Гібриди озимої пшениці в Україні

1391

6 липня 2017 р. на базі ФГ “ЛІМ” у селі Товмач Кам’янка-Бузького району Львівської області відбувся семінар компанії ТОВ “Агросем” “Рік пшениці: гібриди на ринку України”. Вперше в Україні гібриди озимої пшениці Хюлюкс та Хюбері селекції SAATEN UNION були представлені на демонстраційних ділянках Херсонської, Одеської, Вінницької, Хмельницької, а на завершення – і Львівської областей.

Що таке гібридна пшениця?

SAATEN UNION – це перша і єдина у світі компанія, яка створила комерційні гібриди озимої пшениці. Їх створюють шляхом класичної селекції за допомогою хімічної кастрації. У гібридів присутній ефект гетерозису. Гібриди сильніші, потужніші та універсальніші за своєю фізіологією, біологією порівняно з сортами озимої пшениці.

Гібрид створюють на основі батьківських ліній, які у SAATEN UNION відбирають дуже ретельно, щоби вивести певний гібрид з певними ознаками, що нестимуть у собі максимальний вихід урожайності. Лінії батьківських форм схрещують між собою і отримують гібрид. Схрещування проводять по двох лініях: жіноча батьківська лінія – «мама» і чоловіча – «батько». Жіночу батьківську лінію роблять стерильною за допомогою спеціального препарату, що стерилізує пилок для того, щоб не відбулось самозапилення. А завдання чоловічої батьківської лінії – «батька» –  запилити жіночу батьківську лінію, передати їй свої властивості, свої переваги.

Насіння, що збирають з жіночої батьківської лінії, – це вже гібридне насіння, але це не означає, що ми можемо висіяти його. Для того, щоб розуміти, наскільки гібрид буде потужним у полі, наскільки він перебрав усі властивості батьків і може реалізовувати свій потенціал урожайності, проводять подальші тести і схрещування. Наприклад, якщо компанія проводить схрещування 2000 зразків, то отримує приблизно 600 зразків з гібридним насінням. Протягом 4 років вони проходять різні випробування на підтвердження гетерозису покоління F1. У кінці 4 року отримують 2-3 гібриди, які показуватимуть максимальну продуктивність на полях господарств, і які компанія може запустити у комерційний оборот. На 5-ий рік іде реєстрація гібридів і лише на 6-ий рік – продаж. Тобто період створення гібриду не є коротким.

Препарат, яким роблять хімічну кастрацію, тобто стерилізують жіночу батьківську лінію, – спеціальний регулятор росту, зареєстрований лише у Франції. Нині все насіння компанії SAATEN UNION виробляється тільки у Франції. Цей регулятор росту дорогий, досить складний, потребує певних знань агрономів та селекціонерів для того, щоби використовувати його для стерилізації жіночої батьківської лінії. Є спеціальна фаза розвитку озимої пшениці, коли потрібно наносити цей препарат, до нього додають спеціальні ад’юванти, які теж виконують свої функції.

Як це виглядає в полі? Посіяна жіноча батьківська лінія, яка за своєю фізіологією більш рання, короткостеблова, а чоловіча батьківська лінія – більш пізньої стиглості, рослини вищі. Обприскувач наносить спеціальний регулятор росту на жіночу батьківську лінію, тобто йде процес стерилізації «мами» для того, щоби рослини запилились пилком «батька». Щоб контролювати цей процес і не допустити самозапилення рослин, на жіночу батьківську лінію ставлять спеціальні клітки. Якщо у клітках колос запилився – процес гібридизації не відбувся. Якщо у клітках колос не запилився, значить пилок від чоловічої батьківської лінії перенісся на жіночу, відбулось запилення гібридного насіння. Отже, як бачимо, процес створення гібриду – це класична селекція, що має лише один додатковий інструмент – спеціальний регулятор росту, без якого зі самозапильної культури створити гібрид практично не можливо.

Переваги гібридів

Гібрид озимої пшениці – це нова генетика, ефект гетерозису, високий стабільний врожай, навіть у стресових умовах, у гібриду значно вища стійкість до хвороб, аніж у сорту, гібриди стійкі навіть до вірусної мозаїки.

