AgriDrink у Черкасах: зустріч спеціалістів аграрного ринку

177

7 квітня 2017 року в м. Черкаси відбулася зустріч спеціалістів аграрного і агрохімічного ринків. Захід був організований асоціацією «Український Клуб Аграрного Бізнесу» за підтримки асоціації “Спілка Агрохіміків України”.

Зустріч була присвячена обговоренню двох актуальних проблем сільськогосподарського сектору України:

 • ринок Землі;
 • ситуація, що склалася на ринку мінеральних добрив.

Першим виступав Роман Граб, експерт із земельних питань «Українського Клубу Аграрного  Бізнесу».

У своєму виступі він розповів, що структура земельного фонду України на 71% складається із земель сільськогосподарського призначення (42726,4 тис.га), з яких рілля складає 76%. За структурою власності виглядає так:

 • 70% сільськогосподарських земель знаходяться у приватній власності, це паї та земельні частки;
 • 3% – землі товарного виробництва у власності юридичних осіб;
 • 27% – с/г землі державної та комунальної власності.

Важливо відмітити, що такої кількості у державній власності, яка є на даний час в Україні, немає у жодній економічно розвиненій державі.

2001 року був встановлений мораторій на продаж землі, що спричинило розвиток ринку оренди, і ця оренда не завжди є на вигідних умовах. Мораторій триває вже 15 років, охоплює 96% земель с/г призначення, продовжувався мораторій 8 разів і за термін його дії змінилося 11 урядів та 7 скликань ВРУ.

На сьогодні це великий економічний ресурс, який може бути використаний для реформування та зростання економіки України. Та, на жаль, на даний час земельна реформа знаходиться у замороженому стані і рухається по замкнутому колу вже майже 26 років, і економічний ресурс не реалізовується взагалі. Багато є питань, щодо доцільності зняття мораторію і наскільки це вплине позитивно на економіку України. Можливо законопроект №5535 про обіг земель сільськогосподарського призначення принесе позитивні зрушення та зміни 2017 року. Основними питаннями в цій темі земельних відносин були і залишаються:

 • Ринок землі (Конституційне подання про зняття мораторію).
 • Вирішення питання колективної власності та земель з невизначеним правовим статусом (лісосмуги, польові дороги).
 • Сприяння відновленню та розвитку меліорації земель.
 • Консолідація землі.

Під час обговорення виступу, учасниками ринку  було озвучено дві тези стосовно можливого зняття мораторію:

 1. Питання вартості землі не є однозначним. Як зростання так і падіння вартості землі можливе на первинному етапі. Але розглядати землю виключно як об’єкт збереження і накопичення капіталу не варто. Якщо паралельно з запровадженням ринку землі буде запроваджено відповідне оподаткування, земля зможе розглядатися як актив виключно у випадку ведення продуктивної господарської діяльності. Без прозорої і зрозумілої системи оцінки землі і оподаткування, земельні відносини залишатимуться поживним середовищем для сірих схем і корупції.
 2. Більшість застережень пов’язаних із запровадженням ринку землі, таких як зміна цільового призначення, рейдерство та інші варіанти зловживань, пов’язані не з земельною реформою як такою. Головна причина – корумпованість державних органів і слабкість правоохоронної системи. Відповідно негативні явища на ринку вже фактично є. Земельна реформа допоможе зробити схеми більш прозорими.

Наступним виступав комерційний директор агрохімічної компанії «GROSSDORF», голова асоціації «Спілка Агрохіміків України» Рубан Сергій Михайлович.

У доповіді говорилося про майбутнє галузі. Зупинка підприємств групи OSTCHEM кидає виклик багаторічним тенденціям розвитку агрохімічного сектору. Швидше за все ця криза закінчиться переформатуванням ринку і посиленням ролі імпортерів і малотоннажних виробництв. А також призведе до зміни схеми і технологічних карт використання добрив.

На прикладі селітри було розглянуто питання альтернативних українським і російським джерел постачання добрив. Наведені дані продемонстрували наявність перспективних напрямків постачання селітри. Також було вказано на проблеми з логістикою і методикою роботи на світових ринках. Зроблено висновок, що постачання селітри з Російської Федерації розглядається як головне джерело імпорту не через ціновий фактор, а через дешеву логістику і напрацьовані схеми співпраці. В той же час на прикладі Франції і Польщі показано, що розвиток національної промисловості навіть в умовах дорогого газу, є однією з умов успішної роботи аграрного сектору.

Однією з актуальних тем обговорення стала перспектива відновлення роботи підприємств групи OSTCHEM і повернення заборгованості групи перед аграріями. Під час дискусії учасники ринку дійшли вискову, що запропоновані урядом варіанти вирішення кризи не матимуть позитивних наслідків для галузі. Перспективи відновлення роботи підприємств у першому півріччі – примарні. Проблеми з якими стикнеться галузь при тривалому простої підприємств можуть призвести до важких наслідків як для самих заводів так і для інших учасників ринку. Учасниками заходу були запропоновані можливі варіанти виходу з кризи, які ляжуть в основу пропозицій від обох профільних асоціацій до органів законодавчої і виконавчої влади.

Зустріч продемонструвала тісний зв’язок ринку землі і агрохімічного ринку як елементів і необхідних складових радикального реформування аграрного сектору України.