«Поле – це мистецтво»: на Вінниччині пройшов День поля компанії «Лімагрейн»

479

«Лімагрейн» – насіннєва компанія номер один у Європі. Історія розвитку селекції колосових культур започаткована 1947 року у Франції. З того часу програма селекції набула світових масштабів. Селекціонери компанії наполегливо працюють задля створення нових революційних сортів, а насіннєвим матеріалом компанії користуються у 50 країнах.

Сорти «Лімагрейн» – це висока врожайність, а також відмінна якість продукції, яку встигли оцінити і українські сільгоспвиробники. Про це свідчить кількість гостей, що приїхали 19 червня на всеукраїнський День поля, який проходив на базі фермерського господарства «Одарочка» (Вінницька область).

За словами голови господарства Юрія Щетиніна, завдяки співпраці з «Лімагрейн», на їхніх полях за останні 3-4 роки вдається досягати високих показників урожайності, зокрема: більше ніж 10 т/га пшениці, більше 14 т/га кукурудзи.

«З сорту Колонія ми отримували більше 120 центнерів, з сортів Дагмар, Етелла – більше 105 центнерів. 95% наших посівів займають сорти та гібриди «Лімагрейн». Маємо змогу перевірити будь-яких виробників насіння. І, порівнюючи якість, кількість та собівартість, «Лімагрейн» –  один з найбільш оптимальних варіантів», – підкреслив Юрій Щетинін.

В агроцентр з’їхались більше 200 аграріїв, селекціонерів, вчених із різних регіонів України, щоб оцінити стан посівів ярого ячменю, озимої пшениці, соняшнику, кукурудзи та гороху. Особлива увага приділялась найновішим гібридам лінійки «Лімагрейн», а також гібридам із технологією стійкості до посухи HYDRANEO®. Організатори взяли за основу ідею, що «Поле – це мистецтво». Тому учасники могли побачити, як творчо підходять до вирощування сортів та гібридів селекції в «Лімагрейн». І якщо агрономів можна вважати митцями, художниками сучасного аграрно-прикладного мистецтва, то продукцію «Лімагрейн» – фарбами, які створюють ці шедеври. Організатори постарались, щоб День поля пройшов не в традиційному інформаційному ключі, а з духом французької романтики.

Відкриваючи свято, генеральний директор компанії «Лімагрейн Україна» Віктор Карбівський розповів, що ідея створення агроцентру виникла з бажання отримувати на товарних посівах 10 т/га пшениці.

«Протягом останніх 2-3 років ми бачимо, що це реально, багато господарств цього досягають. Дійсно, сорти пшениці, як маленькі діти: їм потрібно багато уваги, багато витрат. При досягненні урожайності 8-10 т з гектара високоякісного зерна, рівень рентабельності становить 60% і більше. І в цьому проявляється найвищий пілотаж агрономів», – підкреслив він.

На урочистому відкритті також виступили представники компаній-партнерів: виробники засобів захисту і техніки. Надзвичайно цінною для гостей була промова фахівця із Франції, генерального директора Agritel International Олівьє Буйє, який розповів про тенденції у сучасному землеробстві.

Після офіційної частини запрошені оглядали демо-ділянки, закладені на полі. Огляд розпочався з сортів ячменю. Менеджер із регіонального  розвитку компанії «Лімагрейн Україна» у Житомирській області Андрій Здовбіцький наголосив, що «Лімагрейн» є №1 із західних селекційних компаній за кількістю зареєстрованих сортів ячменю. Починаючи з 2000 р., кожного року додаються 1-2 нові сорти не тільки для пивоваріння, а й на кормові цілі. Добре відомі на ринку України улюбленці українських пивоварів сорти ячменю Кангу, Гладіс, Одісей. Сорти пивоварного ячменю «Лімагрейн» посідають провідне місце й на чеському ринку. З них виготовляють солод такі компанії як Soufflet, Heineken, Malteurop, Obolon та інші.

Особливо зацікавили гостей представлені на полі нові сорти. Зокрема, ранньостиглий сорт озимого ячменю пивоварного  напрямку – Казанова. Сорт ефективно використовує осінньо-зимові опади, високотолерантний до більшості  хвороб та має генетичну стійкість до борошнистої роси. Завдяки тому, що Казанова є різновидом Nutans, тобто дворядний, він  має неабияку стійкість до вилягання. Поєднання усіх цих якостей забезпечує високу врожайність сорту.