Гібрид має суттєву перевагу над сортом – це великий колос і велика кількість зерен, висока якість зерна. На рослині всі колоски рівномірні, однакового розміру і несуть в собі дуже багато зерен – в середньому може сягати 55-60 зерен на колосі.

У гібридів озимої пшениці більша площа живлення листків на квадратний метр. Листки більші, а отже сприймають більше сонця, більше вологи, більше елементів живлення, які ми даємо по листку. Тобто мають більшу ефективність для формування врожаю.

Гібриди мають високий коефіцієнт кущення. Процес кущення можна регулювати нормою висіву і глибиною посіву. У гібридів значно потужніша, ніж у сортів, коренева система, що дає кращу стійкість до посухи та холоду, інших стресових умов, ефективніше засвоєння елементів живлення та підвищує потенціал гібриду. Завдяки ефекту гетерозису у гібридів коренева система переважає над сортовими лініями на 60%, а стеблова маса – до 50%. Здатність до кущення формується на генетичному рівні, адже селекціонери підбирають такі сортові лінії, щоб ефект кущення був максимально високий. Плюс на повну реалізується продуктивність: якщо гібрид дає 5-6 стебел, то всі ці стебла несуть колос.

Все це дуже великі переваги, що гарантують максимальний вихід врожайності та отримання прибутків.

Характеристика гібридів озимої пшениці в Україні

У Європі зареєстровано вже 28 гібридів пшениці, кожен з яких направлений на свою функцію. Наприклад, компанія SAATEN UNION створює гібриди для спеціалізованого кондитерського виробництва, де якість білка зашкалює більше 400% – вони призначені для випікання бісквітів, кексів, різноманітного тіста, яке звичайні сорти не здатні «потягнути». Також SAATEN UNION має гібриди дуже стійкі до посухи, вони, сподіваємось, прийдуть в Україну вже через 2-3 роки. Їх створили спеціально для Італії, Іспанії, Туреччини, Сербії, Греції, тих територій, де практично немає вологи у період цвітіння, дозрівання, в інших фазах. Саме ці гібриди чекаємо й в Україні, у перспективі вони мають показувати дуже високі врожаї у тих регіонах, де немає вологи і сорти не можуть розкрити свій потенціал на повну.

В Україні на сьогодні зареєстровано два гібриди озимої пшениці: Хюбері та Хюлюкс.

Хюбері – середньопізній гібрид озимої пшениці, придатний для раннього посіву, що характеризується високою стійкістю до холоду, завдяки чому сильно генерує нові листки, після того, як попадає у холодовий стрес. Має високу стійкість до багатьох хвороб, невеликого росту (вище середнього), має потужний коефіцієнт кущення і високу кількість зерен у колосі. Якість зерна – ІІ-ІІІ клас. В Україні зареєстрований з 2015 року.

Хюбері має хорошу стійкість до багатьох хвороб зернових культур плюс ген стійкості до церкоспорельозної прикорневої гнилі пшениці, що дає змогу сіяти гібрид по зернових культурах. Також він стійкий до вірусної мозаїки, що може знаходитись у ґрунті чи потрапляє на листки з переносниками вірусів. Тобто це універсальний гібрид, стійкий до хвороб, який є невибагливим до ґрунту і до попередника, і перевага в тому, що сіяти його можна на багатьох типах ґрунтів, при різній сівозміні. Це та стабільність, той універсальний продукт, який у будь-яких умовах даватиме максимальну врожайність.

Хюбері має свої рекомендації щодо термінів посіву. Оскільки це середньопізній гібрид, його можна починати сіяти з 5 по 30 вересня – до першої декади жовтня. Завдяки ефекту гетерозису, максимальному кущенню, гібриди мають свою норму висіву, яка кардинально відрізняється від сортів – це 120-170 насінин/м2. Норма висіву також залежить від термінів посіву, середня норма висіву – 150 зерен/м2.

