«Майстерня садівництва»: чому добрий врожай яблук можливий навіть за стресових умов

563

Достигають соковиті плоди на деревах садівничих господарств, скоро настане час збирати врожай, насолоджуватись смаком свіжих фруктів, поповнювати природним багатством фруктосховища, зберігати запаси на рік – до наступних врожаїв, і так цикл за циклом роблять аграрії свою справу – разом з природою. В цей час, коли всі збираються з силами перед завершальним етапом вирощування яблук, актуальне проведення заходів, де є можливість проаналізувати вплив цьогорічних умов, дізнатись детальніше про існуючі проблеми та найефективніші захисні міри для їх запобігання. 27 липня компанія «Сингента» провела День саду в рамках проекту «Майстерня садівництва» – традиційне зібрання садівників, що проводиться декілька разів на рік в різних регіонах України. Захід відбувся на Вінничині, на базі відомого в Україні потужного садівничого підприємства «Аграна Фрут Лука», що розташоване в с. Лука Мелешківська Вінницького району.

«Аграна Фрут Лука» – це підприємство з австрійськими інвестиціями, яке працює в Україні вже 16 років. Тут вирощують 230 га яблуневого саду, 110 га суниці, 96 га вишні, 15 га малини, які дають врожай, що під брендом LUKA вже завоював міцну репутацію на вітчизняному та закордонних ринках. Підприємство володіє сертифікатом Global G.A.P., має вихід на ринки всіх європейських країн та працює над отриманням сертифікату Organic Standart. Євген Чепернатий, генеральний директор «Аграна Фрут Лука», привітав гостей на території свого саду:

«Сьогодні видатний день, ми разом з компанією «Сингента» вперше проводимо серед наших садків такий гарний захід. Це приємно, адже до нас завітало багато друзів та колег. Я вважаю, що такі зібрання дуже корисні, адже під час них формуються важливі думки, висновки, відточуються технології. На сьогодні ми маємо 230 га яблуневого саду. Кожен рік нам робить ті чи інші виклики: похолодання, посуха, недостатня забезпеченість водою тощо, але з такою компанією як «Сингента» нам вдається успішно проводити свою роботу на належному рівні та отримувати хороший результат. Навіть цьогоріч я задоволений видом на майбутній врожай».

Центральний регіон є потужним садівничим краєм. При відсутності аномальних кліматичних випадків тут відбувається родюча для садів зустріч великої кількості сонячних та дощових днів – у балансі. Проте останнім часом природний баланс почав глобально порушуватись, і про звичний клімат говорити не доводиться. Якщо минулого року збитки садівникам принесла посуха, то цього року – пізні холоди. Втім, вчасний та якісний захист значно нівелює стрес дерев, і вже зрозуміло, що кожен садівник повинен мати в своєму арсеналі ті знання та інструменти, які підготують його до роботи в складних непередбачуваних умовах. І компанія «Сингента» надає можливість такої підготовки! Юрій Струмінський, керівник Центрального бізнес-регіону компанії «Сингента» розповів:

 «В Центральному регіоні України добре росте все. Край характеризується хорошими посівами всіх польових культур, а також якісним садівництвом, особливо у Вінницькій та Черкаській областях. Зокрема про потужне садівництво в підприємстві «Аграна Фрут Лука» я чув ще в студентські роки. Цей рік для садівників дуже тяжкий. Були весняні заморозки, різке похолодання під час цвітіння, і велика частина садів підмерзла. Більшість товаровиробників не зможуть отримати запланованого врожаю. Але в «Аграна Фрут Лука», де ми сьогодні проводимо цей чудовий захід, бачимо, що яблука знаходяться в дуже хорошому стані, наче і не було тих невчасних холодів. По-перше, їх тут дійсно було менше ніж в інших районах Вінничини, а по-друге – це високотехнологічне господарство, генеральний директор Євген Чепернатий – кандидат с.-г. наук, і його спеціалізація саме система захисту саду. Тобто всю свою велику наукову базу знань він зміг втілити на практиці, у винагороду отримавши позитивний результат в нелегкій ситуації. І ми можемо наочно переконатись, що якісна технологія спрацьовує в будь-яких умовах. В садах цього підприємства використовується багато продуктів для захисту саду від компанії «Сингента», новинок в тому числі. На Дні саду спеціалісти нашої компанії будуть презентувати якісні різні системи захисту яблук від Syngenta, і ми дуже раді, що сьогодні сюди завітали багато аграріїв не тільки з Центрального регіону, а й зі Східного, а також гості з Республіки Білорусь та Узбекистану».

