Cело і влада: актуальні питання реформування

339

Сьогодні як ніколи у країні на різних рівнях та серед різних верств суспільства обговорюються питання проведення реформ. Стосуються вони і аграрного сектора економіки, сільських територій і їх мешканців. Це комплексна проблема трансформаційних процесів, що потребують прийняття ефективних рішень як з боку влади, так і бізнесу. Про ці насущні питання ми розмовляли із представником представницької гілки влади на регіональному рівні – головою обласної ради Тернопільщини Овчаруком Віктором Вікторовичем.

– Вікторе Вікторовичу, процес реформ у державі стартував. У чому вони полягають для села?

– В першу чергу, у реформі місцевого самоврядування та децентралізації, яка є стратегічною для України. Вона змінює систему управління в державі, наближає країну до європейських стандартів життя і принципів організації суспільства. Ті регіони, що сміливо взялись змінювати адміністративно-територіальний устрій та органи представницької влади на місцях, переконались у правильності свого вибору.

– Назвіть її перші результати для Тернопільської області.

– Ми гордимося тим, що у створенні об’єднаних територіальних громад в Україні передує Тернопільщина. На початок 2017 року в області створено 36 об’єднаних територіальних громад (надалі – ОТГ), які охоплюють 34% (4,6 тис км²) території, 27% (286,1 тис. осіб) населення області. Загалом об’єдналося 206 міських, селищних та сільських рад (345 населених пунктів), що складає третину від загальної кількості. Попередньо утворилось ще 26 ОТГ. Як показало життя – ми не помилились: такого перевиконання місцевих бюджетів за 25 років область ще не знала. В ОТГ відкриваються пожежні станції, ФАПи, ЦНАПи, поліцейські станції.

– Як реформа вплинула на фінансову складову бюджету регіону?

– Позитивно. Так, за 2016 рік до загального фонду обласного бюджету надійшло власних доходів понад 307 мільйонів гривень, виконання плану склало понад 114 відсотків. А за І півріччя поточного року вже надійшло понад 197 мільйонів гривень, виконання склало 127 відсотків. Ці фінансові ресурси дозволили реалізувати додаткові видаткові повноваження в соціально-культурній сфері, надати соціальну допомогу населенню, реалізувати різноманітні проекти та заходи, у тому числі проводити ремонт, будівництво доріг, благоустрій територій та проекти в житлово-комунальному господарстві, здійснювати ремонт та реконструкцію закладів соціально-культурної сфери, охорони здоров’я, освіти тощо.

– Вікторе Вікторовичу, на що спрямована децентралізація на практиці?

– Ми впевнені, що таке реформування адміністративно-територіального устрою – невід’ємна складова реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади, яка покликана оптимізувати систему управління територіями, впорядкувати взаємовідносини органів влади різних рівнів, а в кінцевому результаті – сприяти підвищенню рівня життя кожного громадянина в кожному міському чи сільському населеному пункті. Особливо зміни відчувають саме мешканці сільської місцевості. Адже реформи впроваджуються не задля самих реформ.

– Чи будуть заплановані у бюджеті регіону субвенції на розвиток чи підтримку ОТГ у наступні роки?

– Так, і навіть у поточному. Це вирішено на державному рівні загалом. Зокрема, 13 липня Верховна Рада України прийняла у другому читанні проект Закону про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік». Зміни до основного фінансового документу  передбачають перерозподіл 24 млрд грн від перевиконання державного бюджету за доходами. Передбачені видатки розвитку за новими бюджетними програмами, у тому числі – «Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості» у сумі 4 млрд грн. Обласна рада також готова розглянути питання підтримки розвитку сучасної інфраструктури медичних закладів на місцях.

– Які завдання стоять у цьому перед обласною радою і чого вдалося реально досягти?

– В області вже чимало зроблено. Йде мова про соціальну сферу села, зокрема медичне обслуговування громадян. Так, 2017 року у селі Велика Березовиця (Тернопільський район) розпочав діяти пункт постійного базування бригади Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф; відкрито амбулаторію загальної практики сімейної медицини в с. Ладичин Микулинецької ОТГ; відкрито фельдшерсько-акушерський пункт у селі Товстолуг Тернопільського району тощо. У Теребовлянській центральній районній лікарні встановлено рентген-діагностичний комплекс, придбано сучасні апарати для проведення малоінвазивних оперативних втручань, проведений капітальних ремонт приймально–діагностичного, хірургічного, терапевтичного відділень, пральні та стерилізаційної з відповідним обладнанням. І це тільки в медицині!

