УКРАЇНСЬКИЙ ПОГЛЯД НА НАСІННИЦТВО ЧЕХІЇ

247

Ринок озимої пшениці у Чехії – який він?

Як розвивається селекція у Чехії?

Які компанії є лідерами у селекції озимої пшениці у Чехії?

Якими основними характеристиками керуються чеські фермери при виборі сорту?

Яку допомогу одержують чеські фермери від насіннєвих компаній?

На всі ці питання знайшли відповіді фахівці відділу насінництва елітного репродукційного господарства ПП «Західний Буг», що на Львівщині, які побували з робочим візитом у Чехії.

Клімат Чехії, її географічне положення сприятливо впливають на вирощування зернових культур. Основною зерновою культурою є озима пшениця. Посівні площі Чехії  складають 800 000 га, а потреби ринку в озимій пшениці – 100 000 тонн сертифікованого насіння першої репродукції. Очевидно, що це доволі велика кількість посівного матеріалу, зважаючи на площу території країни.

Дослідне поле компанії RAGT

На ринку озимих зернових Чехії можна виділити чотирьох лідерів: RAGT, SAATEN-UNION, Limagrain, Selgen, а також досить великий відсоток інших компаній.

Команда відділу продажу насіння ПП «Західний Буг» відвідала велику селекційно-дослідницьку станцію французької компанії RAGT у маленькому чеському містечку Бранісовіце.

Компанія «Західний Буг» тримає руку на пульсі сучасної генетики і селекції  задля забезпечення українських аграріїв тільки найкращим сертифікованим насінням. Тож метою поїздки став обмін досвідом із чеськими колегами щодо контролю якості насіннєвого матеріалу, а також огляд перспективних  ранніх сортів чеської селекції і середньопізніх сортів німецької селекції на дослідних полях.

У супроводі наукових співробітників станції було проведено огляд лабораторії, оснащеної сучасним обладнанням для проведення найточнішої  і повністю деталізованої селекції всього генетичного матеріалу, щоб відібрати найкращі найурожайніші сорти з високими показниками якості та стійкості до захворювань і вилягання.

Компанія RAGT аналізує весь свій генетичний матеріал не тільки за допомогою обладнання, а також за допомогою масштабних сортовипробувань, зокрема,  спеціалізованих фітопатологічних випробувань. Селекціонери відбирають сорти з хорошою генетичною стійкістю до захворювань, які були попередньо  штучно заражені збудниками найпоширеніших хвороб озимої пшениці. Це гарантує подальшу стійкість сорту до захворювань у різних регіонах за різних кліматичних умов.

Команда ПП «Західний Буг» зауважила для себе дуже серйозну селекційну програму компанії RAGT, яка нараховує більше 1000 міжсортових схрещувань на рік,

лабораторних досліджень і польових сортовипробувань, які вимагають клопіткої роботи наукових співробітників.

Компанія RAGT реалізує в рік на території Чехії більш ніж 18 000 тонн сертифікованого насіння озимої пшениці першої репродукції. RAGT є власником сорту  Reform, який на чеському ринку озимої пшениці всього лише за один рік вийшов на ІІ місце за об’ємами продажів і, скоріш за все, стане беззаперечним лідером у наступні кілька років.

Стратегія продажу в Чехії базується на довірі до виробника насіння. Компанія RAGT забезпечує своїх клієнтів тільки якісним насінням і перевіреними на практиці технологіями вирощування, що дає можливість аграріям збирати високі врожаї. Саме тому фахівці ПП «Західний Буг» також відвідали чеську компанію ZETASPOL, яка займається розмноження насіння.

«Кожен із наших працівників знає свою роботу від А до Я і завдяки багаторічному досвіду ми гарантуємо якість посівного матеріалу, який  вирощуємо та доробляємо у себе на лінії . Компанії довіряють нам тому, що ми знаємо свою роботу і робимо її якісно», – стверджують у ZETASPOL.

Однак контролювати якість виробництва насіння і формувати стратегію продажу недостатньо. Важливу роль також відіграє відбір сорту який зможе задовольнити потреби аграріїв. Для того, щоб проаналізувати асортимент чеських і німецьких сортів, багато з яких уже зареєстровано або знаходиться на реєстрації в Україні, команда ПП «Західний Буг» відвідала м. Кромеріз. У червні тут сконцентрується найбільша виставка сортів озимої пшениці, різних видів інтенсивних технологій вирощування, дослідів з різною густотою посіву та ін.

Запозичення досвіду наших закордонних колег є важливою частиною модернізації, адаптації та інтенсифікації уже відомих нам технологій вирощування, а також методики відбору сортів для вирощування на родючих полях України. Адже тільки постійно навчаючись, ми зможемо реалізувати потенціал нашої Батьківщини і передати досвід колегам-аграріям.