Дійсно, до заходу був проявлений великий інтерес, і значну заслугу у великій кількості гостей має також корпорація «Вінницясадвинпром», в яку входить близько 40 садівничих підприємств Вінницького регіону. Анатолій Семенюк, генеральний директор корпорації, радо привітав в гостей під час відкриття Дня саду: «Сьогодні спільно з компанією «Сингента» ми організували чудовий День саду, куди запросили багатьох садівників регіону. Зустрічі з колегами – це завжди приємно та продуктивною. Ситуація з садами цього року не проста: дуже багато дерев померзло, тому очікуваного врожаю, не буде. Втім, підприємство «Аграна Фрут Лука» змогло впоратись з цією проблемою, і нам приємно знаходитись в такому прекрасному садку. В позитивному результаті велику роль зіграло широке використання захисних препаратів від компанії «Сингента».

Після ранкової кави зі смаколиками, атмосферної фотосесії та подарунків, відпочинку після дороги та привітальних слів від організаторів заходу, наступила друга частина Дня саду – дослідження проблем в садах та висвітлення методів їх вирішення.

Зберегти яблуко – місія виконана

Володимир Воєводін, технічний експерт компанії «Сингента», охарактеризував вплив цьогорічних погодних умов на розвиток садових плодів. Він відмітив, що похолодання йшли нерівномірно, велика температурна різниця спостерігалась між територіями відстанню навіть до 10 км. Від похолодання аграрії рятували дерева по-різному: повезло тим, в кого встановлена сітка (під нею температуру більша), робили дощування, (крони змочується зрошувальною водою і на поверхні бруньок утворюється водно-льодове покриття, що сприяє підвищенню їх температури), проводили окурювання соломою, тирсою та димовими шашками, вкривали насадження агроволокном, давали достатню кількість добрив, щоб уберегти рослини від сильного стресу тощо. Зрошування під час заморозків компанія «Сингента» рекомендує робити не чистою водою, а з препаратом Дітан™, можливо навіть у подвійній нормі (4 кг/га). Володимир Воєіводін також зазначив, що в таких холодних умовах дуже корисним є внесення добрива Ізабіон®, яке має в своєму складі набір амінокислот, що починають швидко діяти, і покращує живлення культури, діє як стимулятор росту, є антистресантом для всієї рослини.

До речі, компанія «Сингента» вирішила підтримати своїх клієнтів в цей нелегкий час, який приніс багато збитків, і зробила акцію: при придбанні препаратів для захисту саду, що постраждав від заморозків, а саме інсектицидів Люфокс®, Матч®, Вертимек® та фунгіциду Світч®, компанія надала знижку 20%!

Враховуючи нестандартні погодні умови – таке зниження температури не фіксувалося протягом останнього сторіччя – хвороби теж повели себе нестандартно, з’явившись на самих ранніх етапах розвитку саду: це парша, борошниста роса, альтернаріоз, моніліоз. Наразі в багатьох садах прогресують бактеріальні опіки. Теж саме стосується і шкідників: найбільш актуальні проблеми сезону це плодожерка та кліщі. Сергій Білошапкін, керівник напряму спец культур та картоплі в країнах СНД, присвятив свою доповідь системі захисту садів від плодожерки та інших лускокрилих шкідників, зазначивши прикрий факт, що більшість з них дуже добре змогли пристосуватись до зміни кліматичних умов. Яблунева плодожерка — один із найнебезпечніших шкідників плодових культур. Для захисту від неї компанія «Сингента» пропонує такі сучасні препарати проти плодожерки, як Люфокс®, Матч® Проклейм® та Ампліго®.

