Чи бути ринку землі?

265

Весь рік Україну «лихоманить» питання ринку сільськогосподарських земель. В статті ми не будемо зупинятись на філософських та економічних питаннях доцільності введення ринку, але проаналізуємо реальні передумови зняття мораторію.

Так історично склалося в нашій державі, що сільськогосподарські землі мають штучно створений особливий статус. Зокрема в п. 15 Перехідних положень Земельного кодексу України зазначається що до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2018 року, не допускається купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення певних категорій.

За даними опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології, 63% українців проти скасування мораторію, 19% опитаних утрималися від відповіді і лише 18% підтримують впровадження ринку сільськогосподарських земель.

Історія мораторію

Сам же мораторій діє з 2001 року та постійно продовжувався Верховною Радою. Цікаво, що в 2008 році Верховна Рада подолала вето Президента та продовжила мораторій з 13 січня 2008 року, а не з 1 січня 2008, тому, відповідно, 13 днів мораторій не діяв і можна було на загальних нормах, що поширюються на нерухомість, купити чи продати землі сільськогосподарського призначення. Зараз же, навіть якщо Рада не проголосує за зміни до Земельного кодексу щодо продовження терміну дії мораторію, то умовою продажу є не певна дата, а конкретний юридичний факт – прийняття спеціалізованого закону.

Перспективи скасування мораторію

Ця стаття мала б присвячуватись варіантам введення ринку землі, його впливу на агробізнес та практичним порадам щодо купівлі-продажу землі. Ми планували провести аналіз всіх законопроектів та вказати варіанти розвитку подій. Проте на момент написання статті стає зрозуміло, що закону про обіг сільськогосподарських земель прийнято не буде.

Нещодавно про неготовність до ринку землі прямо заявив Президент України П. Порошенко:  «Ні про який ринок землі, ні про яке продовження земельних реформ, ні про яку боротьбу із рейдерством, ні про що ми не будемо говорити, поки у нас не буде прозорого і ефективного реєстру». Ще раніше МВФ зняв питання мораторію з повістки дня на переговорах про черговий кредит для України.

Аналізуючи ці тенденції, 99% експертів переконані, що закону про обіг сільськогосподарських земель найближчим часом прийнято не буде. Адже закон, який викликає стільки суперечок в суспільстві, навряд чи зможе набрати відповідну кількість голосів в Раді.

Мораторій і агробізнес

Щодо ризиків, які несе агробізнес при вільному обігу земель, то перш за все – це втрата земельного банку, оскільки аграрії не мають відповідного об’єму вільних коштів, щоб конвертувати орендовані землі у власні. Основною гарантією в цій ситуації є договори оренди, оскільки за нинішнім законодавством зміна власника не припиняє права оренди на земельну ділянку. Правда ключовим тут є «нинішнє» законодавство, оскільки при прийнятті вищевказаного закону можуть бути внесені зміни в інші законодавчі акти. І тут виникає питання: на чию сторону стануть законотворці – орендаря чи нового інвестора, який стане власником.

Ще однією проблемою, з якою стикнуться орендарі, – це поступовий продаж землі, а, тому необхідно вести моніторинг настроїв своїх пайовиків, їх пропозицій з продажу. Пильнувати доведеться і ситуацію в полі, оскільки швидше за все буде наростати «шахматка». Все це буде тягнути додаткові витрати на адміністрування земельного банку.

Таким чином, ситуація, яка зараз складається, дає можливість агробізнесу ще принаймні рік працювати в звичних умовах. За цей час можна «підтягнути хвости» у вигляді переукладення договорів на новий термін. Тому для аграрія доцільно попрацювати із своїм земельним банком, якщо є можливість пролонгувати договори хоча б на кілька років, то це варто зробити зараз.

Підсумовуючи, зауважимо, що виграний рік не закриває цілком питання ринку землі, яке обмежує право приватної власності та суперечить багатьом нормам міжнародного права. Ситуація великою мірою надумана політиками та використовується ними як розмінна монета на виборах. На сьогодні у нас формується стале землекористування, яке веде до стабільного розвитку економіки та гарантій у веденні бізнесу, і ринок – ще один крок до цього, якого не слід боятися, його треба прийняти як доконаний факт. І виграє той, хто першим це усвідомить, підготується та максимально ефективно використає цю можливість.

Володимир Макух, юрист