Лінія шокової заморозки ягід та овочів відкриється наступного року на Тернопільщині

347

З наступного року у селі Біла на Тернопільщині планують відкрити лінію шокової заморозки ягід, вишні, брокколі, горошку та інших культур.

“Це буде головний виклик для місцевого населення, яке буде здавати ягоди на заморозку”, – вважає місцевий підприємець Володимир Плашенко, – “вони і переробники тривалий час перебували в замкнутому колі і не бачили один в одному перспектив. Селяни не наважуються зайнятися на своїх паях вирощуванням ягоди, тому що не бачать або не знають про можливості збуту на переробку, і не вірять, що зможуть продати свої центнери або навіть десятки кілограмів на ринку. Це особливо стосується такої делікатної ягоди, як малина, яка може зберігати товарний стан не більше доби. А переробники не вирішувалися будувати ту ж заморозку, тому що на будь-якій території бачать відсутність достатньої кількості сировини”.

Володимир Плашенко упевнений, що нова лінія заморозки обов’язково позитивно вплине на виробників. У першу чергу тому, що зніме перевантаження з ринку свіжої ягоди. Для виробників ягоди з’явиться альтернатива в збуті.

“Лінія заморозка повинна працювати в цілодобовому режимі з рівномірним навантаженням від самого початку сезону і до його кінця. Це майже аналог доменної печі, яку хоч і можна включати і вимикати, але робити так вкрай небажано. Кожне включення лінії заморозки і “розкочегарювання” до робочої температури в мінус 70°С вимагає від 40 кВт електроенергії”, – пояснює специфіку експерт.

Звичайно, це висуває високі вимоги до планування своєї роботи самих постачальників сировини. Селянин повинен знати, яку кількість, наприклад, малини він зможе зібрати, як швидко доставити в приймальний пункт на заморозку, і на котру годину зайняти місце в електронній черзі.

“Але це того варте. Переробка ягоди підштовхне людей до ідеї відмовитися від продажів своїх паїв і здачі їх в оренду під зернові культури, простимулює зайнятися вирощуванням фруктів, ягід, тому що в цьому випадку їхні доходи будуть мінімум в 10 разів вище, ніж від оренди або вирощування власними силами зерна та картоплі“, – упевнений Володимир Плашенко.

За прогнозами експерта, в найближчі 5-6 років українські заморожені ягоди і фрукти займуть таку ж частку на міжнародному ринку, яку Україна займає зараз у продажах зерна.

www.pidpryemec.com