Sesvanderhave відкриває нові можливості для галузі буряківництва

277

5 жовтня ТОВ «Сесвандерхаве-Україна» спільно з компанією «ЛНЗ» провела науково-практичний семінар з виробничою демонстрацією нових гібридів цукрових буряків на полях ТОВ «АФ «Інтерагросервіс», що розташоване у Ставищенському районі Київської області. Захід було присвячено новітнім розробкам в області селекції цукрового буряку, презентації нових гібридів компанії Sesvanderhave (Бельгія), аспектам сучасного захисту насіння цієї культури та спілкуванню буряківників – емоційна розрядка між колегами під час нелегкого часу збирання солодкого коренеплоду дуже доречна.

Глобальні перспективи

Компанія Sesvanderhave вже давно має репутацію не тільки якісного, а й порядного та інтелігентного виробника насіння, яка крок за кроком робить глобальні ціленаправлені рухи в селекції цукрового буряку силами потужної команди науковців та практиків. Компанія налічує в загальному біля 700 працівників, і з них третина – це науковці. Величезні кошти вкладаються в дослідження: так минулого року був запущений грандіозний інноваційний  центр СВІЦ (Інноваційний Центр  Sesvanderhave) в Тінені, місті, де розпочиналась історія компанії SES і де, наразі, знаходиться штабквартира «Сесвандерхаве». У  створення центру було інвестовано 20 млн. євро і він був зведений майже за рік. Наразі це науковий простір майбутнього, в якому сміливі ідеї, що раніше здавалися фантастикою, тепер втілені в реальність: створення гібриду роблять у 4 рази  швидше, вмонтовують у буряк необхідні властивості, моделюють форму коренеплоду та ін. Беззаперечно, що відкриття СВІЦ є знаковою подією, яка дасть можливість пришвидшити появу нових якісних гібридів цукрового буряку на ринку та дасть ширший шлях новітнім розробкам бельгійської команди.

Олександр Мельник, генеральний директор ТОВ «Сесвандерхаве-Україна», натхненно поділився з присутніми інформацією про новий науковий центр, в загальному про теперішній етап розвитку компанії та конкретно про деякі досягнення, зокрема про гібриди для технології Конвізо Смарт, які мають природну стійкість АЛС. А ще пан Олександр інтригуючи додав, що скоро компанія запропонує аграріям насіння нового типу, яке дозолить збільшити врожаї, але зменшити витрати на вирощування цукрового буряку.

Олександр Мельник також поділився з нами роздумами щодо актуального стану галузі буряківництва в Україні:

«Цей рік я вважаю досить задовільним для виробників цукрового буряку. Він не є рекордним, але загальні результати кажуть про те, що економіка господарств буде позитивна. На наше насіння не було ніяких нарікань, клієнти задоволені як насінням, так і гібридами. Серед нашої лінійки гібридів – і нові, цьогорічні, і старі, що не втрачають популярності роками. Цього року Україна експортувала багато цукру за кордон, значить перспективи в галузі є, і нам імпонує, що ми граємо в цьому важливу роль. Як відомо, погода в останні роки має посушливі тенденції, але немає єдиного рецепту, як цукровому буряку виживати в них. Кожне господарство має свої творчі підходи до цього, і всі вони по-своєму ефективні. Але вологу ніщо не замінить. Є деякі холдинги, зокрема в Миколаївській та інших областях, які впроваджують зрошення під цукровий буряк (от тут, поруч з нами є одне з полів АФ «Інтерагросервіс», де наші гібриди вирощують на поливі і мають чудові результати). Скоріш за все, це і є майбутнє.

Перспектива розвитку цукрової галузі в першу чергу пов’язана з ринками збуту цукру. На сьогодні для України вони збільшуються. Цукровий буряк – рентабельна культура, і займатись ним вигідно. Ми, в свою чергу, готові надати необхідну кількість насіння в разі збільшення посівів. Адже цукрові буряки це не тільки  сільське господарство – це економіка країни».

