«Майстерня аграрія» демонструє реальні результати технологій Syngenta

404

Загальновідомо, що майстерність не приходить сама по собі. Це довготривалий та постійний процес вдосконалення наявних знань і практичних навичок. Допомагає у цьому сучасному аграрію компанія «Сингента», організувавши на території ТОВ «Оболонь-Агро» на Хмельниччині Агроцентр «Сингента-Оболонь». Діяльність його спрямована на вивчення інновацій у сфері селекції та насінництва більшості зернових і технічних культур, а також підживленні і захисту рослин в умовах всеохоплюючих змін клімату.

Та будь-яка діяльність не матиме жодного сенсу без досягнення необхідного результату. У сільськогосподарській галузі таким результатом, в перчу чергу, є зібраний урожай та продуктивність культури. Від цього залежить як поточний стан, так і стратегія розвитку підприємства. Не менш важливим критерієм роботи сектору вважається поведінка із рослиною та землею для забезпечення відновлювальних процесів природного середовища, у якому живемо. Над цим працює і компанія «Сингента», пропагуючи адаптивні технології розкриття потенціалу біологічних організмів, з мінімальним негативним впливом на землю та забезпечення прибуткового бізнесу.

З метою показу реальних результатів застосування сучасних технологій Syngenta 2 жовтня пройшла осіння сесія «Майстерня аграрія», що завершуватиме роботу аграрного центру цього року на полі.

Відкриваючи роботу Агроцентру, керівник Західного бізнес-регіону компанії «Сингента» Валерій Голиняк радо привітав всіх присутніх на спільному святі під назвою «Майстерня аграрія»:

«Ви вкотре маєте можливість спостерігати за найкращими досягненнями компанії «Сингента», які демонструються на базі Агроцентру. Він започаткований уже більше 10 років спільно з нашими однодумцями, партнерами і друзями – підприємством «Оболонь Агро». Нашим завданням тут є показ результатів багатоплідної праці науковців, селекціонерів, агрономів, інженерів.

Кожна справа має дві ключові речі. Це початок і, звичайно, логічне її завершення. Власне сьогодні відбувається фінальна серія цьогорічної «Майстерні аграрія». Проводячи її восени ми хочемо не лише надати інформацію про наші сорти і гібриди під час вегетації, систему захисту під час внесення препаратів, а й наочно продемонструвати кінцевий результат на полі і в коморі. Адже цього прагне кожен аграрій. І компанія «Сингента» таку можливість надає.

Сьогодні ви оглянете традиційні і нові гібриди кукурудзи та соняшнику, які завдяки застосованим технологіям компанії, досягають стабільно високих врожаїв на товарних посівах. Реальність така, що кукурудза дає 10 тонн, а соняшник 4 тонни з 1 гектара.

Впевнений, що здобутки у насінництві та захисті компанії «Сингента» переконають вас у правильності вибору партнера, який є лідером на ринку сільськогосподарської галузі не на словах, а на практиці».

Традиційним багаторічним партнером заходу «Майстерня аграрія» в Агроцентрі є ТОВ «Оболонь Агро» та її керівник Михайло Жила. Він відзначив важливість роботи центру, що має за мету дослідити, випробувати, обговорити, показати і розповісти про все нове в аграрних технологіях.

«Вважаю, що діяльність Агроцентру є надзвичайно важливою, необхідною і корисною. Важливою, бо де ще можна наочно побачити впровадження інновацій в аграрній галузі? Необхідною, бо кожному фахівцю для професійного росту потрібно постійно вчитися. Корисною, бо це чудова можливість вживу поспілкуватися в середовищі однодумців. Лише у таких умовах можна набратися новітнього досвіду і втілити в життя у своєму господарстві. Тому бажаю усім присутнім пізнавальних і приємних вражень від майстерні нових знань».

Осіння сесія «Майстерні аграрія» традиційно проходила у форматі поєднання цікавих лекцій та пізнавальних практикумів на демонстраційних ділянках. І якщо весною та літом аграрії мали можливість спостерігати за особливістю вегетації рослин у різних стадіях, різними схемами живлення і захисту, то зараз пересвідчитися в ефективності технологій «Сингента» за отриманими високими результатами.