– Основою розвитку села є потужний бізнес, зокрема аграрний. Чи будуть впроваджуватися заходи щодо сприяння розвитку економічного середовища на селі?

– Тернопільщина – край сільськогосподарський. Тішить той факт, що у нас в області успішно діє ряд сільськогосподарських підприємств, які справно платять податки, наповнюючи місцеві бюджети, створюють нові робочі місця, виходять на міжнародні ринки, створюючи конкурентноспроможну продукцію та постійно розвиваються. В області відкриваються нові зерносховища, фруктосховища, сучасні лабораторії. Зважаючи на особливість нашої області, розвиток аграрного підприємництва – це один із найважливіших чинників відновлення української економіки, поліпшення інфраструктури, соціальної сфери та якості життя громади. Відтак, Тернопільська обласна рада у рамках своєї компетенції створює усі умови для аграріїв краю.

– А конкретніше?

– Розвиток обслуговуючої кооперації. Їх в області функціонує 34, вони є важливою складовою розвитку підприємництва на селі. Тому обласна рада виділяє значні ресурси на підтримку цього руху – у нас існує ціла регіональна програма. Так, в поточному році її профінансовано в обсягах 600 тис грн, що дозволило придбати десятьом суб’єктам 45 одиниць техніки, обладнання та устаткування. Програмою розвитку обслуговуючої кооперації на наступні 2018-2020 роки з обласного бюджету щорічно передбачено виділяти фінансову підтримку кооперативів в сумі 650 тис грн.

– Вікторе Вікторовичу, наведіть кілька прикладів щодо розвитку аграрного сектору регіону.

– В сільському господарстві області виробляється понад  30% продукції з доданою вартівстю. За минулий рік забезпечено виробництво валової продукції галузі на суму понад – 8,5 млрд грн, що на 4,4 відсотків більше до показника 2015 року. З розрахунку на одну особу в минулому році вироблено 7962 гривень, по Україні цей показник становить 5929 грн. З метою нарощування виробництва продукції у минулому році аграріями області залучено інвестицій на загальну суму 1,6 млрд грн, реалізовано 8 інвестиційних проектів в галузі рослинництва, тваринництва та садівництва.

– Чи активно аграрії регіону беруть участь у формуванні бюджетів – джерела фінансування реформ на селі?

– Наші господарства є доволі соціально відповідальними. Загалом від сільськогосподарських підприємств області надійшло платежів у 2016 році всього на суму 1 млрд 627 млн грн. До Зведеного бюджету України аграрними формуваннями області за минулий рік перераховано 659,3 млн грн податків. Важливим джерелом фінансового забезпечення сільських жителів є плата за оренду землі. Тож, за користування земельними паями сільгоспвиробниками виплачено власникам землі орендної плати на суму 893 млн гривень.

– Які перспективні напрями розвитку галузі ви бачите?

– Їх декілька. Основний – залучення інвестицій в будівництво нових виробничих потужностей та розвиток інфраструктури в населених пунктах, створення робочих місць, підвищення заробітної плати. Адже це дає можливість працювати всі галузям економіки держави. Слід не забувати про переробку сільськогосподарської продукції. Ми маємо реалізовувати з області не сировину, а готовий товар. Важливим також є розвиток тваринництва, особливо скотарства, і розширення площ під багаторічними насадженнями. Лише вирішення питання комплексного розвитку матиме перспективу і для бізнесу, і для ОТГ, і регіону загалом.

– Чи вірите в успіх запроваджених реформ особисто: як чиновник і як людина, коріння якої вийшли з села?

– Переконаний, що на землі має працювати свій міцний господар – у цьому запорука розвитку села зокрема і краю в цілому. Той, хто працює у себе на малій батьківщині, – перейматиметься проблемами і своєї землі, і місцевих людей. Тому наше спільне завдання – дбати про землю, економіку, село та місцевих жителів. Впевнений – у нас все вдасться.

Спілкувався Андрій Сава