Як домогтися агрономічної досконалості? Шукаємо відповіді в «Майстерні аграрія»

340

Набуття майстерності – це не одноразова подія, ніби став майстром, як отримав якийсь диплом – повісив і заспокоївся. Майстерність передбачає постійне зростання професійних вмінь, все більше поглиблювання у сферу діяльності, дослідження її тонкощів, регулярний вихід зі звичної зони комфорту, готовність поділитись своїми знаннями та прийняти нові тощо. Саме таке поняття серйозного професійного росту і є основоположним в проекті «Майстерня аграрія» від компанії «Сингента». Він включає в себе проведення конференцій, семінарів, вебінарів, роботу агроцентрів та програми підтримки клієнтів тощо. Зібрання сільгоспвиробників в рамках «Майстерні аграрія» вже традиційно проходять по всій Україні протягом року – в зимовий та літній періоди, готуючи аграріїв до ключових подій в сільському господарстві – посівної і жнив. У 2017 році завершальна літня «Майстерня аграрія» відбулась 20 червня в одному з шести агроцентрів компанії – «Сингента-Оболонь», яки розташований на базі ТОВ «Оболонь-Агро» в с. Чемерівці Хмельницької області.

В плідній співпраці народжуються корисні ідеї

ТОВ «Оболонь-Агро», яке є дочірнім підприємством всім добре відомої корпорації «Оболонь», працює на Хмельниччині вже 11 років. На сьогодні банк землі тут складає 13180 га, на якій сіють всі основні види с.-г. культур, але пріоритетною діяльністю є вирощування ячменю для пивоварного виробництва, зокрема 2017 року посіви ярого ячменю в господарстві склали 2663 га. ТОВ «Оболонь-Агро» має власний потужний насіннєвий завод, на якому виготовляється насіння ярого ячменю на продаж та власні посіви. В асортименті – більше 20 сортів. До технологій захисту культур на підприємстві підходять дуже серйозно. Як зазначив Руслан Шмига, регіональний менеджер компанії «Сингента» в Хмельницькій області, який безпосередньо контактує з ТОВ «Оболонь-Агро», 90% захисних препаратів на підприємстві – виробництва Syngenta. Так, орієнтація на високі технології з боку обох компаній, плідне їх впровадження та довготривала співпраця сприяли створенню та вдосконаленню комфортного навчального та дослідного простору – агроцентру «Сингента-Оболонь».

Валерій Голиняк, керівник Західного бізнес-регіону компанії «Сингента»:

 «Вже більше 10 років компанія «Сингента» з ТОВ «Оболонь» проводить в нашому спільному агроцентрі Дні поля, а декілька років тому народився новий формат – «Майстерня аграрія». Це свято відкритих новітніх технологій, і в аграріїв Західного регіону є чудова можливість побачити на власні очі їх правильне і ефективне втілення. Зокрема, сьогодні компанія «Сингента» представила всю свою лінійку гібридів кукурудзи та соняшнику, озимого ячменю, а також повну систему захисту всіх зернових та олійних культур: пшениці, ячменю, кукурудзи, соняшнику, гороху, сої. І, звісно, сьогоднішній захід – це чудова нагода поспілкуватись та обмінятись досвідом всім колегам».

Цьогорічна «Майстерня аграрія», як і раніше, проходила у форматі поєднання цікавих лекцій та відкритих практикумів на окремих ділянках поля. Групи аграріїв курсували між платформами з різними культурами, на кожній з яких був представлений певний портфель засобів захисту «Сингента». Компанія зробила актуальне та важливе нововведення: оскільки кожне з господарств має різну потужність, бюджетні кошти та можливості, а якісно і безпечно вирощувати культури хочеться всім, «Сингента» склала різні за вартістю схеми захисту культур, які, власне, і були висвітлені на заході. Не можна сказати, що дешевша технологія менш ефективна ніж дорожча: обидві від самого початку зорієнтовані на різну кількість площ, технічний комплекс, насіння та рівень збуту тощо, і дають вони результат, найкращий для існуючих умов. Це великий бонус, адже кожен аграрій може обрати те, що йому підходить.