На початку практичної частини учасникам Дня поля продемонстрували переваги і недоліки існуючих методів передпосівної обробки насіння. Зокрема, у мобільному фургоні компанії «Сингента» було проведено випробування різних сумішей та машин з обробітку насіння; оприлюднено результати лабораторних досліджень з якості нанесення речовини на поверхню насінини; відображено недоліки традиційних машин з перемішування і травматичного переміщення насіння в бункер. Агрономи сільськогосподарських підприємств також мали можливість переконатися у ефективності запропонованої технології «Seedcare», яка дозволяє надзвичайно раціонально використовувати робочу суміш, рівномірно наносити її на поверхню насіння, не пошкоджуючи насіння, і як наслідок забезпечити надійний захист рослини на ранніх стадіях розвитку.

Надалі присутні гості Дня поля ознайомилися із результатами польових досліджень з випробування систем захисту рослин на посівах соняшнику, сої та кукурудзи.

Із особливостями дії препаратів та наявними результатами аграріїв ознайомила менеджер компанії «Сингента» Світлана Чоні, яка звернула увагу на початкову стадію вирощування соняшнику, зокрема, на протруєння насіння.

«За даним власних досліджень насіння, що не було протруєне, може «забезпечити» втрату врожаю до 10 відсотків, а це 2-3 ц/га. Застосувавши препарат компанії «Сингента» Круїзер 350 FS, 600 FS, негативний фактор знижується до 1-2 відсотка. Це реально працює, в чому ви можете переконатися на даному Агроцентрі». – додала фахівець.

У компанії також повідомили, що наступного року на ринок України вийде також новий протруйник для бобів сої під назвою Максим Едванс. Що стосується протруйника Максим Едванс, то він сприяє покращеному захисту рослин сої, зокрема від пліснявіння насіння, фузаріозної кореневої гнилі, пероноспорозу та аскохітозу. Даний препарат розроблений за спеціальною формулою для одночасного застосування інокулянта, що максимально підходитиме для розвитку азот-фіксуючих бактерій.

«Що стосується кукурудзи, то спеціалісти «Сингента» розробили інсектицидний протруйник Форс Зеа 280 FS, т. к. с. Його особливість полягає у тому, що діюча речовина тефлутрин утворює газове середовище і коли шкідники вдихають його пари, гинуть. Це відбувається без шкоди самій насінині. Ми знаємо також, що кукурудза максимально притягує збудники фузаріозу. Даний препарат надзвичайно ефективно діє проти цієї інфекції та інших вторинних: ризоктоніозу та бактеріозу. Для забезпечення репелентної дії потрібна температура +8 °С … +10 °С . У зв’язку з цим слід уникати висіву насіння кукурудзи в холодний ґрунт або в очікуванні зниження температури ґрунту протягом терміну дії препарату. Хочу наголосити на тому, що ним можна обробити насіння лише в заводських умовах. Таку можливість наша компанія надає». – зазначила Світлана Чоні.

Далі робота «Майстерні аграрія» продовжилася на демо-ділянках соняшнику, де Григорій Коваленко, регіональний технічній експерт в Північному регіоні, розповів про особливості технології вирощування основних гібридів цієї культури від компанії «Сингента».

«На сьогодні наша компанія пропонує товаровиробникам широку лінійку гібридів соняшнику для усіх природно-кліматичних зон і повний спектр препаратів для протруювання насіння і захисту рослин. Зупинюся коротко на декількох із них. Так, на цих ділянках застосовувався уже відомий фунгіцид Амістар Екстра 280 SC, к.с. та новий препарат Амістар Голд 250 SE, к.с. На посівах цієї культури ми рекомендуємо здійснювати подвійну обробку: на стадії 3-4 листків (Амістар Екстра) у дозі 0,75 г/л, а також на пізніх стадіях (Амістар Голд) у тій же дозі. Разом вони виконують превентивну дію проти широкого спектра хвороб: альтернаріоз, фомоз, іржа, септоріоз, фомопсис, біла гниль.

Хотів також звернути увагу на інсектицид Ампліго 150 ZC, ФК, який завдяки діючим речовинам хлорантраніліпролу і лямбді-цигалотрину має блискавичну дію проти шкідників (лучного метелика та бавовникової совки).