Не просто дистриб’юція, а плідне партнерство

ТОВ «Сесвандерхаве-Україна» працює в Україні всього з трьома дистриб’юторами, і «ЛНЗ» є найпотужнішим з них: партнерство триває вже 15 років. «ЛНЗ» має в портфоліо насіння цукрових буряків тільки одного виробника – «Сесвандерхаве». Разом вони здійснюють цікаві спільні проекти за випробуванням нових гібридів у виробничих умовах України, за знайомством клієнтів з процесом виробництва насіння у нашій країні та за кордоном, організацією поїздок на насіннєві заводи.

Андрій Полтавець, керівник дистриб’юційної компанії «ЛНЗ Груп», зазначив: «Ми готуємо аграріїв до того, що в галузі буряківництва є великий потенціал розвитку, влаштовуючи спільні програми за обміном досвідом з європейськими фермерами. Вважаємо дуже цінним, що «Сесвандерхаве» займається селекцією виключно цукрових буряків, не розпиляючись на інші напрямки. Співпраця з «Сесвандерхаве» відрізняється надійними дружніми відносинами. Компанія має високопрофесійний порядний колектив, що дозволяє їм мати міцний авторитет, швидко реагувати на всі зміни, що відбуваються на ринку. Аграрії хочуть купляти надійний продукт в надійних людей – так і виходить з компанією «Сесвандерхаве».

Головним аспектом у вирощуванні цукрового буряку була і залишається погода, яка є непростою. Наразі вирощуванням цукрового буряку займаються тільки ті аграрії, які можуть робити це професійно, які стабільно отримують нормальні врожаї. Галузь має значні перспективи, і треба її рухати в правильному напрямку: покращувати агротехнології, використовувати нові високпродуктивні гібриди, сучасні засоби захисту, добрива. І виконувати всі операції вчасно. Є така правда, що більше перспективу мають агрохолдинги, які вирощують багато тисяч гектарів цукрового буряку для переробки на власних цукрових заводах, та зазвичай мають прямий вихід на експорт. А фермер, який співпрацює з іншими заводами, терпить складнощі від несприятливих термінів збирання та незручної логістики».

Над чим працює компанія «Сесвандерхаве»

Василь Козій, технічний консультант ТОВ «Сесвандерхаве Україна», ознайомив присутніх з основними напрямами роботи компанії над покращенням селекції цукрового буряку. Перелічимо їх: підвищення продуктивності (збір цукру з гектара); чистота продукту (має бути менше 8% бруду); стійкість до хвороб; екологічна пластичність (можливість вирощування в різних регіонах з високою ефективністю); підвищення якісних показників насіння. Взагалі-то цукровий буряк – це відносно нова у порівнянні з іншими культура, тому в її селекційному розвитку є великі перспективи і ще багато невідкритих можливостей. Наприклад, в Інноваційному Науковому Центрі Sesvanderhave в Тінені, який відкрили у 2016 році, вже відбуваються розробки технологій, які для товаровиробників поки що здаються фантастикою: експерименти з селекцією озимих цукрових буряків, що є дуже актуальним в умовах нестачі вологи, smart-технології, зокрема використання роботів у роботі з розсадою буряків, впровадження надсучасних методів молекулярної біології у створенні спеціальних біотипів тощо.

Актуальним напрямком роботи науковців «Сесвандерхаве» є винаходження нових гібридів – з урахуванням новітніх розробок в області хімічних засобів захисту, адже працювати в області селекції набагато ефективніше, коли знаєш, чим потім будуть обробляти культуру. В аспекті використання буряків з природньою стійкістю АЛС ще існують невирішені проблеми, зокрема є питання щодо післядії хімічних препаратів та їх недостатня ефективність проти деяких бур’янів. В цьому контексті слід зазначити, що економічно виправданим є використання сучасних ГМ цукрових буряків, стійких до гербіцидів. В компанії «Сесвандерхаве» такі гібриди є, однак наразі вирощуються вони тільки в США.

