Сорго – культура великих можливостей

433

Справжньою подією для агробізнесу України стало проведення Дня Поля Сорго, організованого Дочірнім підприємством «Рейлін» 7 вересня 2017 р. на базі «Приват-АгроХолдингу» у ТОВ «Коновалівське» (Полтавська область).

«Дочірнє підприємство «Рейлін», відоме в Україні з 1994 року як дистриб’юторська компанія з іноземними інвестиціями, головним напрямком якої є імпорт та продаж насіння сорго американського та французького  виробництва», – розпочала подорож у «світ сорго» президент компанії «Рейлін» Валентина Барбарук. Компанія займається не тільки імпортом насіння сорго, а й пропагуванням цієї культури в Україні, а також широким спектром консультаційних, технологічних послуг, продажем супутніх товарів с/г призначення, науковою та демонстраційною діяльністю на демо-ділянках. «На сьогодні в Україні, як і в більшості інших країн світу, сільське господарство яких орієнтовано на експорт, існують проблеми екологічного характеру. До того ж, через кліматичні зміни посилюються дефіцит вологи та нерівномірність опадів, – зазначає піонер розвитку соргового бізнесу в Україні. – А сорго,  якраз, не тільки дає врожай, а й покращує родючість еродованих та засолених земель, економно використовує вологу, потребує на 20-30% менше витрат, ніж кукурудза при однаковому прибутку на 1 га. Можливості переробки, використання культури на кормові цілі у тваринництві та біоенергетиці (що вже розпочато ПАТ «Миронівський хлібопродукт», ТОВ «СПП-Агро», Агропромхолдингом «Астарта-Київ») дозволять реалізувати не 10, а 90% від валового збору в Україні на внутрішньому ринку і перейти сорго з розряду нішевих до культур поширеного вжитку».

На демонстраційних ділянках на Полтавщині фахівці компанії представили 21 гібрид зернового сорго американської та французької селекції (Кейто, SPX 12914, SPX 11814, Зуні, Ютамі, Юкі, Понкі, Майло В, Стандарт 209, Анггі, Аггіл, Стандарт 205, Стандарт 204, Стандарт 203, Стандарт 210, Іггор, Стандарт 201, Таргга, Брігга, Оггана, Бургго). Крім того, ДП «Рейлін» має найкращу лінійку в Україні сорго-суданкових та силосних гібридів сорго.

Інформацію щодо унікальних властивостей нових гібридів сорго та особливостей технології їхнього вирощування надав менеджер з регіонального розвитку ДП «Рейлін» В’ячеслав Краснюк. «Постійними клієнтами компанії є «Приват-АгроХолдинг» та «Миронівський хлібопродукт», –  не прикриваючи гордість, поділився професіонал. – Від співпраці – взаємний позитив. А це дуже професійні та вибагливі клієнти.

Зазначу, що крім вже добре відомих гібридів сорго, 2016 р. до Держреєстру сортів рослин включено 6 новинок від ДП «Рейлін» (зернові – Майло В, Понкі, Юкі, Ютамі, цукрові – Мохавк, Су). Ще 4 перспективних гібриди проходять державну експертизу (Зуні, Кейто, Косо, Юте БМР).

Серед особливостей гібридів американської селекції компанії «Кейджо, Інк.» слід виділити, що це – гібриди нового покоління, оновленого генофонду:

  • з високим потенціалом врожайності;
  • з підвищеною стійкістю до відносно низьких температур;
  • з генетичною стійкістю до окремих рас попелиці;
  • з високою стійкістю до вилягання та адаптивністю.

Ми постійно пропонуємо великий вибір гібридів за періодом вегетації  з широким ареалом вирощування та універсальністю використання».

Регіональний представник ТОВ «РАЖТ Семенс-Україна», офіційним дистриб’ютором якого є ДП «Рейлін», Євген Гордоченков закцентував увагу на вже відомих українським виробникам гібридах – Брігга, Бургго, Оггана, Таргга, та на новинках французької селекції – гібридах Аггіл, Амігго, Анггі,  Іггор, Отело. Серед особливостей гібридів було зазначено:

  • високотехнологічність;
  • ранньостиглість;
  • високий потенціал врожайності;
  • потужний старт на ранніх етапах розвитку;
  • високоадаптивність;
  • широкий ареал вирощування та універсальність.

Універсальність культури найбільш повно прокоментувала експерт з агрономічних питань ДП «Рейлін» Ганна Луцько. «Рід сорго об’єднує зернові, цукрові, сорго-суданкові, суданкові та віникові гібриди. В сорго  використовуються всі частини рослини. Через цінність сорго як харчової (крупа, спирт, крохмаль, борошно, сорговий «мед», пиво, ін.) та енергетичної (біогаз та біоетанол) культури попит на неї систематично збільшується». Експертом було зазначено, що навіть залишки від бродіння на біогазових установках можна використовувати як цінне добриво.

