Готуємося до зняття мораторію на продаж землі…!?

186

Отримання Україною четвертого траншу кредиту МФВ став безпрецедентною подією, оскільки за всю історію співпраці з фондом наша країна припиняла виконання чергової кредитної програми, а фонд – її фінансування після першого, другого і один раз після третього траншу. Однак такий крок світового кредитора вимагає від української сторони певних поступок. Ціна питання стосується і аграрного сектору: Міжнародний валютний фонд вимагає відкрити ринок землі з 2018 року. Це передбачено і меморандумом, де вказано про необхідність прийняття Україною закону, що регламентує обіг земель сільськогосподарського призначення і запуск продажу земель сільськогосподарського призначення. Як повідомляє УНІАН, МФВ у листі повідомив наступне: «Лібералізація ринку землі, включаючи продаж сільськогосподарської землі, залишається важливою для посилення потенціалу економічного зростання України. У зв’язку з цим ми створили робочу групу з відповідними міністерствами у співпраці зі Світовим банком, яка підготує закон для відкриття ринку землі та її продажу з урахуванням обмежувальних заходів. Прийняття парламентом закону про обіг сільгоспземель очікується в кінці травня 2017 року. Після закінчення мораторію на продаж сільгоспземель в кінці 2017 року, з’явиться можливість продажу державної та приватної землі (з 2018 року)».

З приводу в Уряді заявили, що мораторій на продаж землі можна зняти тільки тоді, коли буде зрозуміла позиція щодо захисту власників землі. Законопроект про ринок землі буде дозволяти її купівлю-продаж тільки фізичним особам з українським громадянством.

Про це повідомив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман: «Тема землі є надзвичайно чутливою для українських громадян. Те, що ми сьогодні взаємодіємо з МВФ, це тільки з тією метою, щоб створити сучасні якісні умови обігу земель. Мова йде про те, що ми можемо створити модель ринку земель, яка буде дозволяти тільки фізичним особам-українцям між собою продавати землю, яка їм належить. І на цьому питанні поставити крапку. Жодних загроз не буде. Я не підтримаю земельної реформи, яка може бути використана або великими агрохолдингами, або умовно іноземцями, які могли б приїхати в Україну і скуповувати землю». Згідно інформації агентства УНІАН, продовження співпраці з МВФ передбачає реалізацію Україною низки структурних реформ, спрямованих на відновлення економіки країни. Зокрема, меморандумом МВФ передбачається прийняття Україною закону, що регламентує обіг земель сільськогосподарського призначення, і з 2018 року – після закінчення мораторію – запуск продажу сільгоспземель. Прийняття до кінця травня необхідного закону є структурним маяком МВФ, а готовність запустити продаж сільгоспземель міститься в листі Фонду про наміри українського керівництва.

www.economics.unian.ua