Аграрії також часто запитують про необхідність десикації. В умовах частої зміни погодних умов на Поділлі ми рекомендуємо таки її проводити. У компанії «Сингента» є два препарати із назвою Реглон із дозою 150 (Супер) та 200 (Форте)» – додав фахівець.

Після ознайомлення із системами захисту посівів в залежності типу ґрунтів, наявних хвороб, шкідників та бур’янів учасники дня поля ознайомилися із лінійкою адаптованих до цих технологій гібридів соняшнику.

Одним із класичних гібридів компанії «Сингента» є НК Рокі, який відноситься до ранньостиглої групи та помірно інтенсивного типу вирощування. Він демонструє найкращий потенціал урожайності в ранньому сегменті та володіє високим рівнем олії – 53%. Особливістю його те, що він конкурує по врожайності із гібридами більш пізньої групи стиглості, а також його можна висівати у ранні та пізні строки. Він не полюбляє загущених посівів (1,2-1,5 п.о.) та вимагає збалансованого мінерального живлення.

СИ Кадікс відноситься до середньоранніх гібридів. Гібрид помірно інтенсивного типу з високою початковою енергією росту та високим потенціалом урожайності в посушливих умовах. Він підходить для південних регіонів та південних схилів Поділля. Вміст олії в середньому становить 47-49%.

Лідером за максимальною врожайністю в умовах Лісостепу є середньостиглий гібрид НК Бріо. Він підходить під інтенсивні технології вирощування. На сьогодні гібрид є стандартом для більшості конкурентів компанії «Сингента». Гібрид адаптовано до вирощування за класичною технологією і насіння містить 52% олії.

Для товаровиробників, які орієнтуються на переробні підприємства компанія рекомендує висівати гібрид НК Конді. Він теж належить до класичних і середньостиглих. Найкращу віддачу забезпечує на родючих ґрунтах. Дуже добра толерантність до фомопсису й фомозу, середня стійкість до білої гнилі. Забезпечує високий вміст олії – 54%.

Для досягнення найкращої врожайності та вмісту олії в умовах виникнення нових рас вовчка компанія «Сингента» рекомендує застосовувати середньостиглі гібриди СИ Купава та СИ Ласкала. Вони підходять відповідно під інтенсивну та помірно інтенсивну технології вирощування. Гібриди стійкі до вовчка рас А–G*; толерантний до хвороб (фомозу, фомопсису); мають добру стійкість до посухи. Їх можна вирощувати в зоні Центрального і Північного Степу, Лісостепу та Полісся.

Загальновідомим гібридом є Опера ПР. Він належить до середньої групи стиглості і екстенсивного типу вирощування. До його переваг можна віднести стабільність вирощування на будь-яких ґрунтах з низьким агрофоном, адже при невеликій густоті здатний до компенсації врожаю за рахунок збільшення розміру кошика й насіння. Він адаптований до вирощування в усіх зонах України.

Експерти компанії звернули уваги гостей «Майстерні аграрія» і на новинки сезону. Серед них СИ Арізона, який формує найвищий потенціал урожайності в умовах нових рас вовчка. Помірно-інтенсивний гібрид лінолевого типу, відмінно розкриває потенціал на родючих ґрунтах та при високому рівні агротехніки. Характеризується з відмінною толерантністю до білої гнилі, фомопсису, несправжньої борошнистої роси і макрофоміни; має високу жаро- і посухостійкість.

Новим стандартом урожайності в HTS-сегменті є гібрид Субаро HTS. Він характеризується як помірно-інтенсивний гібрид лінолевого типу і володіє високим темпом росту на перших етапах розвитку. Генетично близький до гібрида НК Армоні. Може забезпечувати високу і стабільну врожайність та олійність. Його рекомендують сіяти в усіх зонах України, крім районів, де наявні нові раси вовчка.

Після огляду поля із посівами соняшнику гості заходу мали можливість розважитися під час кулінарних експериментів відомих шеф-кухарів та взяти участь у виграшних лотереях і пізнавальних квестах на сільськогосподарську тематику.

