«Поле – це мистецтво»: на Вінниччині пройшов День поля компанії «Лімагрейн»

475

«Лімагрейн» – насіннєва компанія номер один у Європі. Історія розвитку селекції колосових культур започаткована у 1947 році у Франції. З того часу програма селекції набула світових масштабів. Селекціонери компанії наполегливо працюють задля створення нових революційних сортів, а насіннєвим матеріалом компанії користуються у 50 країнах.

Сорти «Лімагрейн» – це висока врожайність, а також відмінна якість продукції, яку встигли оцінити і українські сільськогосподарські виробники. Про це свідчить кількість гостей, що приїхали 19 червня на всеукраїнський День поля, який проходив на базі фермерського господарства «Одарочка» (Вінницька область).

За словами голови господарства Юрія Щетиніна, завдяки співробітництву з «Лімагрейн», на їх полях за останні 3-4 роки вдається досягати показників в більш ніж 10 т/га пшениці, більше 14 т/га кукурудзи, та інших високих показників по культурах.

«З сорту Колонія ми отримували більше 120 центнерів, з сортів Дагмар, Етелла – більше 105 центнерів. 95% наших посівів займають сорти та гібриди «Лімагрейн». У нас є змога перевірити будь-яких виробників насіння. І порівнюючи якість, кількість та собівартість, «Лімагрейн» –  один з найбільш оптимальних варіантів», – підкреслює Юрій Щетинін.

В агроцентр з’їхались більше 200 аграріїв, селекціонерів, вчених з різних регіонів України, щоб оцінити стан посівів ярого ячменю, озимої пшениці, соняшника, кукурудзи та гороху. Особлива увага приділялась найновішим гібридам з лінійки «Лімагрейн», а також гібридам з технологією стійкості до посухи Hydraneo®. Організатори взяли за основу ідею, що «Поле – це мистецтво». Тому учасники могли побачити, як творчо підходять до вирощування сортів та гібридів селекції в «Лімагрейн». І якщо агрономів можна вважати митцями, художниками сучасного аграрно-прикладного мистецтва, то продукцію «Лімагрейн» – фарбами, які створюють ці шедеври. Організатори постарались, щоб День поля пройшов не в традиційному інформаційному ключі, а з духом французької романтики.

Відкриваючи свято, генеральний директор компанії «Лімагрейн Україна» Віктор Карбівський розповів, що ідея створення агроцентру виникла з бажання отримувати на товарних посівах 10 т/га пшениці.

«Протягом останніх 2-3 років ми бачимо, що це реально, багато господарств цього досягають. Дійсно, ці сорти пшениці, як маленькі діти: їм потрібно багато уваги, багато витрат. При досягненні урожайності 8-10 т з  1 га високоякісного зерна, рівень рентабельності становить 60% і більше. І в цьому проявляється найвищий пілотаж агрономів», – підкреслив він.

На урочистому відкритті також виступили представники компаній-партнерів: виробники засобів захисту і техніки. Надзвичайно цінною для гостей була промова фахівця із Франції, генерального директора Agritel International Олівьє Буйє, який розповів про тенденції у сучасному землеробстві.

Після офіційної частини запрошені оглядали демо-ділянки, закладені на полі. Огляд починається з сортів ячменю. Менеджер з регіонального  розвитку компанії «Лімагрейн» в Житомирській області Андрій Здовбіцький наголошує, що «Лімагрейн» є №1 із західних селекційних компаній по кількості зареєстрованих сортів ячменю. Починаючи з 2000 р., кожного року додаються 1-2 нові сорти не тільки для пивоваріння, а й  на кормові цілі. Добре відомі на ринку України улюбленці українських пивоварів сорти ячменю Кангу, Гладіс, Одісей. Сорти пивоварного ячменю компанії посідають провідне місце на чеському ринку. З них виготовляють солод такі компанії як Soufflet, Heineken, Malteurop, Obolon та інші.

Особливо зацікавили гостей представлені на полі нові сорти. Зокрема, ранньостиглий сорт  озимого ячменю пивоварного  напрямку – Казанова. Сорт ефективно використовує осінньо-зимові опади, високотолерантний до більшості  хвороб та має генетичну стійкість до борошнистої  роси . Завдяки  тому, що Казанова є  різновидністю Nutans – тобто дворядний, він  має  неабияку  стійкість   до вилягання. Поєднання  усіх  цих  якостей  забезпечує  високу  урожайність  даного  сорту.

