Універсальна дискова борона ZEUS 6 HD успішно проходить випробування

175

Сьогодні використання дискових борін стало невід’ємною частиною технології обробітку ґрунту. На ринку присутні багато брендів, серед яких є і вітчизняні агрегати, зокрема ZEUS 6 HD. Це перша універсальна напівпричіпна дискова борона від вітчизняного виробника від компанії VELES AGRO.

Новий агрегат має 6 м робочої ширини захвату і може агрегатуватися з тракторами потужністю від 350 к.с.. За один прохід ZEUS 6 HD здатна виконувати стерньовий (до 5 см) та глибокий (до 23 см) обробіток ґрунту.

Борона обладнана дисками великого діаметру (620 мм), які розміщенні у чотири ряди тандемно (по два на стійці) у шаховому порядку. Завдяки цьому маса ґрунту та рослинних решток легко проходить між дисками, що покращує їх пропускну здатність та якість обробітку, навіть у важких умовах, а також підвищує продуктивність роботи агрегату. За дисками розміщується вирівнююча планка і коток для зворотного ущільнення ґрунту. Збільшена відстань між дисками й котком дає змогу ґрунту «заспокоїтись» перед тим, як його вирівняють і ущільнять.

Як повідомляє Аgronews.ua, у конструкції ZEUS 6 HD втілено унікальний принцип обробітку, під час якого ґрунт не підрізується з подальшим його перевертанням, а сколюється та зміщується вбік, що дає змогу знизити енергетичні витрати і досягти значної економії палива – близько 50%.

Для інтенсивного перемішування та безперешкодного руху ґрунту й рослинних решток на бороні змонтовано 48 сферичних вирізних дисків на відстані 25 см один від одного. До рами борони стійки дисків кріпляться за допомогою широких хомутів та гумових амортизаторів завдовжки 38 см. Таке кріплення дає змогу добре копіювати рельєф та гасить ударні навантаження на раму. Також тандемне кріплення дисків на одній стійці запобігає боковим навантаженням на раму, а це підвищує стійкість агрегату під час роботи. Для дотримання заданої глибини обробітку на кожен диск діє притискне зусилля у 190 кг, чого цілком достатньо для роботи навіть у важких умовах.

Серед переваг відзначимо й те, що в робочому положенні частина ваги борони припадає на навіску й опорні колеса, а решта – на котки. Таким чином, борона не «лежить» на дисках під час роботи і вони не створюють так звану підошву.

Для прикочування ґрунту можна ставити різні типи котків: металеві кільчасті та кільчасто-шпорові, гумові кільчасті та ін.

Для випробування агрегату було проведено три досліди по стерні різних культур (кукурудзи, пшениці, соняшнику). За результатами випробувань компактна важка дискова борона ZEUS 6 HD підтвердила свою універсальність та забезпечила якісне виконання різноглибинного обробітку ґрунту (поверхневого, середнього та глибокого) відповідно до налаштувань.

У всіх варіантах агрегат забезпечив повне підрізання нижніх шарів ґрунту та рослинних решток на встановлену глибину. При цьому отримано високі показники копіювання поверхні поля та стабільності глибини обробітку, як по ходу, так і по ширині захвату агрегату.

Рослинні рештки були подрібнені та розміщувались в верхньому замульчованому горизонті ґрунту, а поверхня поля була вирівняна та ущільнена. Такий стан верхніх шарів ґрунту та його насиченість рослинними рештками є найбільш сприятливим для збереження і накопичення вологи та забезпечує високу активність ґрунтової біоти.

Під час проведення обробітку ґрунту за різних робочих режимів і умов та відповідного налаштування агрегат ZEUS 6HD оптимально завантажив двигун трактора на рівні 90-97% номінальної експлуатаційної потужності та виконав технологічні операції з різноглибинного обробітку ґрунту на високих робочих швидкостях.

Встановлені показники витрати палива на обробіток 1 га площі в агрегаті з тракторами потужністю понад 300 к.с. засвідчили високу економічність агрегату ZEUS 6 HD: 6,3 – 10,5 – 13,5 л/га відповідно до глибини обробітку 6 – 15 – 20 см.

Також слід зазначити, що інтегральний показник енергоефективності, продуктивності (кількість палива (г) та часу (с), що витрачається на обробіток одиниці об’єму ґрунту (глибина × площу = м3)) для агрегату ZEUS 6 HD становить лише 2-3 г × с/м3. Для порівняння: цей показник у плуга становить 9-14 г × с/м3 і суттєво залежить від кількості корпусів, а в класичної дискової борони – 4-6 г × с/м3 і залежить від вибраної глибини обробітку.

Завдяки оригінальній тандемній конструкції дискових батарей та їхньому багаторядному розміщенню на рамі, агрегат ґрунтообробний комбінований ZEUS 6 HD за показниками продуктивності та питомої витрати палива може успішно конкурувати з кращими спеціалізованими ґрунтообробними агрегатами на ринку України, які призначені лише для виконання або мілкого (лущильники), або середнього (дискатори), або глибокого (дискові борони) обробітку.

www.agronews.ua