Далі технічний партнер з насіння кукурудзи компанії «Сингента» Ігор Ковальчук, ознайомив із результатами вирощування кукурудзи на зерно в умовах 2017 року. Він зазначив, що компанія дуже серйозно та відповідально відноситься до селекції на насінництва кукурудзи, враховуючи особливості густих та зрідженних посівів. Важливу увагу приділяється формуванню двокачанним гібридам для підвищення продуктивності при низькій густоті рослин.

Для умов Лісостепу та Поділля зокрема найбільш придатним є гібриди з низьким ФАО. Серед них можна із впевненістю виділити СИ Талісман ФАО 200. Це високоврожайний, скоростиглий гібрид, що дозволяє отримати ранній урожай зерна. Вміст білка у зерні складає 8,8-9,5%, крохмалю – 72,1-74,1%. Завдяки добрій холодостійкості і толерантності придатний для сівби в ранні строки. На нього дуже схожий гібрид СИ Ротанго.

У цій же групі стиглості компанія рекомендує гібрид із ФАО 210 – НК Джитаго. Основна особливість полягає у тому, що його можна висівати на ґрунтах з низьким агрофоном, на схилах. Гібрид зі швидким початковим ростом, вважається лідером з посухостійкості у своїй групі стиглості. Відзначається високою стабільністю врожайності.

Серед новинок варто звернути увагу гібрид СИ Теліас ФАО 220, який належить до середньої групи стиглості і високого типу адаптивності. Гібрид має високу і стабільну врожайність, швидкий ріст на початку вегетації (придатний для весняного пересіву озимих). Вміст білка у зерні складає 8,8–9,7%, крохмалю – 72,4-73,5%. Толерантний до гельмінтоспоріозу, фузаріозу, стеблових гнилей, пухирчастої та летючої сажок. Схожий на нього новий гібрид СИ Феномен ФАО 220, який належить до технології «Артезіан».

До гібридів із більш пізнім ФАО відноситься СИ Фортаго ФАО 260. Він є середньораннім і високоадаптивний («Артезіан»). Гібрид високоврожайний і стабільний, має швидкий ріст на початку вегетації. Вміст білка у зерні складає 9,2-9,8%, крохмалю – 73,8-74,3%. Він також придатний для вирощування за технологіями No-till та Mini-till в усіх зонах кукурудзосіяння України.

Гібрид НК Кобальт ФАО 320 здатний забезпечувати високу і стабільну урожайність навіть при посушливих умовах вирощування. Він стійкий до пухирчастої сажки, гельмінтоспоріозу, іржі, фузаріозу качана і вилягання. Гібриду притаманні середні темпи росту на початку вегетації.

Серед пізньостиглих гібридів слід відзначити новинку сезону СИ Зефір ФАО 430. За лабораторними даними, середній вміст білка у зерні становить 9,2%, крохмалю – 72,4%. Рослини формують листки типу Stay Green. Він стійкий до посухи і вилягання; проти гельмінтоспоріозу, фузаріозів, гнилей.

Гібрид СИ Зефір рекомендований для вирощування в зонах Лісостепу й Степу України.

Загалом «Майстерня аграрія» вкотре довела професійність спеціалістів компанії «Сингента» до дослідницької справи, випробування технологій з чіткими практичними меседжами для вітчизняних аграріїв. Результатом цього є багаторічні і плідна співпраця фахівців і товаровиробників у забезпеченні високих як виробничих, так фінансових показників діяльності.

Коментарі учасників «Майстерні аграрія»

Головний агроном компанії «Агрохолдинг 2012» Анатолій Щербань, Хмельницька обл.:

«Виробнича структура з цією назвою повноцінно працює на Поділлі лише один рік. Займаємося вирощуванням традиційних і найбільш рентабельних культур: озимої пшениці, ячменю, кукурудзи, соняшнику та сої. Особисто як технолог у рослинництві дуже добре знайомий із продуктами компанії «Сингента». Ми користуємося як палітрою сортів та гібридів компанії, так і препаратами інсектицидної, гербіцидної і фунгіцидної групи дії. Застосовуємо їх на більшості видів культур, в тому числі на посівах сої, кукурудзи і соняшнику, які демонструються сьогодні на Дні поля. По якості їх дії ми задоволені, оскільки поля були цього року дуже чистими.