Ще одна новинка на ринку озимих пивоварних ячменів – середньоранній сорт Каліфорнія. Це теж різновидність  дворядного  ячменю.

Далі – ярі сорти. Так, Овертюр та Одіссей теж характеризуються генетичною стійкістю до борошнистої роси та комплексом цінних ознак для пивоваріння, зокрема високою  екстрактивністю, крупністю, оптимальним  вмістом  бета-глюканів. Потенціал урожайності цих сортів більше 10 т/га. Згідно з оцінками спеціалістів «Лімагрейн», біологічна врожайність на цьому полі  – понад 6 т/га навіть в умовах посухи.

«Краще все ж сіяти пивоварні сорти ячменю, тому що за потреби їх завжди можна перевести у фураж. Кормові ж сорти ячменю у пивоварні не переведете. До того ж періодично виникає необхідність і у пивоварному ячмені, коли на нього високий попит і хороша ціна. Це додатковий козир для аграріїв. Є ще одна  перевага пивоварних  сортів перед кормовими – можливість використання такого ячменю на крупу. Зерно в колосі добре вирівняне, крупне, з тонкою плівкою, що забезпечує високий  вихід крупи», – рекомендував Андрій Здовбіцький.

Надзвичайно  потужно  виглядають і  сорти  озимого  ячменю кормового  напрямку –   середньоранній Герлах та середньостиглий Пасо. Потенціал їхньої врожайності  понад 12 тонн. Проте щоб його реалізувати, необхідно докласти  зусиль. Враховуючи  те, що це сорти багаторядні (різновид Palidum), потрібно застосовувати регулятори росту.

Далі учасники Дня поля перейшли до демо-ділянок із озимою пшеницею. Наскільки вагома для компанії ця культура, свідчить той факт, що за продажем насіння пшениці озимої в Європі «Лімагрейн»  займає 20% ринку. За останні роки в Україні зареєстровано 6 сортів пшениці «Лімагрейн». І тут компанії є що показати і чим пишатись. Зокрема, сорт озимої пшениці Іліас, який характеризується гарною зимостійкістю, стабільною врожайністю і відмінною хлібопекарською якістю, гідно оцінили українські виробники.

Ще один серйозний привід для гордості: 2010 року сорт озимої пшениці Ейнштейн встановив світовий рекорд урожайності – 15,637 тонн зерна з гектара. Це зазначено на офіційному сайті Книги рекордів Гіннеса. Цікаво, що до того світовий рекорд належав іншому сорту селекції «Лімагрейн»  – Саванні.

На демо-посівах учасники Дня поля ознайомились зі сортами різноманітного господарського напрямку з різним адаптивним та продуктивним потенціалом.

У «Лімагрейн Україна» розповіли, що, як і у більшості вітчизняних аграріїв, цього року в агроцентрі склалися жорсткі умови для озимої пшениці. Осіння посуха призвела до того, що посів був пізнім (4 жовтня 2016) з нормою висіву 5,2 млн/га. Перші сходи з’явилися приблизно 15 грудня. Рослини зимували в стадії шильця. Позитивним моментом стало те, що на початку березня пшениця відновила вегетацію. Це дозволило продовжити період весняного кущення. Звичайно, заморозки у квітні й травні збільшили стресове навантаження, але зараз посіви виглядають гідно: без ознак хвороб і чисті від бур’янів. Представники компанії прогнозують, що на цих сортах вони отримають приблизно 7,5-8 т/га. А у окремих сортів результат може бути і вище. Наприклад, новинка – сорт Алтіго, який може формувати великий колос з великою масою 1000 насінин. Сорт стійкий до посухи та спеки, тому його планують просувати на Південь і Схід України. При дотриманні агротехнологічних операцій Алтіго може давати понад 10 т/га, стверджують експерти «Лімагрейн Україна».