Ще одна  новинка  на  ринку озимих  пивоварних ячменів – середньоранній  сорт Каліфорнія. Це теж різновидність  дворядного  ячменю.

Далі – ярі сорти. Так, Овертюр та Одіссей теж характеризуються генетичною стійкістю до борошнистої роси, та  комплексом  цінних  ознак  для  пивоваріння,  зокрема  високою  екстрактивністю, крупністю,  оптимальним  вмістом  бета-глюканів. Потенціал урожайності цих сортів більше 10 т/га. Згідно з оцінками спеціалістів «Лімагрейн», біологічна врожайність на цьому полі  понад 6 т/га навіть в умовах посухи.

«Краще все ж сіяти пивоварні сорти ячменю, тому що при необхідності їх завжди можна перевести  у фураж. Кормові ж сорти ячменю  у пивоварні  не переведете. До того ж періодично виникає необхідність і у пивоварному ячмені, коли на нього високий попит і хороша ціна. Це додатковий козир для аграріїв. Є  ще одна  перевага пивоварних  сортів перед кормовими. Завдяки  добре вирівняному  зерну в  колосі, крупності та тонко плівчастості – є можливість використання такого ячменю  на крупу – перелічені   вище переваги  забезпечують  її  високий  вихід», – радить Андрій.

Надзвичайно  потужно  виглядають і  сорти  озимого  ячменю кормового  напряму   середньоранній Герлах та середньостиглий Пасо. Потенціал  їхньої врожайності  понад 12 тонн. Проте, щоб реалізувати  даний  потенціал  необхідно  докласти  зусиль. Враховуючи  те, що це  сорти багаторядні (різновид Palidum), необхідно  застосовувати  регулятори  росту.

Далі підходимо до демоділянок з озимою пшеницею. Наскільки вагома для компанії ця культура, свідчить той факт, що за продажем насіння цієї культури в Європі Limagrаin займає 20% ринку. За останні роки в Україні зареєстровано 6 сортів пшениці LG. І тут кампанії є що показати і чим пишатись. Зокрема, сорт озимої пшениці Іліас, який характеризується гарною зимостійкістю, стабільною врожайністю і відмінною хлібопекарською якістю, теж гідно оцінили українські виробники.

Ще один серйозний привід для гордості: у 2010 році сорт озимої пшениці Ейнштейн встановив світовий рекорд за врожайністю – 15,637 тон зерна з гектара. Це зазначено на офіційному сайті Книги рекордів Гіннеса. Цікаво, що до того світовий рекорд належав іншому сорту селекції Limagrаin – Саванні.

На демопосівах учасники Дня поля знайомляться з сортами різноманітного господарського напрямку з різним адаптивним та продуктивним потенціалом.

Представник «Лімагрейн Україна» розповів, що, як і у більшості вітчизняних аграріїв, в цьому році в Агроцентрі теж склалися жорсткі умови для озимої пшениці. Осіння посуха призвела до того, що посів був пізнім (4.10.16) з нормою висіву 5,2 млн/га. Перші сходи з’явилися приблизно 15 грудня. Рослини зимували в стадії шильця. Позитивним моментом стало те, що на початку березня пшениця відновила вегетацію. Це дозволило продовжити період весняного кущіння. Звичайно, заморозки в квітні і травні збільшили стресове навантаження, але зараз посіви виглядають гідно: без ознак хвороб і чисті від бур’янів. Представники компанії прогнозують, що на цих сортах вони отримають приблизно 7,5-8 т/га. Втім, у окремих сортів результат може бути і вище. Наприклад, новинка – сорт Алтіго, який може формувати великий колос з великою масою 1000 насінин. Його планують просувати на Південь і Схід України в зв’язку з тим, що він стійкий до посухи та спеки. При дотриманні агротехнологічних операцій Алтіго може давати понад 10 т/га, стверджують експерти «Лімагрейн Україна».