Спеціалісти «Сингенти» також закликали не нехтувати дотриманням безпеки при роботі з хімічними речовинами, вдягати спеціальний захисний костюм, правильно зберігати та транспортувати хімічні препарати.

Як зробити вразливе насіння сильним? Якісний протруйник – в допомогу

Перший навчальний клас позначився одним з найпотужніших напрямків компанії «Сингента», який вже традиційно представляється на «Майстерні аграрія», має назву Seedcare і займається забезпеченням повноцінного та рентабельного врожаю за рахунок правильного захисту насіння. Спеціальна виїзна лабораторія демонструвала для аграріїв дію різних протруйників на насіння декількох культур, порівнюючи ефекти, навчаючи правильно оцінювати якість нанесення продуктів. Йшла мова про правильну методику нанесення, яка відповідає високим стандартам якості.

«Сингента» має широке портфоліо протруйників насіння – фунгіцидної, інсектицидної та комбінованої дії, серед яких вже відомі багатьом аграріям: Максим® Стар, Максим® Форте, Селест® Топ і Селест® Макс та інші – вони містять флудіоксоніл, що є діючою речовиною № 1 у світі для захисту від фузаріозу на початковому етапі розвитку рослин. Цьогоріч на ринок України вийшов новий протруйник компанії «Сингента» Вайбранс™ Інтеграл посиленої дії, оскільки окрім флудіоксанілу, він містить ще три потужні діючі речовини: седоксан, тебуконазол, тіаметоксам. По суті, цей препарат поєднав в собі все найкраще від попередніх напрацювань науковців «Сингенти».

Спектр дії цього протруйника розповсюджується на сажкові хвороби, гельмінтоспоріози, ризоктоніоз, кореневі та прикореневі гнилі на пшениці та ячмені озимих. Зокрема до гнилей препарат має  тривалий посилений захист. Вайбранс™ Інтеграл стимулює розвиток кореневої системи, його можливо застосовувати після будь-якого попередника. Формула М у складі протруйника забезпечує краще утримання препарату на насінні та ідеальну якість протруювання. Норма застосування 1,5-2 л на тонну насіння.

Здоровий соняшник – це можливо

Другий клас «Майстерні аграрія» в агроцентрі «Сингента-Оболонь» був присвячений захисту соняшника від хвороб. Цьогоріч багато аграріїв в Західному регіоні збільшили його посіви, тому інформація щодо захисту соняшника є дуже актуальною. До речі, приблизно 40% виробничих посівів цієї культури в України – гібриди компанії «Сингента». Тож базовий захист соняшнику – це протруювання насіння, компанія для цього рекомендує препарати Максим®XL від початкових хвороб та Круїзер® – від ґрунтових шкідників. Якщо говорити про фунгіцидний захист посівів, то тут, як зазначив технічний експерт компанії «Сингента» Григорій Коваленко, головним інструментом є препарат Амістар® Екстра: «Ми рекомендуємо вносити його перед початком цвітіння, аби затримати перехід у квіточку. Цей препарат затримує випаровування вологи, що позитивно впливає на врожайність».

Амістар® Екстра має дві діючі речовини: ципроконазол та азоксистробін. Завдяки високій системній активності ципроконазолу може застосовуватися профілактично та для лікування широкого спектра патогенів (септоріоз, борошниста роса, несправжня борошниста роса, іржа, плямистості, церкоспороз, ринхоспоріоз, альтернаріоз, склеротинія, сіра гниль, фузаріоз, сажкові хвороби, ін.). Використання препарату Амістар® Екстра сприяє підвищенню врожайності і покращенню якості зерна шляхом активізації біологічних резервів рослини: зростає ефективність використання вологи, призупиняється старіння рослини за рахунок пролонгації фотосинтезу («ефект озеленення»), покращується азотний обмін.

