Огляд українського ринку телескопічних навантажувачів

404

Розум Р.І., к.т.н., доцент кафедри менеджменту біоресурсів і природокористування ТНЕУ

Використання навантажувально-розвантажувальних засобів є однією із головних умов ведення сільськогосподарської діяльності, а забезпечення високої продуктивності є не можливим без застосування високопродуктивної та багатофункціональної техніки. Одним із представників якої є телескопічні навантажувачі. На сьогоднішній день даний вид сільськогосподарської техніки успішно конкурує із екскаваторами, бульдозерами, автокранами, оскільки поєднує в собі властивості даних засобів.

Оперативне завантаження і вивантаження, підйом різних вантажів, транспортування кормів і прибирання сільськогосподарських приміщень – ось короткий перелік завдань, які можуть оперативно вирішувати телескопічні навантажувачі. Це швидкі та компактні машини, які володіють всіма необхідними технічними показниками для виконання робіт у найскладніших і несприятливих умовах. Крім того, можливість працювати з багатьма типами навісного обладнання робить телескопічні навантажувачі універсальним агрегатом.

Cпектр робіт, які сьогодні виконують телескопічні навантажувачі, є надзвичайно широким. Ці машини здатні виконувати будь-яку роботу: навантаження (розвантаження), перевезення (переміщення) вантажів, складування, очищення доріг та приміщень, висотні роботи, формування силосних ям і їхнє трамбування тощо. Така багатофункціональність телескопічних навантажувачів забезпечується широкою номенклатурою змінного навісного обладнання, яке можна застосовувати із мінімальними затратами часу та зусиль.

Для сільськогосподарського виробництва найбільш затребуваними є наступні види навісного обладнання: зерновий ківш для проведення робіт із навантаження зерна; вила для видалення гною та очищення тваринницьких ферм; зачепи для тюків під час збирання їх на полі, навантаження на автомашини, розвантаження і складування різноманітних кормів, упакованих у тюки; ківш для навантажування коренеплодів; палетні вила для роботи із різноманітними вантажами тощо.

Іншими словами, телескопічні навантажувачі забезпечують значне підвищення ефективності виконання практично всіх виробничих процесів у господарстві. Далі розглянемо найбільш поширені телескопічні навантажувачі, які присутні на ринку України.

В Україні користуються попитом телескопічні навантажувачі близько десяти провідних виробників з усього світу, найбільшого поширення з яких набула продукція таких компаній як: JCB; Massey Ferguson; Claas; Caterpillar®; Faresin.

JCB – відомий британець

Ця компанія одна із перших у світі розробила й освоїла виробництво телескопічних маніпуляторів і сьогодні випускає машини високотехнічного рівня. Родина телескопічних навантажувачів такого типу отримала символічну назву LoadAll, що дослівно перекладається як «вантаж усе». Така назва, попри свій лаконізм, дуже влучна, оскільки і справді відображає їхні величезні можливості.

До переваг телескопічних навантажувачів JCB необхідно віднести широкий модельний ряд (понад 25 моделей, які є частиною лінійки сільськогосподарської техніки і спеціально розроблені для сільського господарства, а не є модернізацією будівельної техніки), особливу конструкцію стріли, високу транспортну швидкість (25 – 40 км/год), можливість перемикання передач під навантаженням, дискові «мокрі» гальма на передньому і задньому мостах, планетарні бортові редуктори, осьові диференціали пропорційного розподілення крутного моменту, наявність керованого із кабіни вузла кріплення змінних робочих органів та великий паливний бак. До недоліків – висока вартість агрегату, використання гідротрансформатора, велика кількість точок змащування.

Силачі Massey Ferguson

Телескопічні навантажувачі Massey Ferguson тривалий час є невід’ємною частиною повної лінійки техніки для ферм у всьому світі. Нова серія навантажувачів 9000 – це комбінація сучасного дизайну та інноваційних інженерних розробок, якими славиться техніка Massey Ferguson. Названа серія призначена не тільки для навантаження великої кількості матеріалів, а й для транспортування та перевезення їх територією об’єкту, де працює навантажувач. Тому для більшості господарств, які займаються, зокрема, тваринництвом, навантажувач може бути однією з основних машин, що виконуватиме більшість робіт.

До переваг навантажувачів Massey Ferguson необхідно віднести механічну паливну систему, зручне управління, малий радіус розвороту (3,7 м) та збільшену колісну базу (2,87 м). Недоліками даних агрегатів є висока вартість та велика кількість точок змащування.

В якості додаткового оснащення компанія виробник пропонує можливість встановлення гідравлічного замка робочого обладнання, реверсивного вентилятора, гака з гідроприводом, підвіски штанги, кондиціонеру, колонки, склоочисників даху, пневмопідвіски сидіння. Окрім цього, можна підібрати також додаткове обладнання, яке допоможе підвищити продуктивність агрегату у цілому, а саме: землерийний ківш, ківш для легких матеріалів, палетні вила, ківш з захватом, вилу з захватом, захват для тюків.

Claas – майстер на всі руки

Телескопічні навантажувачі фірми Claas вдало доповнюють асортимент техніки цього виробника. Основою навантажувача є суцільна рама нової форми, що забезпечує їм низький центр ваги, а коробчаста конструкція надає їй жорсткості та стійкості машини у будь-яких умовах роботи. Телескопічна стріла «посаджена» глибоко в раму та ідеально утримується шістьма напрямними.