Також зазначимо інформацію про технологію Start Up, покликану скоротити час від сівби насіння до появи сходів та отримати дружні і вирівняні посіви. Вона полягає в тому, що насіння замочується по спеціальній технології та промивається, аби видалити природні інгібітори проростання, а потім праймується, тобто активуються початкові стадії проростання. До використання такого насіння треба підійти зважено і врахувати кліматичні особливості в зоні сівби.

Щодо хвороб цукрових буряків, то найбільш розповсюдженими є церкоспороз, іржа, борошниста роса – це хвороби листя; ризоктонія (бура гниль); ризоманія тощо. До речі, Sesvanderhave була першою компанією, яка розробила у 80-і роки 20 ст. гібриди цукрового буряку, стійкі до ризоманії. Взагалі-то кожен їх гібрид має стійкість та толерантність до тих чи інших хвороб. А гібрид Бізон, який нещодавно з’явився на ринку України – є стійким ще й до нематоди.

До речі, на семінарі були представлені 10 гібридів Sesvanderhave, які випробовуються в Україні в 2017 році: Анаконда, Панда, Боа, Пітбуль, Хорнет, Тореадор, Карпати, Тапір, Балі і Файтер. Більшість з них презентувались на демо-полі фірми «Інтерагросервіс» агрономом ТОВ «Сесвандерхаве-Україна» Сергієм Дучаком. Для допитливих читачів наведемо інформацію про один з гібридів, що вже є у Реєстрі – це Аргумент – назва, яка символічно дає товаровиробнику впевненість в гарантованому прибутку.

Аргумент гармонійно поєднує в собі різні агрономічно-цінні  показники з прикметником «високий»: цукристість, вихід цукру, продуктивність, стійкість до церкоспори. Той, хто цікавиться селекцією, знає, що підвищення стійкості до церкоспорозу знижує врожайність – так от, в цьому гібриді змогли добитись балансу між ними. Крім того, він характеризується значною стійкістю до стеблування і ризоманії. Коренеплоди добре очищуються від ґрунту під час копання.

Коментарі аграріїв

Віталій Хінцінський, заступник директора з постачання ЗЗР, насіння та добрив ТзОВ «Волинь Зерно Продукт», Волинська обл.:

«Цього року у нас посіяно приблизно 1600 га цукрового буряку, наразі почалось  збирання. Його процес ускладнений далеко не ідеальною роботою цукрового заводу, але то вже не від нас залежить. Гібриди буряку Sesvanderhave посіяли вперше, якісь конкретні враження поки що озвучити не можу, тому що їх ми ще не збирали, але види на врожай добрі. Я пам’ятаю, як ще дуже давно на український ринок зайшов їх гібрид Крокодил – це був справжній прорив, перша серйозна селекція цукрового буряку в країні. Я дуже поважаю компанію за те, що вона займається виключно одною культурою, всі сили зосереджує на ній».

Олексій Клепка, головний агроном АФ «Корсунь» (агрохолдинг «Панда»), Черкаська обл.:

 «Посіви цукрового буряку у нас складають 4600 га, загально в холдингу – 10000 га. На сьогодні зібрали врожай з половини посівів, врожайність не радує, оскільки в нашому регіоні була сильна посуха. 60% гібридів цього року у нас селекції Sesvanderhave: Скорпіон, Магістр, Контіненталь, Бакара. Вже два роки співпрацюємо з цією компанією і не розчаровані. В них показники, які нас цікавлять, знаходяться на вищому рівні – це врожайність, цукристість та якість клітинного соку. Цього рок у нас працює два власних цукрових заводи: Селищанський та Тальнівський».

Тетяна Бєлінська

[nggallery id=145]