Також був представлений новітній фунгіцид Амістар® Голд – препарат, створений спеціально для соняшнику. Діючі речовини – азоксистробін і дифеноконазол. Він демонструє Неперевершений профілактичний і лікувальний ефект завдяки трансламінарній і
системній дії, що забезпечує тривалий період захисту. Спеціалісти «Сингенти» рекомендують проводити обприскування профілактично або при появі перших ознак хвороби. Не рекомендується проводити обробки по вологій листовій поверхні або якщо очікуються опади протягом 2,5–3 годин після обробки. Амістар® Голд ефективно діє проти альтернаріозу, фомозу, іржі, септоріозу, фомопсису, білої гнилі. Завдяки особливій формуляції збільшена ефективність на широколистих культурах.

Пріма™ Форте: «Прощавайте, бур’яни в зернових!»

Клас «Майстерні аграрія» з системою захисту зернових був представлений, мабуть, найбільш масштабно, адже на дослідних полях ТОВ «Оболонь-Агро» колосилися багато різних сортів озимої пшениці, ярого ячменю, а також – гібриди озимого ячменю технології Hyvіdo® від «Сингенти». Ми хочемо детально зупинитись на гербіцидному захисті, оскільки компанія цього року вивела на ринок новий препарат Пріма™ Форте. Це новітній продукт, який є ефективним за будь-яких умов та безпечним для довкілля і людей. Він складається із трьох системних діючих речовин із різних хімічних класів та різними механізмами дії: флорасулам, амінопіралід, 2,4-Д етил-гексиловий ефір. Препарат ефективно контролює широкий спектр однорічних й багаторічних дводольних бур’янів. Чудово бореться з осотами, а також пригнічує хвощ польовий. Пріма™ Форте має ряд певних переваг, які оцінить будь-який агроном: вона може використовуватись на насіннєвих ділянках; дощ не впливає на ефективність вже через годину після внесення; препарат ефективний при температурі від +5 °С; бур’яни припиняють ріст протягом години після внесення; не впливає на якість та кількість врожаю; зупиняє зростання нових бур’янів завдяки дії через кореневу систему.

До речі, Пріма™ Форте чудово підходить для пивоварного ячменю, і його вже встигли випробувати на цій культурі в ТОВ «Оболонь Агро», на практиці переконавшись у заявлених позитивних ефектах.

Шлях до чистих посівів кукурудзи

Володимир Максимович, менеджер з маркетингу напрямку розвиток ЗЗР на кукурудзі, компанії «Сингента», розповів про технологічні особливості захисту кукурудзи від бур’янів, адже саме вони найбільше завдають шкоди врожайності цієї культури. Оскільки рядки кукурудзи пізно змикаються, для сходів бур’янів, які з’являються одночасно зі сходами кукурудзи, складаються сприятливі умови для розвитку. Саме тому необхідно ретельно підходити до вибору гербіциду, який, знищуючи бур’яни, не буде пригнічувати саму культуру. Компанія «Сингента» пропонує декілька потужних препаратів для вирішення проблем з бур’янами в кукурудзі. Це гербіциди ґрунтової дії Примекстра® Голд, Примекстра® TZ Голд, Люмакс® та ключовий препарат – Елюміс®.

Це комплексний двокомпонентний препарат із широким спектром захисту проти однорічних і багаторічних злакових та дводольних бур’янів. До складу продукту входять дві добре відомі діючі речовини — нікосульфурон та мезотрон, які поєднуються в потужній спільній дії. Завдяки їх збалансованому поєднанню Елюміс® здатний боротись із слабочутливими та стійкими до інших гербіцидів дводольними бур’янами. Елюміс® добре контролює хрестоцвіті, види щириці, лободи, дурман звичайний, паслін чорний, падалицю соняшнику (як ІМІ-, так і сульфостійку) й ріпаку, галінсогу, осоти (жовтий, рожевий, городній), види фіалок, портулак городній, нетребу звичайну та багато інших. Серед злакових бур’янів Елюміс® має високу ефективність проти багаторічних видів — пирію, гумаю, та низки однорічних злакових бур’янів — видів мишію, курячого проса, лисохвосту, пальчатки кровоспинної.