Телескопічні навантажувачі фірми Claas характеризується високою вантажопідйомністю за максимального вильоту стріли. Висота підіймання цих машин становить від 6,15до 8,75 м, а максимальна вантажопідйомність перебуває у широких межах і становить від 3,0 до 5,5 т.

До переваг можна віднести безступінчасту трансмісію, широкі можливості додаткового оснащення, зручне управління. Недоліками є малий кліренс, висока вартість і велика кількість точок змащування.

На всіх машинах такого типу в компанії Сlaas встановлюють чотирициліндрові двигуни Deutz, які мають високу потужність та низьку витрату палива. Залежно від моделі на телескопах можливе встановлення двигунів потужністю від 122 до 156 к. с.

Машини оснащуються безступінчастою трансмісією, «серцем» якої є коробка передач Varipower із гідромотором, що може повертатися на кут 45°. Це дає змогу без перемикання передач досягати максимальної швидкості 40 км/год за постійного автоматичного узгодження швидкості та сили тяги. Ці трансмісії виробник пропонує із варіантами максимальної швидкості – 20, 30 та 40 км/год.

Зміна режиму керування відбувається простим натисканням перемикача режиму керування із подальшим його поворотом, що можна зробити у будь-який час. Перемикач розміщено прямо за джойстиком, що досить зручно для роботи.

Caterpillar® – надійний німець

ТОВ «Цеппелін-Україна» – ексклюзивний офіційний дилер на українському ринку всесвітньо відомої компанії Caterpillar®. Це частина великої міжнародної мережі компаній, яка займається поставками промислової, сільськогосподарської та будівельної спецтехніки. Zeppelin GmbH – німецький промисловий концерн, представлений в 20-ти країнах по всьому світу в сфері дилерства та виробництва.

Поєднання чудової конструкції і вдосконалених функцій забезпечує для навантажувачів з телескопічною стрілою Cat® максимальну кругову оглядовість і кращі в класі показники підйому і вильоту.

Високі експлуатаційні характеристики і міцна конструкція гарантують надійність і міцність при мінімальних експлуатаційних витратах.

Faresin – амбітний новачок

Продуктова лінійка телескопічних навантажувачів Faresin налічує понад 20 моделей, які можуть мати різноманітну комплектацію і використовуватися у промисловій та сільськогосподарській галузі. Для аграрної промисловості компанія пропонує три серії навантажувачів: Agri compact line, Oiler line та Agri line. До того ж ці серії можуть мати декілька варіантів комплектації.

До переваг телескопічних навантажувачів фірми Faresin необхідно віднести гідростатичну трансмісію, зручне управління, широкий модельний ряд, а також велику гаму додаткового оснащення. Недоліками є найбільший радіус розвороту, висока вартість і велика кількість точок змащування.

Дані машини можуть бути оснащені різними типами двигунів: Yanmar, Deutz, Iveco. На український ринок переважно постачають навантажувачі із двигунами Deutz потужністю 102 к. с. Ці двигуни працюють у парі із гідростатичною трансмісією Sauer Danfoss, що є повністю автоматизованою та має електронне управління. Така трансмісія дає змогу безступінчасто змінювати швидкість руху у межах двох діапазонів.

В Україні є телескопічні навантажувачі й інших виробників, одним з яких є вітчизняний ПАТ «БОРЕКС», що пропонує навантажувачі моделі УТНФ-7,1. Постачають в країну свої вироби також бренди, які виробляють не лише телескопічні, та й прості навантажувачі. Так, серед вантажної техніки можна зустріти досить популярні від Bobcat, DIECI, CASE, AUSA CENTER SL, Baraga Products, Sennebogen, Manitou, New Holland, Wordsworth Holding pic і Merlo.

Висновки

Отже, як бачимо, дилерські компанії сьогодні пропонують надзвичайно широку гаму телескопічних навантажувачів. Лінійки кожного відомого світового виробника представлені декількома марками, кожна з яких, у свою чергу, має декілька моделей. На ринку України є велика кількість телескопічних навантажувачів, які можуть задовольнити будь-які потреби сільськогосподарських виробників.

При виборі треба звернути увагу на ряд деталей. Спочатку, треба вирішити, в яких умовах буде використовуватися пристрій, і які характеристики вантажопідйомності йому необхідні. Стріла вибирається так само. Крім того, треба звернути увагу на кабіну. У ній має бути комфортно і зручно. Ніякі деталі не повинні заважати огляду.

Економічність навантажувача теж має дуже велике значення. Причому необхідно дивитися як на витрати в сьогоденні (вартість самого навантажувача), так і на витрати під час експлуатації (поточні витрати) та можливому ремонті. Наприклад, треба дізнатися, яка у навантажувача витрата палива. Всі провідні бренди сьогодні поставляють надійну техніку, але вибирати її треба під конкретні потреби. З метою більшого розширення меж використання цієї техніки у своєму господарстві можна замовити також додаткове обладнання, наприклад: навісний екскаватор, ківш із щелепним захопленням, кранову стрілу із гідравлічною лебідкою, цебер для бетону, бетонозмішувач, пасажирську платформу тощо.