Lemken – королі всіх причіпних агрегатів в ТОВ “Оболонь­Агро”

160

ТОВ «Оболонь-Агро», яке є дочірнім підприємством всім добре відомої корпорації «Оболонь», працює на Хмельниччині вже 11 років. Основний вид діяльності господарства – вирощування ячменю для пивоварного виробництва, але це не єдиний потужний напрямок його роботи. На сьогоднішній день тут обробляють 13180 га землі, де вирощують весь основний набір с.-г. культур, працює сучасний насіннєвий завод потужністю 10 т/год., який виробляє якісне насіння ячменю на продаж, а також  розвинуте масштабне тваринництво: утримують приблизно 1600 голів ВРХ та 5000 свиней.

Вже не перший раз наша редакція відвідала ТОВ «Оболонь-Агро», але цього разу – з метою висвітлення технологій роботи з ґрунтом. Тут за багато років виробили власні підходи до цього згідно ґрунтово-кліматичних умов та потреб виробництва. Як ми вже зазначали, основна культура на господарстві – це пивоварний ячмінь (він займає приблизно 30% площ), але й інші с.-г. культури присутні в значній кількості, адже яке може господарювання без якісної сівозміни? У сезоні 2016-17 рр. посіви наступні: озима пшениця 1550 га, озимий ячмінь 1600 га, ярий ячмінь 2663 га, соняшник 1470 га, кукурудза 1400 га, соя 1600 га, озимий ріпак 504 га, жито 270 га, горох 150 га, цукровий буряк 330 га, гречка 105 га, багаторічні трави 93 га, гірчиця 73 га.

Важливо зазначити, що за наявністю потужного тваринництва підприємство вносить на поля велику кількість органічних добрив, приблизно 20 тис. тонн гною в рік. Звісно, під всі культури його не вистачає, в першу чергу вносять під цукровий буряк, пшеницю, ячмінь, кукурудзу. Обов’язковим в ТОВ «Оболонь-Агро» є використання мінеральних добрив з мікро- та мікроелементами – під час  передпосівної культивації, посіву, при перших сходах. Цього року, на відміну від минулого, вологи в ґрунті більш-менш достатньо (від початку 2017-го випало 170 мм опадів), тому всі елементи засвоюються добре.

Система збуту ТОВ «Оболонь-Агро» поки що обмежується територією України. Ярий ячмінь весь цілком іде на солодовий завод. Але керівництво підприємства задумалось про більш серйозний рівень продажу продукції. На сьогодні тут активно займаються підготовкою до отримання сертифікату Global G.A.P., який дозволить підприємству напряму продавати продукцію закордон. Але він потребує виконання суворих вимог: від підготовки насіння до збирання культур, у зберіганні і догляді за технікою, у зберіганні та внесенні хімічних препаратів і добрив та багато іншого. Більшості вимог ТОВ «Оболонь-Агро» відповідає, над рештою – працює.

Погляд інженера: ключові умови та інструменти в роботі

Анатолій Васильович Павлов, головний інженер ТОВ «Оболонь-Агро», працює на підприємстві від самого заснування, з 2006 року. Інженерна спеціальність – це його освіта та покликання. На сьогоднішній день Анатолій Васильович має 35 років стажу, і не дивлячись на такій великий досвід та твердий характер, не втрачає бажання вчитись новому, відвідує Дні поля та виставки в Україні та закордоном. Отож він радо показав нам технічну майстерню підприємства та поспілкувався з нами.

– Анатолію Васильовичу, у вас велике підприємство та багато техніки. Як структурована робота з нею?

– Центральний відділ з головним керівництвом та основною технічною базою знаходиться в с. Чемерівці (Хмельницька обл.), а крім нього є ще 8 відділів, на кожному з яких працює свій керівник, бухгалтер, інженер, знаходиться технічна майстерня з необхідним для найближчої земельної ділянки набором техніки та працівниками. Всього в механізації задіяні приблизно 300 чоловік, а загалом колектив працівників складає 700 чоловік. Всі польові роботи ми проводимо власною технікою, свою вантажну використовуємо в тому числі.