Якими ж є найбільш дієві інструменти захисту саду? Як відомо, компанія «Сингента»  має в своєму портфоліо досить великий асортимент продуктів, які допоможуть садівнику зібрати великий врожай гарних яблук, одне до одного. Хорус®, Циделі™ Топ, Скор®, Ембрелія™, Світч®, Топаз® тощо – від хвороб, Актара®, Ампліго®, Вертимек®, Енжіо®, Карате® Зеон, Люфокс®, Матч®, Проклейм® тощо – від шкідників. Надамо інформацію про ті препарати, які нещодавно з’явились на ринку, але вже встигли себе добре зарекомендувати.

Циделі™ Топ  – це двокомпонентний фунгіцид для професійних виробників плодових культур для захисту саду від парші та борошнистої роси. Складається з 2 діючих речовин: 125 г/л дифеноконазолу та 15 г/л нової ефективної діючої речовини цифлуфенаміду. Цифлуфенамід належить до нового класу фунгіцидів – амідоксими. Є високоактивним проти борошнисто-росяних грибів. Тож, переваги продукту Циделі™ Топ – в наступних позиціях:

 • Одночасно захищає як від борошнистої роси, так і від парші, альтернаріозу, кладоспоріозу та інших видів плямистості.
 • Подовжена профілактична, лікувальна й залишкова активність (до 30–40 днів).
 • Потужна трансламінарна дія.
 • Поєднання двох діючих речовин унеможливлює виникнення резистентності.
 • Властива газова фаза (до 4 см від місця потраплянні краплі).
 • Стійкість до змивання дощем і високих температур.

Ембрелія™ – інноваційний фунгіцид для захисту плодових культур від комплексу захворювань, який містить 2 діючі речовини: 40 г/л дифеноконазолу та 100 г/л ізопіразаму, що дають силу подвійного зазисту. Він володіє унікальним потужним механізмом захисту плодів і листя від парші, моніліозу й борошнистої роси. Ембрелія™ має низку особливих переваг.

 • Висока біологічна ефективність.
 • Лікування, захист та антиспорулянтна дія.
 • Добре виражена превентивна дія.
 • Стійкість до змивання дощем.
 • Завдяки IZM технології подвійного зв’язування молекул цей препарат забезпечує подовжений надійний захист.
 • Знижує інфекційний запас борошнистої роси.
 • Застосовується від фази цвітіння і до фази достигання (можно проводити до трьох обробок).
 • Безпечний для бджіл.
 • Готове антирезистентне рішення.
 • Не пригнічує сорти плодових рослин.

Проклейм® — це спеціалізований інсектицид природного походження кишково-контактної дії для контролю понад 40 видів лускокрилих. Містить 50 г/кг емамектину бензоату. Унікальність препарату полягає у швидкому проникненні в рослину та створенні резервуарів в тканині. У гусениці, яка поглинула оброблену частину, за 1–4 години відбувається порушення нервової системи, що призводить до паралічу. Смерть настає через 1–4 доби після поїдання обробленої рослини.

Препарат має низку певних переваг:

 • Знищує всіх лускокрилих шкідників, що живуть приховано та відкрито.
 • Починає діяти з фази яйця – має спрямовану овіцидну дію: при потраплянні на яйцекладку проникає через оболонку яйця і личинка гине, не виходячи з нього, або отримує летальну дозу в момент прогризання хоріона яйця.
 • Повністю проникає в рослинні тканини протягом двох годин, що забезпечує захист до 15 діб.
 • Ефективність не залежить від високих температур (навіть вище +35°С!), дощу та кислотності робочого розчину.
 • Короткий термін очікування для яблуні та винограду – 14 днів.
 • Сумісний з біозахистом – безпечний для ентомофагів через 5-24 години після обприскування.
 • Слід зазначити, що одночасний масовий розвиток кількох видів лускокрилих шкідників на яблуні буває, як правило, одразу після цвітіння та перед збиранням врожаю. І Проклейм™ як раз ідеально підходить для пізніх обробок.

Вертимек® – чудовий інсектицид для позбавлення від кліщів. Діюча речовина препарату – абамектин, 18 г/л, яка є аналогом природних абамектинів, які продукують ґрунтові гриби. Завдяки цьому препарат має короткий термін очікування – 14 днів. Особливість цього продукту в тому, що він дозволяє обмежити чисельність рослиноїдних кліщів, зберігаючи при цьому кількісний склад корисної фауни. Наприклад, препарат не знищує вид кліща, який харчується павутинним кліщем, що значно підвищує ймовірність знищення останнього – додатковий ефект при хімічній обробці. Ще одна відмінна особливість Вертимеку в тому, що він, проникаючи протягом двох годин в рослину, залишається в паренхімі листка, утворюючи так звані резервуари. Ця властивість дозволяє контролювати кліщів навіть тоді, коли вони живляться на протилежному від обробленого боці листка.