Перевагою препарату є його ґрунтова дія, яка зводить нанівець наступні хвилі бур’янів. Елюміс® можна безпечно використовувати навіть за умови пізнього внесення. Продукт слід застосовувати у фазі від 2-х до 5-ти листків культури за умови, що бур’яни мають не більше ніж 4 справжні листки. У разі перерослих бур’янів або якщо домінують багаторічні (злакові чи дводольні), норму внесення треба збільшувати, починаючи від 1,75 л/га і до 2,0 л/га.

Ще одна особливість гербіциду Елюміс® — те, що його формуляція містить сурфактант, який покращує утримання робочого розчину на поверхні рослин бур’янів та сприяє кращому проникненню препарату крізь їхню поверхню.

 Коментарі учасників «Майстерні аграрія»

Віктор Ліпа, головний агроном ТОВ «Оболонь Агро»:

«Ми задоволені нашою роботою в поточному сезоні, оскільки радує погода, і препарати та добрива завдяки достатній кількості вологи нормально працюють. Ми задоволені, що вже вкотре успішно проходить наш спільний День поля з компанією «Сингента», у нас традиційно склалася тісна співпраця. Цього року вперше використали новий гербіцид Пріма™ Форте на ярому ячмені, бачимо хороший результат. Сьогодні радимо аграріям звернути увагу на презентацію гібридів озимого ячменю Syngenta, ми особисто переконались в їх якості».

Олег Кузченко, директор Західного регіону компанії «Бізон-Тех-2006»:

«Компанія «Сингента» є одним з наших ключових постачальників, у нас дуже хороші тісні стосунки. Продукти у них однозначно якісні, а працівники є професіоналами в агрономії. Співробітники нашої компанії також мають високий рівень кваліфікації, і якісно консультують агрономів щодо використання продуктів Syngenta».

Андрій Патрило, заступник керівника ФГ «Рідна земля», Івано-Франківська область:

«Наше господарство займається вирощуванням с.-г. культур та тваринництвом. Загальна площа 5200 га, молочного ВРХ – 1700 голів. Компанія «Сингента» вже давно є нашим надійним партнером. Використовуємо широкий спектр їх препаратів, задоволені. Насіння «Сингенти» садимо теж, цього року всі гібриди соняшнику у нас від цього виробника – відкрили для себе новинки НК Рокі, НК Конді, НК Бріо, і вони зараз дуже добре себе показують на наших полях. Також вперше почали використовувати на кукурудзі такий гербіцид як Люмакс®, дуже задоволені його дією. Щодо заходу «Майстерня аграрія», то я вважаю його дуже корисним, ми постійно його відвідуємо як в зимовий так і в літній період. Завжди повертаємось з «Майстерні» з хорошим багажем знань, потрібних для розвитку виробництва».

Степан Коціра, керівник ПСАФ «Нічлава», Тернопільська область:

«Кожного року мені все і більше й більше подобається бути на спільному семінарі «Сингенти» та «Оболонь-Агро», адже тут представлена майже вся лінійка с.-г. культур та завжди презентуються нові технології в роботі з ними. А найголовніше – це зустрічі з колегами, адже тільки на таких заходах вони і є можливими, решту часу займає робота. Щодо продукції компанії «Сингента», то я нею задоволений, давно використовую фунгіциди Амістар® Екстра, Альто Супер®, гербіциди Дербі™, Пріма™. Нещодавно получали вирощувати соняшник, буду пробувати сіяти гібриди Syngenta».

Олег Стаднійчук, головний агроном ГК «Хмельницьк-Млин», Хмельницька обл.:

«З «Сингентою» ми співпрацюємо вже майже 10 років. Це хороша та відверта компанія, яка не боїться ділитись новими знаннями, вміє доносити їх до людей, проводить хороші навчання. З їх співробітниками приємно спілкуватись, і, само собою, головна гідність – це висока якість продукції».

Тетяна Бєлінська