– А який у вас тип місцевості та ґрунтів, чи проводиться їх аналіз?

– Місцевість досить горбиста, на деяких ділянках дуже. Це досить ускладнює роботу з технікою, але справляємось. Ґрунти різняться від ділянки до ділянки. У нас в основному темно-сірі або опідзолені чорноземи, є також суглинисті ґрунти. Раз на 5-6 років ми проводимо аналіз ґрунтів – працюємо з Каменець-Подільською хімічною лабораторією. Вони трохи підкислені, тож проводимо вапнування. Підкислені через такий складний бур’ян як хвощ польовий. Хоча використовуємо комплексну систему захисту оригінальними європейськими препаратами, його подолати поки що не вдалося.

– Як у вас організована технологія обробітку ґрунту?

– Наш головний тип обробітку – це оранка під всі основні культури. Також іноді використовуємо дискування в два сліди. Вирівняти площі стараємося з осені. По мінімальній технології ми не працюємо, важкі у нас ґрунти для цього – пробували та результат не сподобався, з’явилося багато бур’янів, почала падати врожайність, тому повернулись до оранки.

– Розкажіть про Ваш парк техніки.

– Трактори John Deere (4 трактори моделі 8400 і один 8520), Claas (Axion 940 та Atles 946), 17 комбайнів (12 з них Claas, 5 – ДОН 1500), 2 самохідних аргентинських обприскувачі Pla та інше. З ґрунтообробної техніки маємо багато агрегатів німецького виробника Lemken: сівалка Solitair, 2 сівалки Compakt-Solitair, три плуги EuroDiamant, дві дискових борони Rubin, передпосівний культиватор System-Kompaktor. Також маємо 3 сівалки John Deere: 730 та 2 моделі 455.

– Як давно розпочалася ваша співпраця з Lemken? Чому обрали саме цього виробника?

– У 2007 році, коли придбали новий трактор, одразу купили до нього агрегати Solitair, Rubin та System-Kompaktor. Того ж року нами був куплений семикорпусний плуг EuroDiamant, який працює у нас до сьогодні. Ми побачили, що техніка дуже надійна, потужна, високопродуктивна в роботі, і стали збільшувати її асортимент в своєму технічному парку. На таких важких ґрунтах, особливо під час посухи, робочі органи все витримували,  уявити не можу, чим би їх  можна було замінити. Тож я вважаю, що справу з Lemken можна мати.

– Яким чином дбаєте про техніку – обслуговування, зберігання?

– Щодо сервісу – всі роботи по можливості стараємося проводити власноруч, у нас є велика ремонтна майстерня і інженери для цього. Так дешевше та оперативніше. Але обслуговування якихось складних систем, наприклад, гідравліки, вже потребує спеціалістів з компаній-виробників чи їх дистриб’юторів. Дорога закордонна техніка хоче й відповідного догляду, для запобігання поломок та подовження терміну її служби. В майстерні зберігаємо всі комбайні та важкі трактори, а ґрунтообробні та посівні агрегати – під навісом, щоб не попадала волога. Весь необхідний догляд здійснюємо регулярно, тобто змащування запчастин, окреме збереження деяких деталей і так далі.

– Які інноваційні системи у вас впроваджені, можливо, використовуєте GPS?

– Так, використовуємо – під час посіву, обприскування та внесення мінеральних добрив. Системи ці придбали у фірм John Deere та Claas. Також на всіх потужних тракторах у нас стоїть система контролю використання палива з одночасним показом місцезнаходження машини.

– Чи потребує наразі нової техніки ТОВ «Оболонь-Агро»?

– Нам треба міняти обприскувач, ті, що у нас є, Pla, вже застарі. Хочемо придбати причіпний Lemken. Також потрібні ще декілька плугів Lemken, дві борони Rubin. Та й взагалі наш технічний парк просить оновлення, заміна вітчизняних тракторів та агрегатів закордонними, потужними – це актуальна справа для нас. Є чимало амбіцій та планів, сподіваємось, що будуть можливості це все здійснити.

 

Спілкувалась Тетяна Бєлінська

IMGP1474 IMGP1476