Цукровий буряк: від сівби – до збирання. Підсумки, аналіз і перспективи галузі

773

Цукрова галузь в Україні на сьогодні викликає дуже багато гострих дискусій. Вона має великий експортний потенціал, для реалізації якого існує низка передумов, зокрема якісний насіннєвий матеріал, правильні технології вирощування, безперебійна робота заводів. Станом на середину жовтня 2017 року в Україні вироблено 502,1 тис. т цукру та перероблено 3,72 млн т цукрового буряку. Проти минулого року результат нижчий, але для цього є низка причин. Утім, будь-які результати – це розширення досвіду, і розвиток галузі починається з кожного окремого господарства, яке робить свій посильний вклад у неї.

Ми завершуємо спецпроект «Цукровий буряк: від сівби – до збирання-2017», реалізований спільно з компанією «Сесвандерхаве-Україна». Протягом року ми висвітлювали технології вирощування цукрових буряків на полях агрофірми «Колос», що працює у Сквирському районі Київської області, і тепер настав час поміркувати над отриманими результатами.

У статті минулого номера журналу ми описували результати збирання солодкого коренеплоду селекції «Сесвандерхаве» у господарстві: середня врожайність склала 64 т/га, цукристість – 17,5%. Такими результатами можна пишатися. Особливо, коли дізнаєшся, у яких умовах вони були отримані.

Про вирішальні фактори у вирощуванні цукрового буряку, ключові технології та оцінку селекційного потенціалу гібридів цієї культури ми поспілкувалися з Леонідом Васильовичем Центилом, керівником АФ «Колос», який переконаний, що, використовуючи правильні технології, Україна може стати світовим лідером у галузі буряківництва.

– Вирішальним фактором цього сезону виявились погодні умови. Тільки уявіть, від 1 квітня до 1 липня, в активний період вегетації культури, у нас випало всього-на-всього 80 мм опадів! Це найкритичніша кількість, яку ми спостерігали за весь час, поки у нас стоїть метеостанція, зазвичай менше 150 мм не було. Вегетація цукрового буряку сповільнилася в 5-7 разів.

– Як же в таких екстремальних умовах вам вдалося отримати хорошу врожайність, навіть за недостатньої зволоженості?

– Розумієте, у нас є ключове глобальне усвідомлення: земля – це живий організм. З цього усвідомлення будується наша технологія, а саме внесення органічно-дефекатних добрив та органо-мінеральних компостів у нормі 10 т/га. Ще 1989-90-го років в Україні 8,6 т/га органіки було нормою, а сьогодні – це 0,5 т/га. Звісно, це веде за собою критичне зниження кількості гумусу. Але підкреслюю, що ми органіку використовуємо не з метою живлення, а з метою розселення корисної мікрофлори в ґрунті – це принципово різні підходи. Тобто ми регулюємо його фізико-хімічний стан через мікробіологічні процеси.

– За результатами цьогорічної роботи, що скажете про селекцію «Сесвандерхаве»?

– Це суперкласна селекція, яка чудово підходить до нашої зони вирощування. Як бачимо за результатами цього року, вона чудово пристосована до екстремальних умов. Гібриди цукрового буряку «Сесвандерхаве» мають низку цінних властивостей, які у такій сукупності не мають гібриди інших виробників. По-перше, це чудове накопичування цукру, яке, повторюся, не нівелюється навіть у тяжких умовах. По-друге, і це зазначають виробники цукру, – його легко отримувати з цих гібридів, втрати мінімізовані. По-третє, різноманіття селекції «Сесвандерхаве»: гібриди різних періодів стиглості. Тобто цілі пакети різних позитивних властивостей – висока цукристість, хороша лежкість тощо. Ми обов’язково будемо сіяти ці гібриди цукрового буряку наступного року. Адже ця культура є високорентабельною, але, водночас, і дуже витратною, тож ми використовуємо тільки надійне перевірене насіння.

Компанія «Сесвандерхаве», як відомо, в Україні дуже ретельно підходить до польових випробувань нових гібридів. Зокрема цього року на Київщині було кілька полігонів для випробування новинок: поле в Білоцерківському районі (14 гібридів), два поля у Ставищанському районі (компанії «ГАЛС» і «Інтерагросервіс») та у Сквирському районі (АФ «Колос»). Фахівці ТОВ «Сесвандерхаве-Україна» разом зі спеціалістами господарств вивчали вплив агротехнологічних прийомів на продуктивність буряків різних гібридів, порівнювали ефективність різних обробок захисту насіння, робили порівняльну характеристику нових гібридів, що наразі є у державному випробуванні.

