Ціни на продовольство пішли у «вільне плавання»

177

Уряд України вирішив з 1 липня скасувати державне регулювання цін на соціальну групу продуктів харчування. Відповідним рішенням від середи, 7 червня, Кабмін України постановив, що вже з 1 липня цього року втрачає чинність ціла низка попередніх рішень з державних гарантій стримування цін на продукти соціальної групи. Серед них – скасування права місцевих органів влади вимагати від виробників попереднього декларування цін та забезпечувати стабільність вартості окремих видів хліба та інших продуктів для незаможних. А також низка постанов самого Кабміну від попередніх років про затвердження порядку формування цін на продовольчі товари, щодо яких запроваджено державне регулювання, порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари і порядку ціноутворення на окремі види продовольчих товарів.

Як повідомляє dw.com, аналітики розійшлися в оцінках цього урядового рішення. Так, заслужений економіст України Олексій Плотніков переконаний, що держава «вчергове знехтувала інтересами своїх громадян», адже за прогнозом економіста, ціни на хліб та інші соціальні харчі за ринкових умов зростатимуть і це спричинить подальше зниження рівня життя соціально незахищених верств населення.

Водночас директор київського Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський назвав рішення уряду «кроком в правильному напрямку». Економіст зазначив, що ефективність державного регулювання цін на соціальну групу харчових продуктів традиційно була дуже низькою, а виробники вже давно навчилися успішно обходити урядові обмеження. «Проблема полягає не в тому, щоби на рівні держави регулювати ціни для допомоги незаможному населенню, а в тому, щоби зробити таку допомогу цільовою», – вважає Бураковський.

Він пояснив, що в такому разі уряд міг би не перешкоджати розвиткові конкуренції на ринку і, водночас, допомагати тим, хто справді цього потребує. Економіст не очікує значного стрибка цін на товари, які зараз входять до соціальної групи з регульованими цінами, але вважає конче необхідним те, щоби уряд вже зараз організовував надання субсидій незаможним громадянам.

www.dw.com