На інших демоділянках представлені соняшник та кукурудза. Як зазначають спеціалісти «Лімагрейн Україна», пріоритетними напрямками селекції соняшнику є підвищення продуктивності соняшнику і його стабільності, стійкість до вовчку, толерантність до основних захворювань, посухостійкість, підвищення вмісту олії та її якості, створення ранньостиглих гібридів, стійкість до гербіцидів.

Портфель гібридів кукурудзи компанії Limagrain максимально адаптований до запитів сільгосптоваровиробників. У своїй селекційній роботі фахівці Limagrain виділяють наступні моменти: збільшення урожайності та її стабільності, поліпшення якості зерна, стійкість до комах-шкідників, створення ранньостиглих гібридів, швидкість віддачі вологи, збільшення маси зерна.

Ми поцікавились у генерального директора компанії «Лімагрейн Україна» Віктора Карбівського, на які гібриди і технології буде робити ставку насіннєва компанія в найближчі роки.

«У цьому році ми зареєстрували 4 нових сорти озимої пшениці: Мескаль, Алтіго, Авеню, Арлекін. Ці унікальні за своїми характеристиками продукти відрізняються від конкурентів періодом вегетації, потенціалом врожайності, і по зонах вирощування. Що стосується наших флагманів, то по зернових колосових культурах – це сорт пшениці Колонія. Два роки тому з ним був зафіксований найвищий урожай в Україні – 12,4 т/га в с. Сокільча, Житомирської обл. Це також сорти Дагмар, Нордіка і сорти озимого ячменю Пасо, Казанова, Герлах», – говорить Віктор Карбівський.

Він зазначає, що по кукурудзі «Лімагрейн Україна» вивела на ринок 4 нові продукти, які також є унікальними за своїми характеристиками: ЛГ 30315, ЛГ 30273, ЛГ 30215. Вони відносяться до технології Hydraneo®, яка оптимізує посухостійкість безпосередньо на полях. Крім цього, компанія зареєструвала новинку ЛГ 30352 з ФАО 350. Гібрид кукурудзи показує дуже добрий результат врожайності в інтенсивних умовах вирощування, має хорошу стійкість до хвороб.

Гості також з задоволенням діляться своїми результатами.

«Є в нас пшениця Колонія. Дуже цікавий сорт, який в тому році показав найкращий результат. З посівів отримали близько 86 центнерів, – розповідає Євген Вайн, комерційний директор СФГ «Відродження», Вінницького району. – Також декілька років вирощуємо гібриди соняшника і кукурудзи, які дають дуже стабільний результат. Звичайно, експериментуємо, додаємо нові гібриди, але з «Лімагрейн» ми працюємо і будемо працювати далі».

«Минулого року кукурудза Адевей та інші гібриди принесли в середньому 12 тон і більше, соняшник – до 4-х, – говорить керівник регіону холдингу «Новий» Володимир Тютюн. – На сьогоднішній день посіви кукурудзи від кампанії «Лімагрейн» займають 40% наших полів, соняшника – 50%, ріпака – 70%».

«Джоді ми беремо в межах 600-650 центнерів зеленої маси кукурудзи на силос. Озимого ячменю в минулому році зібрали 69 центнерів з гектара, пшениці – 86. Результатами ми задоволені. Хочемо подивитись ще на горох. «Лімагрейн» – дуже хороша фірма, продає високоякісне насіння», – зазначає Віктор Гречанюк, агроном СТОВ «Писарівка», Ямпільського району.

«В минулому році на демо-ділянках озимої пшениці Колонія ми отримали врожай більше 96 центнерів з гектара. В цьому році розширюємо посіви. Також в планах розширення посівів соняшника та кукурудзи, – розповідає Василь Шевчук, заступник генерального директора АК «Зелена долина». – Кожна українська кампанія, беручи в роботу певні якісні гібриди, має змогу без особливих затрат рости у врожайності, економіці та технологіях».

Також в рамках Дня поля учасники отримали кваліфіковані консультації з систем захисту від представників компанії «Адама Україна», регуляторів росту та гуматів від компанії «Агротехносоюз», вивчили технічну експозицію агрегатів KUHN. По завершенні інформаційної програми, гості змогли розслабитись за щедрим столом, насолодитись виступами артистів і обговорити почуте з колегами.

Ольга СтоноженкоDSCN0091