Використали в цьому році й інші препарати. Так, на посівах озимої пшениці застосували ретардант Моддус. На весні після перезимівлі ми отримали надзвичайно низьку густоту рослин на 1 гектар – 3,5 млн. рослин. Прогнозовано такий показник міг забезпечити рівень врожайності в межах 4 тонн/га. Завдяки так званому «архітектору» посівів ми отримали в середньому 6 тонн врожаю з гектара. Результат говорить сам за себе.

Що стосується пізніх культур, то гібриди соняшнику від компанії «Сингента» забезпечили врожайність вище 3 тонн, а продуктивність гібриду НК Конді сягнула 3,8 тонн/га. Кукурудзу висіваємо з ФАО у діапазоні 250-270. Підбираємо відповідні гібриди, в т.ч. цієї компанії. На даний момент збір зерна кукурудзи тільки розпочався, тому остаточних результатів урожайності не має, але за попередніми оцінками вона має бути не меншою за 8 тонн.

Хочу зауважити і той факт, що на підприємстві не ставимо за мету досягти максимальної продуктивності за будь-яку ціну, адже часом витрати можуть бути не виправданими з розрахунку на 1 гектар. Тому за допомогою розробки технологічної карти вирощування з оптимальними схемами обробітку, підживлення і захисту досягти високої прибутковості від землі. І в цьому завдячуємо також фахівцям «Сингенти», таким заходам, які відбуваються в Агроцентрі, спілкуванню в межах платформи “Майстерня аграрія”».

Головний агроном СТОВ «Колосок 2» Володимир Волосюк, Чернівецька обл.:

«Наше господарство обробляє 1760 га у Заставнівському та Кіцманському районах, з них у цьому році під кукурудзою засіяно 615 га, а під соняшником 290 га. Посіви соняшнику, які переважно знаходилися поблизу урочища Дністра, піддалися впливу серйозної посухи. Тому відбувся недобір натури насіння, що вплинуло на залікову вагу врожаю. Так, якщо бункерна вага становила 3 тонни, то кінцева – лише 2,1 тонни з гектара. Щодо кукурудзи, то на сьогодні уже зібрали приблизно 260 га. Середня врожайність поки що складає 6 тонн на 1 гектар. На посівах цієї культури теж споглядали таку ж картину – недостатність вологи у поєднанні з високими температурами під час вегетації. Особливо ці негативні фактори проявили себе у фазах цвітіння і формування качану. Тому навіть при сприятливій весні та хороших погодних умовах при дозріванні зерен ми недоотримали значну частину валових зборів.

Із компанією «Сингента» працюємо дуже плідно. В контексті осінньої сесії «Майстерні аграрія» хочу сказати, що ми в основному купуємо гібриди з високим ФАО. Зокрема, сіяли НК Термо, який завжди давав не менше 10 тонн/га. Зараз ми ще його не збирали, тож цьогорічну урожайність ще не можу озвучити. Протягом кількох попередніх років ми користувалися гібридом НК Бріо, урожайність якого варіювалася від 2,5 до 3,5 тонн з гектара. Загалом запропонованими сортами задоволені.

Звичайно, користуємося й іншими гібридами, оскільки землі підприємства знаходяться у кількох природно-кліматичних зонах. Одна із них степова, тому необхідно підбирати сорти із посухостійкими характеристиками. Значну увагу приділяємо густині висіву. Так, якщо раніше висівали на 1 га 1,2 посівну одиницю кукурудзи із низьким ФАО, 1 п.о. із середнім ФАО, то зараз знижуємо ці норми. Це дозволяє оптимізувати рівень живлення і доступу рослин до вологи у ґрунті в критичні періоди вегетації.

Також включаємо ряд препаратів «Сингенти» у схему захисту рослин. Зокрема, завдяки Ланцелоту ефективно боролися із хвощем, використовували протруйники насіння злакових культур. У них завжди з’являються нові продукти, з якими можна ознайомитися на подібних заходах. Тому я завжди намагаюся відвідувати Дні поля і бажаю підтримувати досягнутий високий рівень діяльності».

Андрій Сава

[nggallery id=142]