«Земля жива, як людина, і ставитись до неї треба відповідно»

362

Продовжуємо наш цикл статей про результати використання продуктивних технологій від компанії-дистриб’ютора ТОВ «Сервіс-Агрозахід» на різних господарствах.

Степан Ціолковський – засновник ФГ «Колос» – народився і виріс у Радехівському районі на Львівщині, і, як розповідає, завжди вболівав за свою малу батьківщину. Перший виробничий досвід здобув у с. Вузлове. У цьому селі його батько був головним інженером колгоспу «ім. Галана», його й досі там добре  пам’ятають. Мама ж понад сорок років пропрацювала на спиртовому заводі с. Вузлове. 1993 року у рідному Вузловому Степан Зіновійович створив ФГ «Колос», і на той момент був наймолодшим (22 роки) фермером України. Починали з 20 гектарів поля, а на сьогодні угіддя господарства займають 1000 гектарів. Вирощують кукурудзу, ріпак, сою, пшеницю і наступного року планують посіяти соняшник.

SONY DSC
SONY DSC

Не зважаючи на досить проблемні ґрунти, тут вдається отримувати добрі врожаї. Ріпак дає 4-4,5 тонни з гектара, кукурудза – 10-12 тонн у залежності від року, соя – 3-4 тонни. Як зазначає фермер, головний секрет – часті опади і використання правильних технологій.

– Земля, як людина, вона жива. І ставитись до неї треба відповідно. Якщо хтось думає, що можна посіяти, а потім зібрати, то так можна тільки втратити, навіть на родючих чорноземах, – каже Степан Ціолковський, власник ФГ «Колос». – Великі врожаї та успіхи – це робота не одного року. Щороку стараємось давати речовини, які потрібні не тільки культурі, а й землі. Використовуємо селітру, калійні, азотні, добрива. Тоді розвивається гумус, створюється нормальна мікрофлора. Ми зауважили, що коли з року в рік покращуємо технологію, покращуються і ґрунти, навіть піщані. Рослина забирає 20-50% поживних речовин, решта залишається на наступний рік.

– Як починалась Ваша співпраця з ТОВ «Сервіс-Агрозахід»?

– Співпраця почалась, коли ми почали набирати землю, купувати високоякісну та рентабельну техніку, і зрозуміли, що треба братися до справи серйозно та відповідально, впроваджувати нові технології. Так виникла потреба у спеціалістах, які в них розуміються і вміють застосовувати на практиці.

І так наша співпраця триває вже більше 5 років. Компанія забезпечує нас на 99%: починаючи від насіння, закінчуючи добривами та засобами захисту рослин. Нас веде Володимир Оренчук, директор Львівського відділення «Сервіс-Агрозахід». Часом він пропонує рішення, часом я, і в такій співпраці досягаємо високих результатів. На господарстві впроваджуємо нові технології, маємо сучасну європейську техніку. Бо можна купити дороге насіння, але не мати правильної сівалки, чи техніки для обробітку, тому результати будуть гірші.

– Розкажіть, які технології вирощування с/г культур використовуєте.

– Ми використовуємо передові європейські технології, виходячи з потреб культур. Стараємось не орати землю, хіба тільки після кукурудзи.

У розумних межах експериментуємо. Впроваджуємо нові сорти, нові культури, наприклад, нут, чечевицю, які переважно ростуть на Сході, а ми думаємо, що зможемо вирощувати й у нас. Це буде корисно і для ґрунту, і для сівозміни. Наприклад, соя залишає після себе чистий ґрунт, якщо про неї правильно дбати: обробити насіння спеціальними препаратами, азотутворюючими речовинами. Соя бере з повітря азот, і в наслідок реакцій у землі утворюються поживні речовини, які отримує наступна культура.

– Хочу додати, що ґрунти тут проблемні: карбонатні, де-не-де з’являється торф, вимагають великої кількості опадів, – каже Володимир Оренчук, директор Львівського відділення «Сервіс-Агрозахід». – До того ж тут не можна застосовувати оранку, бо тоді догори піднімається крейда, а родючий шар (15-20 см) «закопується». Обробіток здійснюють спеціальним агрегатам – глибокорозпушувачем, який робить канали 30-35 см, щоб земля дихала і вода проникала вниз, щоб рослина могла живитись. Є ділянки з піщаними полями, які теж треба пильнувати: можеш зробити все правильно, але якщо волога піде вниз, її буде не достатньо, тоді рослина сохне.

Ми складаємо технологічну карту, власник господарства вносить свої зміни. І, як то кажуть, у суперечці народжується істина. Головне наше завдання – зробити все так, щоби власник бізнесу отримав бажаний прибуток. Наша співпраця плідна. З року в рік досягаємо вищих результатів, збільшуючи врожаї та, відповідно, і прибуток.

– Які подальші плани щодо співпраці з ТОВ «Сервіс-Агрозахід»? – запитуємо фермера.

– Дотримуватись вибраного курсу – кожного року збільшення врожайності та рентабельності.

– З якими проблемами стикаєтесь у роботі?

– Найбільша проблема – людський фактор. Дуже важко знайти спеціаліста, я вже не говорю про спеціаліста, який прийшов би готовим і без навчання міг виконувати роботу. Звичайно, є молоді, толкові, але таких одиниці.

Для середніх сільськогосподарських виробників може викликати велику небезпеку земельна реформа, яку тепер хочуть впроваджувати. За таку ціну, яку пропонують, землю купити матимуть змогу тільки великі господарства, які мають можливість і вільні кошти. У той час, як середнім господарствам для того, щоб заплатити ці гроші доведеться продати те майно, що мають. Я живу у цьому селі, веду соціально відповідальний бізнес, допомагаю сільській раді, садочку, у мене працює приблизно 100 людей, які можуть залишитись без робочих місць. Вихід із ситуації – надати можливість таким господарствам, як наше, отримати кредит під невеликі відсотки, щоб ми мали можливість купити землю.

Ольга Стоноженко

SONY DSC