МІКРОДОБРИВА «РОСТОК» – ОСНОВНА ДОПОМОГА ДЛЯ РОСЛИН У СКЛАДНИХ УМОВАХ

258

Напередодні нового сезону вирощування сільськогосподарських культур доречно нагадати аграріям про важливість, навіть критичну необхідність, підживлення рослин мікроелементами. Якщо говорити загалом, мікроелементи є учасниками більшості фізіологічних процесів у рослині та живлення як такого, і саме фермер має підтримувати їхню потрібну кількість та баланс. Адже у сільськогосподарській справі схема «посадив насіння – віддав на долю природи – зібрав врожай»  вже давно не працює, аграрій несе відповідальність майже за всі процеси, які відбуваються у культурі, і це виправдовується результатами врожайності.

Зрозуміло, що погодні умови розставляють крапки над «і». Цьогорічні пізні холоди, посуха, недостатня кількість вологи у деяких регіонах, звісно, перешкоджали нормальному процесу живлення рослин. Утім, практика показує, що комплексне внесення мікроелементів значно полегшує рослинам переносити стресовий стан та допомагає їм розкрити закладений потенціал урожайності. В цьому ми ще раз переконались, відвідавши фермерське господарство «Горизонт-2», що у Білоцерківському районі Київської області, куди відправились з метою отримання результатів використання позакореневих добрив «УАРОСТОК»® виробництва компанії «Український Аграрний Ресурс». Сергій Васильович Калініченко, керівник господарства, поділився враженнями про цьогорічну непросту роботу в полях та розповів про особливості використання мікродобрив «УАРОСТОК»® на своїх площах.

– Наше фермерське господарство працює вже приблизно 25 рік. Воно дісталось мені у спадок, і я мусив розвивати те, що лишилось. Наразі у нас нелегкі часи, адже йде боротьба за землі – фактично відбирають… Така ситуація відбувається у багатьох господарствах. На сьогодні маємо в обробітку 600 га, а починали колись з 2500 га… От такий прикрий факт. Земля – це товар. Ще й рік цей для нас дуже важкий. Посуха просто жахлива, дощів за весь сезон майже не було, земля тверда, як камінь.

Сергій Васильович Калініченко, керівник ФГ "Горизонт-2"
Сергій Васильович Калініченко, керівник ФГ “Горизонт-2”

А які ґрунтово-кліматичні умови взагалі характерні для вашого регіону?

Ґрунти у нас – важкі чорноземи. В місцевості, де ми працюємо, є певна специфічна властивість – це найбільш висока рівнинна точка України, тут проходить вододіл. Через те опадів у нас завжди набагато менше ніж у сусідів у радіусі 20 км. Але в принципі всі ці роки ми якось виживали, адже трохи дощів все одно перепадало. 6-7 тонн пшениці з гектара збирали. А цього року – один дощ, і все. І врожайність 4 тонни.

Якщо ви постійно працюєте в умовах нестачі вологи, які роботи проводите з її заощадження?

Ключовим інструментом є технології обробітку ґрунту. Я починав із No-Till, закупив для цього всю техніку. З економічного погляду та щодо зберігання вологи ця технологія себе виправдовує, але ж потрібно давати людям роботу… Тож повернулися до оранки, тільки під сою робимо дискування. Вся техніка у господарстві вітчизняна, тільки сівалки імпортні, адже їм вітчизняні аналоги знайти складно.

А взагалі які культури у вас у сівозміні?

Озимі пшениця та ячмінь, озимий ріпак, соняшник, кукурудза, соя. Ярих майже не сіємо. Я прихильник вітчизняної селекції, використовуємо її здебільшого. Частково також сіємо французькі гібриди соняшнику. Але загалом скажу таку банальну річ, що українські сорти адаптовані під українські умови, а зі закордонними сортами справа не проста, треба зробити багато випробувань, щоб знайти саме той сорт чи гібрид, який підходить для твоєї території. І не факт, що знайдеш.

У таких складних умовах господарювання, напевно, мають бути специфічні системи живлення та захисту…

Насправді все доволі стандартно. Обробіток ґрунту, внесення добрив та мікроелементів – два-три рази за сезон, і внесення пестицидів. Якщо рослину не погодуєш та не пролікуєш – врожаю не чекай. Зауважу, що ми зберігаємо рослинні рештки на полі, а це в свою чергу сприяє зберіганню вологи та гумусу.

– Внесенню мікродобрив приділяємо особливу увагу. Вони надають кореневій системі сили, покращують фотосинтез і взагалі тримають рослину в балансі, допомагають справитись зі стресами різного роду. Мікродобрива купуємо лише у виробника «Український Аграрний ресурс». Адже бувають підробки будь-якої продукції, ми вже в цьому переконались і не раз обпеклися. А в якості мікродобрив «УАРОСТОК»® я впевнений. Вони вже неодноразово рятували наші культури, яким не вистачало тих чи інших поживних елементів.

