Перспективи виробництва продукції рослинництва у 2017 році

238

В Україні продовжує скорочуватися сільгоспвиробництво. Спад виробництва сільськогосподарської продукції в Україні в січні-червні поточного року становить 2,1% порівняно з аналогічним періодом 2016 року. Про це повідомив УНІАН, посилаючись на Державну службу статистики України.

Зокрема, сільськогосподарські підприємства за звітний період скоротили виробництво на 3,9%, а населення – на 0,7%. Виробництво рослинницької продукції за перші шість місяців скоротилося на 8,5% в порівнянні з січнем-червнем минулого року. Спад виробництва цієї продукції в сільгосппідприємствах склало 31,7%, у той час як господарства населення збільшили виробництво на 0,7%.

Щодо поточних прогнозів, то науковці ННЦ «Інститут аграрної економіки» стверджують, що у 2017 році валова продукція рослинництва складатиме на рівні 175,6 млрд грн, що на 5,1% менше показників 2016 року. При цьому очікується зменшення обсягів виробництва переважної більшості продукції рослинництва, крім жита, гороху та ріпаку, поінформував директор установи, академік НААН Юрій Лупенко.

За його словами, враховуючи стан посівів зернових культур і несприятливі погодні умови, прогноз можливий за песимістичним варіантом, крім кукурудзи та рису, який може бути за середнім сценарієм. По решті культур прогноз оцінюється за песимістичним варіантом, крім сої, плодів та ягід і винограду, урожай яких прогнозується за середнім варіантом.

Обсяги виробництва зернових і зернобобових культур 2017 року зменшаться порівняно минулим роком на 10,7% – до 59,04 млн т. Основна причина полягає у зменшенні урожайності, яка прогнозується меншою на 11,6%. Щодо даних за структурою культур, то ситуація наступна:

  1. Пшениці цього року може бути зібрано на 17,9% менше, ніж торік.
  2. Внаслідок зменшення площі під ячменем та зниження його урожайності, виробництво цієї культури може зменшитися на 23,3% порівняно з 2016 роком.
  3. Зниження на 5% урожайності гречки може призвести до зменшення обсягів її виробництва на 9,3%.
  4. Найбільший спад – 51% – прогнозується по просу. Причина – зменшення на 44,2% площ під посівами цієї культури.
  5. Зменшаться також обсяги виробництва вівса (-23%) та сорго (-17,6%).
  6. Майже на рівні минулорічних показників прогнозується виробництво кукурудзи та рису.
  7. Виробництво гороху зросте на 10,3% внаслідок збільшення площ під культурою на 60,6%.
  8. Жита прогнозується зібрати на 7,7% більше, ніж торік.

За прогнозами економістів-аграрників, серед олійних культур зростуть лише обсяги виробництва ріпаку. Вони прогнозуються на рівні 183,8% проти показників 2016 року внаслідок збільшення площ посіву на 94,7%. Виробництво соняшнику зменшиться на 4,8% за рахунок скорочення посівних площ на 7,4%. Валовий збір сої зменшиться проти минулого року на 4,5%.

Виробництво цукрових буряків зменшиться на 6%, в основному за рахунок прогнозованого зниження їх урожайності на 10,2%.

Обсяги виробництва картоплі зменшаться на 3,1%.

Валовий збір овочів зменшиться проти 2016 року на 6,8% внаслідок зменшення їх урожайності на 7,1%.

Плодів та ягід буде зібрано на 3,7% менше, ніж торік.

За прогнозом, виробництво винограду очікується на рівні минулого року.

Загалом, прогнозований урожай 2017 року не призведе до суттєвих змін у забезпеченні внутрішніх потреб країни у продукції рослинництва та обсягів експорту (за винятком ячменю та ріпаку).

УНІАН, Державна служба статистики України,

ННЦ «Інститут аграрної економіки»