Віталій Ільченко: «Об’єднання сільського господарства із наукою та промисловістю – це є успіх»

390

Компанія UKRAVIT є еталоном вітчизяного сільськогосподарського виробництва – так можна сказати без перебільшення. Секрет досягнення такої позиції на ринку в постановці правильних глобальних цілей, базовій орієнтації на високі стандарти якості та розумне стратегічне втілення цього на практиці, що неможливе без грамотного керівництва. В цьому контексті представляємо вам інтерв’ю із гостем нашого номера журналу, власником компанії UKRAVIT Віталієм Володимировичем Ільченком, який розповість, як йому вдалося стати професіоналом своєї справи та створити сучасний бренд, що успішно служить багатьом українським аграріям.

– Віталію Володимировичу, цього року компанія UKRAVIT святкує 18 років свого існування. Читачам нашого журналу буде цікаво, як виникла ідея створення компанії саме такого напрямку діяльності, як Ви це починали?

– Компанія «Укравіт» була заснована 1999 року. Моніторинг та аналіз вітчизняного ринку засобів для знищення побутових комах і гризунів, а також аналіз потреб і побажань потенційних споживачів дав зрозуміти, що вітчизняне виробництво якісної продукції в цьому сегменті потрібне і має потенціал. Першим напрямком діяльності компанії було постачання засобів дезинфекції. Я прийшов працювати в «Укравіт» 2000 року як менеджер, займався продажами і розвитком нових напрямків. Згодом я став її керівником, а пізніше і власником.

– Як вдалося вийти на позицію лідера? Які складні, переломні моменти зазначите в розвитку компанії?

– Україна мала великий потенціал на початку своєї незалежної історії. Але цей потенціал не правильно використовували, а найчастіше його просто розкрадали. Прикро, що великі агропідприємства закривалися і не могли знайти своє місце на ринку. На початку діяльності нашої компанії якраз був період, коли сільське господарство набирало оберти розвитку, і ми стали активними співучасниками цього процесу. 2003 року відбувся важливий перехідний момент у компанії «Укравіт», коли були запроваджені нові напрямки діяльності, і з 2004 вона розпочала постачання засобів захисту рослин в агропромисловий сектор та реєстрацію власних препаратів ЗЗР. Також ключовим роком для нас був 2009, коли ТОВ «Фабрика агрохімікатів» запустила нові виробничі лінії, тим самим суттєво збільшивши об’єм виробництва. Як результат – 2011 року компанія вийшла на міжнародний ринок. Ми вирішили відновити всі найкращі аграрні напрацювання, щоб зробити Україну сильним світовим аграрним лідером. І на сьогодні можна із впевненістю сказати, що вона ним стала.

– А коли і як виник Ваш інтерес до аграрної галузі?

– Я зі старого сільського роду. Всьому мене навчили батьки. У дитячі роки працював у сільському виробництві, в селі Агатівка, Бердичівського району Житомирської області. Вищу освіту отримав у Київському національному торгово-економічному університеті, за спеціальністю «зовнішньоекономічна діяльність».

– Чи є якийсь авторитет, який надихає Вас у діяльності?

– Я займаюся улюбленою справою вже дуже багато років, і сама робота для мене завжди була джерелом натхнення. Звичайно ж, основним джерелом сил завжди залишається сім’я. І також сили завжди приходять від видимих результатів роботи та від спілкування з однодумцями.

– Як працюєте над своїм професійним розвитком?

– Постійно відвідую міжнародні конференції, виставки, наукові симпозіуми. Ось тільки повернулися з Дубаю, де брали участь в «AIM 2017» (щорічний інвестиційний форум). На цьому заході ми представляли українських аграріїв і активно обговорювали можливі спільні проекти. Отримали дуже позитивні відгуки про українську продукцію.

– Яких принципів, стратегій Ви твердо дотримуєтесь у бізнесі від заснування компанії до сьогодні?

– Бути чесною і порядною людиною, професіоналом у власній справі, а також любити свою країну і землю, яка мене народила і виростила. Хочеться, щоб транснаціональні компанії не робили з України сировинний придаток, а наші аграрії не перетворювалися у виробників сировини для розвинених країн; щоб все більше і більше з’являлося якісних українських виробників, і Україна підвищувала свій виробничий потенціал – я роблю все можливе саме для цього.

– Якими своїми досягненнями пишаєтесь?

– Ми першими почали виробляти ЗЗР в Україні. Вже зараз ми виробник №1, з часткою в 7%. Особлива гордість в тому, що ми перетворили Україну на експортера ЗЗР та мікродобрив, і першими в історії почали продавати свою продукцію за кордон, в Молдову і Грузію. Протягом цього року ми вийдемо ще в декілька інших країн.

– Чи любите експериментувати? Якщо так, поділіться досвідом в цьому контексті.