Продукти «УАРОСТОК»® вношу 3 рази за сезон під всі культури, під кожну з них своя схема, яку ми заздалегідь обговорюємо зі спеціалістами компанії «Український Аграрний Ресурс». Завжди їх рекомендації правильні, це видно за результатом. Дуже подобається співпрацювати з менеджером компанії Русланом Мурашовим, він робить оперативні підказки до будь-яких питань стосовно мінерального живлення, вчасно нас відвідує та консультує.

Наприклад, на соняшнику внесення мікродобрив «УАРОСТОК»® було здійснено за такою схемою: у фазу 8-10 листків внесли «РОСТОК» Екстра (1 л/га), далі у фазі 10-12 листків давали «РОСТОК» Бор (1 л/га), і потім ще вносили «РОСТОК» Олійний (2 л/га). На кукурудзі було два внесення: «РОСТОК» Екстра (1 л/га)  та «РОСТОК» Цинк (1 л/га).

Чи проводите досліди в себе на господарстві?

– Так, обов’язково. Цього року, наприклад, проводив на полях з пшеницею порівняльний дослід на кількох ділянках. На одній використали мікродобрива «УАРОСТОК»®, на другій – мікродобрива іншого виробника, а на третій не давали нічого. Результат був вражаючий. «УАРОСТОК»® внесли за рекомендованою виробником схемою, і отримали добрий результат. А щодо мікродобрив іншого виробника – на ділянці без добрив була навіть краща врожайність.

Умови в агарній галузі рік від року змінюються. Чи плануєте Ви якісь стратегічні зміни у своєму бізнесі?

– Нам потрібно цілком міняти стратегію господарювання – з орієнтацією на підвищення рентабельності. Хочу сіяти тільки здебільшого технічні культури, адже вони на ринку збуту мають добру ціну. До того ж, технічні культури є більш посухостійкими. Також плануємо зайнятись вирощуванням овочів, зокрема цибулі та часнику.

Сергій Калініченко та Руслан Мурашов
Сергій Калініченко та Руслан Мурашов

Відзначимо, що компанія «Український Аграрний Ресурс» має широкий асортимент мікродобрив в тому числі і для овочевих культур. Минулого року на ринок вийшов новий продукт – мікродобриво «РОСТОК» Екстра, якому хочемо приділити окрему увагу. Це універсальне добриво, яке підходить більшості сільськогосподарських культур. Воно містить життєво важливі мікроелементи для рослин, а саме марганець, цинк, бор та мідь. Також у добриві присутня висока концентрація і макроелементів таких як фосфор (300 г/л), азот та калій (по 100 г/л). Наявність у складі гумінових речовин та амінокислот підвищує стійкість рослинного організму до стресових умов.

Руслан Мурашов, представник компанії «Український аграрний ресурс» у Київській, Миколаївській та Одеській областях, коментує: «Це добриво на агрохімічному ринку представлено другий рік, і вже досить добре зарекомендувало себе у різних регіонах України. Навіть на посушливому Півдні агрономи відгукувались про його ефективність. Дуже зручно, що добриво універсальне для більшості с.-г. культур. Особливість «УАРОСТОК»® Екстра в тому, що воно активно проявляє себе на початкових фазах розвитку рослин, оскільки містить в собі основні мікроелементи плюс NPK. Також цей препарат дозволяє фермерам економити кошти завдяки своїй низькій дозі внесення – 0,5-1 л на га, у той час як аналогічні препарати інших виробників мають дозу внесення 2-3 л/га.

Загалом, згідно відгуків багатьох аграріїв України, скажу, що мікродобрива «УАРОСТОК»® сприяють підвищенню врожайності до 25%. Сучасні фермери вже усвідомлюють, що без внесення мікроелементів ефективне вирощування с.-г. культур не можливе. Бор – під соняшник, цинк – під кукурудзу, марганець – під зернові тощо – все це має входити у корисну агрономічну звичку. До того ж, було помічено, що мікродобрива «УАРОСТОК»® підвищують стійкість культур до різного роду стресів і хвороб, підвищують на 10% коефіцієнти засвоєння елементів живлення кореневою системою рослин. І, що важливо, в сучасних умовах – мікродобрива «УАРОСТОК»® підвищують урожайність та рентабельність вирощування с.-г. культур».

Тетяна Бєлінська

Руслан Мурашов та Сергій Калініченко
Руслан Мурашов та Сергій Калініченко