Сергій Селінков
Сергій Селінков

Про реалізацію потенціалу цукрових буряків, що вирощували в АФ «Колос», а також про оцінку результатів цього року галузі буряківництва спілкуємося з Сергієм Селінковим, комерційним директором ТОВ «Сесвандерхаве-Україна»:

– Охарактеризуйте, будь ласка, гібриди, які були у фокусі спецпроекту: Бакара, Вапіті, Предатор, Пітон.

–  АФ «Колос» ми знаємо давно та були впевнені, що у цьому господарстві допоможуть нам вивчити потенціал нових гібридів: Предатор, Вапіті, Бакара та Пітон. Останні два сіяли для порівняння як уже перевірені та стабільні. Ми завжди рекомендуємо більшу  частину площ  сіяти саме таким матеріалом.

Предатор – це диплоїд урожайного типу. Буряки крупні, добре заглиблені у ґрунті, це кращий гібрид для пізньої копки. У випадку, коли дуже мало вологи, коли збирання проводять на початку збиральної компанії (саме такі умови були цього сезону в АФ «Колос»),  Предатор свого потенціалу явно не розкриває, і у сухому ґрунті можуть бути проблеми з викопуванням. Зовсім інша картина цього року у фермерів, наприклад, з Хмільницького району, де було більше дощів: там Предатор – лідер. Для того й існують порівняльні посіви, аби в конкретних погодних умовах вибрати кращий гібрид. Тим більше, що немає впевненості, що у цьому регіоні дощів буде більше наступного року.

Вапіті показав себе з найкращого боку: 71 т/га зі цукристістю 18.2%. До речі, цей гібрид – на високому рівні в усіх зонах бурякосіяння України. Якщо врахувати його добру толерантність до церкоспорозу та рамулярії, то він досить скоро займе достойну нішу портфоліо «Сесвандерхаве».

– Чи вдалий, на Ваш погляд, цей рік для буряківників в Україні?

– Все – у порівнянні. Якщо порівняти врожайність буряків цього року з минулорічною, то є деяке зниження, особливо у центральних регіонах, адже вегетаційний період проходив у екстремальних погодних умовах. Але у порівнянні з іншими сільськогосподарськими культурами зниження було меншим і буряківництво сьогодні, як на мене, це один із кращих аграрних напрямів.

– Чи задоволені результатами роботи компанії «Сесвандерхаве» за 2017 рік?

– Так. 2017 року частка гібридів цукрового буряку селекції «Сесвандерхаве» в Україні була  найбільшою: ми реалізували 200 тисяч посівних одиниць насіння, якими було засіяно майже половину всієї бурякової площі; такі ж амбіції маємо і на 2018 рік.

Тож, проект «Цукровий буряк: від сівби – до збирання» цього року завершено. Ми вдячні компанії «Сесвандерхаве» за чудову ідею, реалізація якої сприяє поширенню новаторських підходів, поглядів і технологій серед аграріїв, які працюють у галузі буряківництва. Вдячні АФ «Колос» за те, що вони протягом року приділяли час, щоб поділитися своїм цінним досвідом. Шановні буряківники, які вирощують гібриди цукрового буряку «Сесвандерхаве»: якщо ви бажаєте взяти участь у цьому проекті та протягом року ділитися з колегами своїм досвідом – будь ласка, повідомте про це нам або представникам компанії ТОВ «Сесвандерхаве-Україна».

І наостанок, – коментар Олександра Мельника, генерального директора ТОВ «Сесвандерхаве-Україна»: «Ми дуже цінуємо співпрацю з господарствами, які вирощують цукрові буряки селекції «Сесвандерхаве», шукають шляхи повного розкриття потенціалу цієї культури та які сміливо діляться всіма аспектами використаних технологій. Адже буряківництво – це складна галузь, тому обмін досвідом у цій сфері дуже важливий. Такий проект надзвичайно цінний для нас як для виробника насіння, оскільки дає можливість рекомендувати кращу технологію для конкретного гібриду: вітчизняну сортову технологію вирощування буряків».

Тетяна Бєлінська