– Ми постійно проводимо наукові експерименти і намагаємося знайти нові рішення. Ми перші створили складні багатокомпонентні препарати. Ми вивчаємо проблему і намагаємося знайти для неї оптимальне рішення. Відзначу, наприклад, гербіцид «Міладар Дуо», протруйник «Рестлер Тріо», фунгіциди «Акула», «Аякс» і «Капітал». Всі ці препарати дуже добре себе зарекомендували і користуються величезним попитом у аграріїв.

– Розкажіть про свою команду. Яким є для Вас успішний професійний працівник?

– Ми зібрали колектив однодумців. У нас панує принцип взаємодовіри і єдності цілей. Саме завдяки цьому нам вдається досягати серйозних результатів у роботі. На мій погляд, співробітник повинен бути найперше активним, цілеспрямованим та ініціативним, йому має бути не байдужий не тільки розвиток власної компанії, а й країни в цілому.

– Розкрийте Ваш погляд як спеціаліста на стан сучасного аграрного ринку в Україні. Які проблеми та переваги в ньому бачите? Що потрібно розвивати в першу чергу, яких технологій потребують аграрії? Чи можете сказати, що компанія UKRAVIT відіграє ключову роль в інноваційному розвитку галузі?

– Ринок розвивається, і є ще величезний потенціал для росту. На мій погляд, великий успіх буде при плідній взаємодії науки і бізнесу. Потрібно переходити від експорту сировини до переробки сільгосппродукції. Потрібно розвивати індустріальні агро-парки. Україна має великий потенціал, але аграріям потрібні дешеві і «довгі» гроші у вигляді цільових інвестицій, щоб вони могли впевнено почати свої проекти. Також потрібні доступні кредитні державні програми для підтримки українських виробників.

Безумовно компанія UKRAVIT відіграє важливу роль в становленні сучасного сільського господарства. Три мільйони гектарів, на яких працює наша продукція в Україні, є підтвердженням нашого успіху і довіри українських аграріїв. Також цим підтвердженням служить наш науково-дослідний центр, де ми розвиваємо власні розробки продукції, які значно вигідніші і екологічно безпечніші ніж продукція транснаціональних компаній, і не поступаються їм за якістю. Спільно з науковими інститутами ми розробляємо нові рішення, які допомагають нашій землі і аграріям виходити на кращі результати і, найголовніше, на менш шкідливі системи захисту – в чому міжнародні корпорації, до речі, не зацікавлені.

– Назвіть унікальні особливості компанії UKRAVIT.

– Ми хочемо розвинути свою країну, тому інвестуємо багато коштів у вітчизняні проекти. Ми «біла» компанія, яка чесно сплачує всі податки, і вважаємо це правильним ставленням до своєї країни. 2016 року ми сплатили майже 200 млн. грн. податків.

– Віталію Володимировичу, нещодавно Ви стали переможцем загальнонаціональної програми «Людина року – 2016» у номінації «Аграрій року». Прокоментуйте Ваші досягнення та успіхи у минулорічній діяльності, а також поділіться майбутніми планами щодо розвитку компанії UKRAVIT.

– Дійсно, відбулись значні успіхи. По-перше, наш напрямок для дачників і городників «Аптека Садівника» увійшов у трійку лідерів сегменту. По-друге, «Фабрика Агрохімікатів» визнана підприємством року за версією європейського авторитетного агентства “Standart Chartered Rating GmbH” (Німеччина), а також національною аналітичною компанією “Summit International Awards” (Україна) та міжнародною асоціацією “International Rating Association” (Гонконг). Крім того, ми створили «Агентство регіонального розвитку в Черкаській області» спільно з іншими бізнесменами і представниками громадських організацій.

– Яким бачите сільське господарство майбутнього в Україні? Як вважаєте, коли воно настане?

– Україна має величезний потенціал, ми повинні об’єднатися для спільного розвитку. Майбутнє бачу високотехнологічним, при цьому велике значення має відіграти село. Ми повинні поступово відходити від експорту сільськогосподарської сировини, а брати курс на розвиток переробного напрямку. У села великий потенціал: розвиток сільських кооперативів, переробка сировини і створення продуктів із доданою вартістю. Досягнення успіху – це коли сільське господарство об’єднається разом з українською промисловістю та наукою. Це дасть можлівість суттєво зменшити залежність України від імпорту та збільшити виробничий та експортний потенціал. І ми, власне, зараз активно над цим працюємо.

Користуючись можливістю, звертаюсь до наших аграріїв та науковців: хочу запропонувати Вам можливість реалізації своїх думок разом з нашою ініціативною групою. Звертайтесь, ми надамо будь-яку консультацію, а також зможемо підтримати Вас у реалізації Ваших проектів.

Спілкувалась Тетяна Бєлінська