить від 8 до 13 т/га за вегетацію.

«Фактором, що стримує  широке використанння кормового сорго у вітчизняному  тваринництві є дефіцит інформації про нього, ­– каже Ганна Луцько. – В 2017 році ДП «Рейлін» розпочало програму з поглибленого вивчення використання кормового сорго (зернового, силосного, цукрового, багатоукісного) у тваринництві, що дозволить надати чіткі рекомендації щодо раціону, видів кормів, їх поживності та правильного приготування і згодовування. У дослідженнях задіяні вітчизняні та іноземні науковці, спеціалісти ДП «Рейлін» та зоотехніки провідних тваринницьких господарств. У рамках даної програми нашим підприємством будуть запропоновані нові цукрові та сорго-суданкові гібриди за акційними цінами для виробників-учасників програми».

Сорго – важлива енергетична культура

Як наголосила Ганна Луцько, сорго є однією з найбільш перспективних енергетичних культур.   Відомо, що найбільш ефективним і універсальним енергоносієм з усіх біологічних видів палива є біогаз, який здобувають з відновлюваної сировини та органічних відходів. Він може використовуватись для отримання тепла, електроенергії чи подаватися у газотранспортну мережу  у вигляді метану.

За розрахунками вчених, вирощування сорго на площі 3,5 мільйона гектарів дозволить щорічно отримувати 57,7 мільярда кубічних метрів біогазу чи 27,4 мільярда кубічних метрів біометану, що може задовольнити потреби України у природному газі.

Крім того, в залишках від бродіння на біогазових установках зберігається 70% азоту та 100% фосфору і калію, які можна використовувати як цінне добриво. Висушені органічні відходи  також використовують для виробництва пелет.

Сорго – перспективна культура для виробництва біоетанолу. Зі слів експерта, вихід біоетанолу з цукрового сорго вищий в 1,5 рази в порівнянні з кукурудзою, цукровим буряком та ячменем».

Сорго – дуже цінна харчова та дієтична  культура

«Сорго – це унікальний продукт, – продовжила розповідь Ганна Луцько. – У харчовій промисловості воно використовується для виробництва:

– круп та борошна (зерно сорго не містить глютену, тому є незамінним у дієтичному харчуванні;  висівки містять поліфенольні сполуки, що мають протизапальні властивості, до того ж,  антиоксидантів у них  більше, ніж в гранатах та чорниці);

– спирту класу люкс;

– пива;

– крохмалю (кращий за кукурудзяний та не поступається картопляному);  

– соргового «меду», який містить багато фруктози, тому не кристалізується і може споживатись  діабетиками».

«Європа зацікавлена в продуктах харчування з сорго, насамперед, у крупі та борошні (в Україні їх виробляє  ТОВ «Аспарагус-ЛТД»). Також у нас є запити з США, але в першу чергу ми хочемо, щоб Україна зацікавилась  їх виробництвом», – підкреслила президент компанії «Рейлін» Валентина Барбарук.

Важливу унформацію щодо перспективності нової лінійки сорго надав кандидат біологічних наук Харківського аграрного університету ім. Докучаєва Свиридов Анатолій Миколайович. Він порівняв продуктивність гібридів американської селекції нового покоління з гібридами попередньої лінійки. За п’ятирічними дослідженнями, що проводились на базі університету, чітко просліджуються значні переваги нових гібридів як за врожайністю, так і за фізіологічними особливостями – холодостійкістю на ранніх етапах розвитку, стійкістю до окремих біотипів попелиць, ранньостиглістю, тощо.

Умови і особливості вирощування сорго

Щодо умов і особливостей вирощування сорго, то на цьому компанія «Рейлін» знається якнайкраще. Спеціалісти компанії постійно ведуть практичну роботу з випробування нових гібридів на своїх демополях, а також співпрацюють із науковцями та виробниками. І залюбки діляться практичним досвідом. Менеджер з регіонального розвитку ДП «Рейлін» В’ячеслав Краснюк розповів про все, що стосується вирощування сорго.

«Головна проблема виробництва сорго – неправильний підбір гібриду, густоти, строків посіву, – зазначив спеціаліст. – Також важливо знати про критичні періоди розвитку, яких є чотири, і правильно діяти в кожному з них. Рання сівба недопустима, бо сорго вимагає багато тепла. Сходи при температурі нижче 11°С погано розвиваються, а при заморозках зазвичай гинуть. Мінімальна середньодобова температура для цвітіння становить 14-15°С, для дозрівання – 10-12°С. У фазі  5-7 листків  зароджується  волоть. Важливо, щоб в цей час  рослина не зазнавала хімічного стресу та була забезпечена добривами».

Є в фахівців компанії «Рейлін» рекомендації стосовно підготовки ґрунтів та особливостей посіву, густоти стояння рослин, міжрядного обробітку, живлення, боротьби зі шкідниками, бур’янами та збирання і зберігання. Але все-таки найголовнішими питаннями залишається правильний підбір гібриду з урахуванням довжини вегетаційного періоду та агрономічно-обґрунтована норма висіву. Доктор біологічних наук, віце-президент компанії «Кейджо, Інк.» Пітер Чикалюк розповів про особливості різних гібридів та презентував новинки, які вже пройшли випробовування і внесені до реєстру  чи закінчують реєстрацію в Україні.

«Цього року, сподіваюсь, до лінійки гібридів сорго в Україні добавляться ще 6-8 нових, найбільш вдалих і адаптованих гібридів, – очікує Пітер Чикалюк. – Однією з основних переваг гібридів сорго від компанії «Кейджо, Інк.» є те, що все насіння, окрім антидоту та фунгіциду, додатково  протруєне інсектицидом «Круїзер».

Регіональний представник ТОВ “РАЖТ Семенс-Україна», офіційним дистриб’ютором якого є ДП «Рейлін», Віктор Дуднік ознайомив присутніх з новими гібридами французької селекції, які включено до Реєстру сортів рослин в 2017 році. Це  зернові гібриди Анггі, Аггіл, Отело, Іггор та цукровий – Амігго. Всі вони показали високу продуктивність на демополях і рекомендуються фермерам як такі, що здатні забезпечити високу врожайність у стресових умовах.

Практичним досвідом вирощування сорго в реальних умовах поділились спеціалісти як великих агрохолдингів (Приват Агро Холдинг), так і фермерських господарств.

«У нас невелике господарство, але ми навчилися ефективно використовувати наші землі, – розповідає фермер з багаторічним досвідом Олександр Ковальчук. – Сорго ми почали вирощувати у 2005 році. Культура мені подобається. Вона дуже пластична у вирощуванні, до того ж, дуже цікава. На сьогоднідні всі стикаються із захворюваннями типу заразихи і так далі. Так от у нас заразихи немає, тому що сорго присутнє в сівозміні. Воно посухостійке, у нас є землі, на яких кукурудза не родить, а сорго росте і має економічну доцільність. А ще, і це дуже важливо, зерно сорго добре зберігається, бо воно кожне як в капсулі».

Тож, підводячи підсумки конференції, хочемо ще раз закликати виробників звернути увагу на сорго, оцінити його переваги та спробувати працювати з цією культурою, щоб здобути власні переконання.

[nggallery id=84]