Суттєва увага фахівця була прикута до використання сорго у тваринництві, зокрема до переваг і особливостей технології вирощування гібридів цукрового сорго (Амігго, Су, Мохавк, Г 1990, СС 506) та нових сорго-суданкових гібридів (Юте БМР та Косо), які якнайкраще себе проявили на українських полях та фермах.

Продовжуючи тему використання сорго у тваринництві, ґрунтовну доповідь зробив провідний науковий співробітник відділу годівлі сільгосптварин та кормовиробництва Інституту тваринництва НААНУ Сергій Дроздов. «У тваринництві в усьому світі особливу роль відводять сорго, як культурі, завдяки черезполосному посіву якої, наприклад, з кукурудзою,  можна отримати у 2 рази більше врожаю, ніж просто від кукурудзи, – наголошує фахівець. – Це гарантує більш високі та стабільні врожаї зеленої маси (від 500 ц/га), що на 30-50% вище за монокультуру, слабке виснаження ґрунту, більш низьку (в 1,6 рази) потребу у волозі, високу якість силосу».

Надзвичайно позитивно щодо культури висловлювали свої думки керівники сільськогосподарських підприємств. Зокрема керівник ТОВ «Коновалівське» Калюжний Олексій зазначив, що займається сорго більше 5 років. «На сьогодні довели площу посіву зернового сорго (в основному гібрид інтенсивного типу Майло В) до 440 га. Зазначу його високу пластичність, невибагливість та гарну реакцію на покращення агрофону. Досвід показав, що високу врожайність можна отримати за норми висіву 140 тисяч насінин на га. Врожаї у нас стабільні».

Не перестає дивуватися позитиву від вирощування культури і дуже досвідчений фермер Олександр Ковальчук,  що відводить сорго у сівозміні 10-15%. «Гарантовано отримую урожайність сорго на рівні 74-76 ц/га. Почав займатися вирощуванням культури через те, що на певній площі землі вже нічого не давало врожай. Консультант із сівозмін порекомендував сорго. Перевірив. Яке було здивування непоганим першим врожаєм! Далі – навіть якість цієї землі покращилася. Був здивований також реакцією сорго на пізні заморозки – воно відійшло, кукурудза – ні. Зараз сію гібриди Бургго, Юкі, Ютамі. Підбираю гібриди за термінами дозрівання та збирання. Сорго гарантує мені 50% рентабельності, диверсифікує ризики. Співпрацюю тільки з ДП «Рейлін» – це ж безпосередні представники фірм-виробників насіння сорго. До того ж, якісно консультують, дуже мобільні, вміють враховувати специфічні умови господарства».

Результати багаторічних науково-практичних напрацювань Харківського національного аграрного університету ім. В.В. Докучаєва навів професор Свиридов Анатолій. «Останнім часом ми проводили досліди щодо оптимальних термінів сівби і густоти посівів ранньостиглих (Зуні, Юкі, Ютамі) та середньостиглих (Майло В, Бургго, Кейто) гібридів та розрахували, що за врожайності 5 т/га рентабельність виробництва сорго становить приблизно 60%. Окрім іншого, у сорго є унікальна властивість – його можна сіяти майже у сухий ґрунт, – ділиться досвідом вчений. – Зміни клімату, виснаженість ґрунтів високоінтенсивними культурами та висока ринкова привабливість обумовлюють необхідність збільшення посівної площі сорго в Україні до 450 тисяч га до 2020 року. Але навіть за реалізації потенціалу врожайності культури (20 т/га зерна) валовий збір з такої площі не задовольнить світовий попит на неї».

Доктор біологічних наук, віце-президент компанії «Кейджо, Інк.» Пітер Чикалюк спеціально прибув на День Поля Сорго зі США. «Ми вкладаємо гроші у цю перспективну культуру, бо її потенціал далекий від повної реалізації. Сорго добре зберігається, тому надає додаткові можливості у переробці, – свідчить бізнесмен. – Корми,  крохмаль, спирт,  пелети, біогаз – неповний перелік продуктів глибокої переробки сорго. Так, ТОВ «Аспарагус ЛТД» на сьогодні вже переробляє сорго на крупу і борошно, які користуються попитом як дієтичні безглютенові продукти не тільки в Україні. Торгуючи тільки зерном, ви втрачаєте шалені гроші. В Україні має бути не менше 1 млн. га угідь під сорго. Наразі є нагальна необхідність створити Асоціацію сорго України. Це допоможе у формуванні і реалізації великих партій зерна культури». Пітер пропонує включити цю асоціацію в американську зернову та соргову асоціації, щоб забезпечити фінансування виробництва та переробки сорго, у тому числі, біоетанолових та біогазових проектів.

День Поля Сорго видався на славу, а здобуті знання, продемонстровані практичні навички, нові знайомства, домовленості та нерозкритий потенціал культури у багатьох учасників запалили очі та викликали бажання самим переконатися у великих можливостях сорго. Бажаємо успіхів!

Доктор економічних наук, професор кафедри менеджменту і логістики

Полтавського національного технічного університету ім. Юрія Кондратюка

Микола Зось-Кіор

[nggallery id=140]