На інших демо-ділянках представлені соняшник та кукурудза. Як зазначили спеціалісти «Лімагрейн Україна», пріоритетними напрямками селекції соняшнику є підвищення його продуктивності та стабільності, стійкість до вовчку, толерантність до основних захворювань, посухостійкість, підвищення вмісту олії та її якості, створення ранньостиглих гібридів, стійкість до гербіцидів.

Портфель гібридів кукурудзи компанії «Лімагрейн» максимально адаптований до запитів сільгосптоваровиробників. У своїй селекційній роботі фахівці «Лімагрейн» виділяють такі моменти: збільшення урожайності та її стабільності, поліпшення якості зерна, стійкість до комах-шкідників, створення ранньостиглих гібридів, швидкість віддачі вологи, збільшення маси зерна.

Ми поцікавились у генерального директора компанії «Лімагрейн Україна» Віктора Карбівського, на які гібриди і технології робитиме ставку насіннєва компанія найближчими роками.

«Цього року ми зареєстрували 4 нових сорти озимої пшениці: Мескаль, Алтіго, Авеню, Арлекін. Ці унікальні за своїми характеристиками продукти відрізняються від конкурентів періодом вегетації, потенціалом врожайності та зонами вирощування. Щодо наших флагманів, то серед зернових колосових культур – це сорт пшениці Колонія. Два роки тому з ним був зафіксований найвищий урожай в Україні – 12,4 т/га в с. Сокільча, Житомирської обл. Це також сорти Дагмар, Нордіка і сорти озимого ячменю Пасо, Казанова, Герлах», – розповів Віктор Карбівський.

Він також зазначив, що «Лімагрейн Україна» вивела на ринок кукурудзи 4 нові продукти, які є унікальними за своїми характеристиками: ЛГ 30315, ЛГ 30273, ЛГ 30215. Вони відносяться до технології HYDRANEO®, яка оптимізує посухостійкість безпосередньо на полях. До того ж, компанія зареєструвала новинку ЛГ 30352 з ФАО 350. Гібрид кукурудзи показує дуже добрий результат урожайності в інтенсивних умовах вирощування, має хорошу стійкість до хвороб.

Гості Дня поля теж із задоволенням ділились своїми досягненнями.

«У нас є пшениця Колонія. Дуже цікавий сорт, який минулого року показав найкращий результат. Із посівів отримали близько 86 центнерів, – розповів Євген Вайн, комерційний директор СФГ «Відродження», Вінницького району. – Також декілька років вирощуємо гібриди соняшнику і кукурудзи, які дають дуже стабільний результат. Звичайно, експериментуємо, додаємо нові гібриди, але з «Лімагрейн» працюємо і працюватимемо й далі».

 «Минулого року кукурудза Адевей та інші гібриди принесли в середньому 12 тонн і більше, соняшник – до 4-х тонн, – зазначив керівник регіону холдингу «Новий» Володимир Тютюн. – На сьогодні посіви кукурудзи від кампанії «Лімагрейн» займають 40% наших полів, соняшнику – 50%, ріпаку – 70%».

«Гібриду Джоді ми збираємо в межах 600-650 центнерів зеленої маси кукурудзи на силос. Озимого ячменю минулого року зібрали 69 центнерів з гектара, пшениці – 86 ц. Результатами ми задоволені. Хочемо подивитись ще на горох. «Лімагрейн» – дуже хороша фірма, продає високоякісне насіння», – поділився Віктор Гречанюк, агроном СТОВ «Писарівка», Ямпільського району.

«Минулого року на демо-ділянках озимої пшениці Колонія ми отримали врожай більше 96 центнерів з гектара. Цього року розширюємо посіви. Також у планах розширення посівів соняшнику та кукурудзи, – розповів Василь Шевчук, заступник генерального директора АК «Зелена долина». – Кожна українська компанія, беручи в роботу певні якісні гібриди, має змогу без особливих затрат рости у врожайності, економіці та технологіях».

Під час Дня поля учасники також отримали кваліфіковані консультації щодо систем захисту від представників компанії «Адама Україна», щодо регуляторів росту та гуматів від компанії «Агротехносоюз», вивчили технічну експозицію агрегатів KUHN. По завершенні інформаційної програми, гості змогли розслабитись за щедрим столом, насолодитись виступами артистів і обговорити почуте з колегами.

Ольга Стоноженко