Гібрид Хюлюкс – ранньостиглий, стійкий до стресу, гарно переносить холод, зимостійкий, не високого росту, має хороше кущення і велику кількість зерен у колосі. Стійкість до хвороб трохи менша, ніж у Хюбері, але теж стійкий до церкоспорельозу, що дозволяє сіяти пшеницю по пшениці. Не стійкий до вірусної мозаїки. Якість зерна – ІІІ-ІV клас. В Україні зареєстрований також з 2015 року.

Хюлюкс – ранньостиглий гібрид, який дає раннє зерно, наприклад, на півдні України його збирають одразу після озимого ячменю. Має відмінне поєднання ранньостиглості і зимостійкості. Весною стартує швидше, ніж Хюбері, має високу стійкість до стресових умов, відмінні хлібопекарські якості, потужну кореневу систему, стійкий до посухи.

Оскільки це ранній гібрид, його можна сіяти пізніше – зі середини вересня до кінця жовтня, він швидко вегетує навіть при пізньому посіві. Середня норма висіву – 150-170 зерен/м2.

Ключові фактори вирощування гібридної пшениці в Україні

Вибір поля і попередника. Для того, щоб досягти максимального потенціалу гібриду, розкрити всі його можливості, починаємо з вибору поля і попередника. Який би не був тип ґрунту і кліматичні умови регіону, гібрид, у порівнянні зі сортами, максимально розкриватиме свій потенціал на 100% і покаже всю свою силу у цих умовах. Гібриди дуже люблять якісно підготовлений ґрунт, тоді як до попередника не є дуже вибагливими. Завдяки стійкості гібридів до фузаріозу, які є сильнішими, ніж сорти, їх можна сіяти після кукурудзи, не боячись за ураження хворобою. Оскільки вони стійкі до церкоспорельозу, їх можна сіяти по зернових культурах. Не рекомендують сіяти гібриди за No-Till технологією.

Технологія покриття насіння HybriCoat®. Компанія SAATEN UNION на заводі у Франції наносить на насінини спеціальну мікропористу плівку, що захищає їх від вологи під час зберігання та перевезення, адже волога зменшує енергію проростання. Плівка надає насінню кращу сипучість у сівалці, висів йде набагато швидше та легше. Плюс до того на заводі додають фунгіцидний протруйник – насіння сходить живе, якісне, чисте, жодне господарство не скаржилось на кореневі гнилі, плісняву чи інші хвороби.

Посів. Гібрид у господарстві бажано висівати перше, ніж сорт, тим більше, що Хюбері – середньопізній, його потрібно сіяти раніше. Посів проводити у рекомендовані терміни. Ідеальна глибина для посіву гібридів – 5-7 см. Щоб отримати потужне кущення, є норма висіву, яка залежить від дати посіву, типу ґрунту, його обробітку, попередника. Рекомендована середня норма висіву – 1,5 млн/га, тобто 3 посівні одиниці.

Захист рослин і живлення добривами гібридної пшениці нічим не відрізняється від сорту – все, що використовуєте на сортах, – ідентичне на гібридах. Те ж саме стосується азотного живлення та мікроелементів.

Європа використовує гербіцид восени, адже у порівняні зі сортами, перед входженням у зиму сходи гібриду рідші (лише 2-3 листки), і можливі сходи бур’янів. На гібрид можна вносити лише 4 препарати: Стомп®, Марафон® (виробництва компанії БАСФ), Зенкор® Ліквід, Гроділ® Максі (від Байєр). Щодо фунгіциду, то достатньо обробки насіння у мішку, інсектицид вносити за потреби, коли з’являються шкідники.

Весною захист класичний – обов’язково гербіцид та інсектицид, фунгіцид – при появі хвороб.

Азотне живлення гібридів озимої пшениці таке ж, як і сортів, залежить від попередника, типу ґрунту. Компанія «Агросем» рекомендує комплексні гранульовані NPK добрива YaraMila™ – найпрогресивніші у світі добрива, які в одній гранулі містять дуже багато елементів живлення. Вони направлені більше на фосфорно-калійне живлення, також містять магній, сірку і набір мікроелементів, що в синергізмі дають кращу ефективність. Європа вносить азот дробно по фазах, адже чим дрібніше внесення, тим краща стимуляція розвитку пшениці.

Марія Хрунь