Ключові характеристики інсектоакарациду Вертимек®:

 • Ефективність не залежить від високих температур і дощу та гарантує подовжений захист.
 • Ефективно контролює всі види кліщів, мінерів, трипсів, медяниць.
 • Сумісний з біозахистом — безпечний для ентомофагів через 2–24 години після обприскування.
 • Не має фітотоксичності на чутливих культурах і сортах, не утворює на плодах «сітку».

Як ми вже зазначали, на конференцію «Майстерня садівництва» прибули гості з інших країн, але не тільки в якості відвідувачів. Зокрема з доповіддю виступила Вероніка Комардіна, завідуюча відділом захисту плодових культур Білоруського інституту захисту рослин, яка вже не вперше долучається до спільних проектів з «Сингентою» та приймає участь у заходах компанії. Вона зробила огляд фітосанітарного стану садів у 2017 році, наводці приклади з різних господарств та представила садівникам розроблену інститутом схему обробок саду від хвороб яблуні препаратами Syngenta на різних стадіях розвитку інфекцій, в першу чергу парші.

Завершальна доповідь теоретичної частини належала експортній тематиці, а саме особливостям підготовки до сертифікації Global G.A.P. – найефективнішого і найпоширенішого стандарту серед тих, які визначають якість і безпечність сільськогосподарської продукції. Цю тему висвітлив експерт Ігор Чечітко.

Проведенню практичної частини конференції «Майстерня садівництва» спробував завадити проливний дощ, але де там. Всі учасники терпляче перечекали його та відправились в садок «Аграна Фрут Лука», де були висвітлені особливості захисту в підприємстві, показані технології літньої обрізки саду, а також йшло обговорення щодо застосування інноваційних технологій, зокрема про можливості використання дронів в обстеженні багаторічних насаджень та такий інструмент для прогнозування розвитку хвороб в садах як метеостанції.

Говорять гості Дня саду

Микола Винник, керівник ПСП «Шевченківське», Київська обл.:

«Маємо 140 га яблуневого саду. На жаль, цього року врожаю не будемо мати: все вимерзло. Добре, що вирощуємо ще й польові культури, і вдасться перекрити збитки. Але що зробиш, рік на рік не попадає. Такі заходи, як сьогодні, піднімають настрій, вселяють надію на краще. З «Сингентою співпрацюємо і дружимо вже дуже давно. Я добре знайомий з Володимиром Воєводіним, сьогодні зустрілись, як старі друзі. В своєму саду – як на яблунях, так і на ягідниках – використовуємо фактично всі препарати компанії».

Николай Остапович, агрофирма «Рассвет», Брестская область, Республика Беларусь:

«В этом году нашему саду исполняется 40 лет. И кстати в 1977 году мы его сажали совместно с украинскими из Луцка и польскими коллегами. Площадь нашего сада в настоящий момент составляет 300 га. Выращиваем яблоки – это основные сады, а также вишню, алычу, сливу. Есть также и ягоды, но мы в последнее время значительно сократили их площадь. Есть фруктохранилище на 2000 т. Очень приятно, что нас пригласила компания «Сингента» посетить сегодняшний День сада на таком прекрасном предприятии, мы довольны! Препараты этой компании мы используем уже очень давно, первыми применили Скор – 26 лет назад, когда «Сингента» еще имела другое название. И другие их новинки продолжают радовать положительным эффектом».

Назаров Таймур, садовод из Узбекистана

«Площадь наших садов составляет 30 га, в основном это яблони. Установлено капельное орошение, сетки над садом. Садим новые сорта, занимаемся обновлением сада. Мы активно работаем с продукцией компании «Сингента», результаты хорошие. С болезнями и вредителями сада их препараты справляются гарантировано. Сад хозяйства, в которое мы сегодня любезно приглашены, восхищает. Урожай здесь будет высокий, это видно».

Тетяна Бєлінська

[nggallery id=122]