ІІІ Західноукраїнський чемпіонат: «Сингента» представила лінійку високопродуктивних гібридів кукурудзи

237

На сьогоднішній день кукурудза є однією за найпоширеніших зернових культур у світі. Одна з суттєвих причин цього – широке її використання: безпосереднє людське споживання, тваринництво, харчова та інші види промисловості, енергетика тощо. Це потужний економічний ринок, що дає велику перспективу для аграріїв України, яка до речі, посідає 4 місце серед світових експортерів кукурудзи. Зі свіжих даних – станом на 8 листопада з України вже було експортовано 2,035 млн тонн цієї культури. І тим часом на наших полях ще триває активне її збирання. З метою об’єктивного дослідження результатів збирання, на базі ПАП «Агропродсервіс» 7 листопада було організовано ІІІ Західноукраїнський чемпіонат на кращий гібрид кукурудзи та цукрового буряку.

Андрій Баран, директор ПАП «Агропродсервіс»: «Цього року природа змилувалась над нами, і посуха минула Західний регіон. В середньому за сезон випало 600 мм опадів, такого вже давно не було. 2017 рік один з найбільш врожайних за роки нашої роботи – по всіх культурах. Щодо кукурудзи, ми на товарних посівах зібрали в середньому 10 т в заліковій вазі, це хороший результат, і на такому ж високому рівні врожайності знаходяться й інші культури (приміром, цукровий буряк 800 ц/га, ріпак 4 т/га, озима пшениця 80 ц/га). Відповідно, будуть й зовсім інші результати чемпіонату: якщо минулого року за результатами обмолоту залікова вага більше 10 т/га була тільки у декількох гібридів кукурудзи, то цього року таких показників більшість».

Змагальний формат заходу надавав цікавості та драйву, але не був самоціллю, адже ключовим завданням чемпіонату є практичні результати селекційних напрацювань насіннєвих компаній, які в реальному часі були представлені на розсуд фермерам. Важливо, що на кожній ділянці з гібридом кукурудзи (площею по 0,1008 га кожна) використовувались однакові технології, що і дозволяє говорити про об’єктивні результати. Протягом чемпіонату 2 комбайни CLAAS з одного боку та два – з протилежного, гібрид за гібридом (всього їх було 144) молотили кукурудзу, а в чотирьох місцях в полі було встановлено обладнання для визначення ваги та вологості. Всі ці показники в процесі дійства оперативно визначались та передавались спеціалістами для внесення у спеціальну порівняльну електронну таблицю, зміни на якій з цікавістю спостерігали всі гості. Власне, гібриди кукурудзи компанії «Сингента», яка вклала чимало сил та ресурсів у їх розвиток, зайняла гідне місце серед 14 насіннєвих компаній, і саме їм ми присвятимо дану статтю.

Микола Рубінський, директор бізнес-регіону «Захід» ТОВ «Сингента»: «Цей рік видався дуже сприятливим для українського сільського господарства, зібрані великі врожаї фактично по всіх культурах, і кукурудза – не виключення. Наразі ми збираємо та аналізуємо інформацію щодо збору кукурудзи з наших демо-центрів, спілкуємося з агрономами господарств, які дають зворотній зв’язок з вирощування гібридів кукурудзи Syngenta. В компанії на сьогодні стоїть важливе завдання за розвитком кукурудзяного насіннєвого напрямку, ми провели дуже об’ємну селекційну роботу, тепер хочемо, щоб якомога більше аграріїв реалізували потенціал наших гібридів на практиці. Більший акцент робимо на групу стиглості до ФАО 300, оскільки вона якнайкраще підходить до нашої зони вирощування».

Василь Хавро, менеджер в Тернопільській області ТОВ «Сингента»: «Цього року тут на демо-полі представлена значна частина наших гібридів кукурудзи, загалом 12; є низка нових, зокрема технології Artesian, які здатні витримувати високі температури та мають надзвичайно розвинуту кореневу систему. Найбільш широкий асортимент гібридів «Сингенти» знаходиться в межі середньоранньої стиглості, ФАО до 290 (СИ Новатоп, СИ Аріосо, СИ Феномен, СИ Респект, СИ Топмен та ін.). Зі свіжих даних – на деяких господарствах Західного регіону показники їх врожайності сягали до 15 т/га.

Цьогоріч була холодна весна, і ріст кукурудзи, відповідно, був досить стриманий, хоча гібриди «Сингенти» добре тримались завдяки високому вмісту крохмалю в зерні, що зумовлює стійкість до холодної температури. Але в цілому погодні умови в цьому сезоні набагато кращі ніж в попередньому. Зі складнощів – прогресувало розповсюдження кукурудзяного метелика, наступного року багато аграріїв планують робити навіть профілактичні обробки проти цього шкідника. Втім, слід зазначити, що не всі аграрії з економічної точки зору можуть собі це дозволити, тому їм, можливо, слід спробувати гібриди Syngenta, оскільки селекційна робота компанії направлена на стійкість до кукурудзяного метелика. Водночас у нас є потужний інсектицид Ампліго, який дуже добре себе показує у боротьбі з цим шкідником. Тож ми маємо багато пропозицій для агровиробників в технологіях вирощування кукурудзи, а вибір вже за ними».

Гібриди кукурудзи – передові досягнення світової селекції

Для початку розповімо про вже відомий найпопулярніший високопродуктивний гібрид в категорії середньостиглої групи стиглості Syngenta. Це НК Кобальт, ФАО 320. Він здатний забезпечувати велику і стабільну врожайність. Володіє високим виходом зерна з качанів – понад 83%. Стійкий до пухирчастої сажки, гельмінтоспоріозу, іржі, фузаріозу качана і вилягання. Одна з причин широкої популярності гібрида – він придатний до вирощування в усіх регіонах посіву кукурудзи в Україні. Використовується виключно на зерно.

Науковці компанії «Сингенти» задались питанням, як можна нівелювати залежність агровиробника від погодних умов в процесі вирощуванні кукурудзи? Почалась масштабна клопітка лабораторна робота, яка у підсумку привела до появлення революційного продукту на ринку – гібридів кукурудзи технології Артезіан. Їх можна назвати кіборгами: вони показують стабільний розвиток в умовах недостатнього зволоження, високої температури, перепадів температур тощо. Фізіологія цих гібридів адаптована до підвищення ефективності використання водних ресурсів. Вони мають високий генетичний потенціал врожайності. Тож висіваючи ці гібриди, аграрій при умові грамотних технологій вирощування гарантовано отримує високий врожай, а гарантія в сільському господарстві – це велика цінність.

Висвітлимо характеристики першого в Україні гібриду технології Артезіан – СИ Феномен ФАО 220. Гібрид має великий потенціал урожайності (об’ємний багаторядний качан, тонкий стрижень) та високий рівень посухостійкості. Характеризується швидкою віддачею вологи зерна під час дозрівання, що взагалі притаманно кукурудзі зубоподібного типу, яка в асортименті «Сингенти» переважає. Рослини типу Stay Green (тобто ремонтантні – здатні зберігати вегетативними частинами рослин зеленого забарвлення та підвищеної вологості після настання повної стиглості насіння) забезпечують високу якість корму для тварин. Вміст крохмалю у зерні – 72-74%. СИ Феномен є стійким до стеблових та кореневих гнилей, а також пухирчастої сажки. Найкраще розкриває свій потенціал в умовах Полісся та Лісостепу. Використання – на зерно та силос.

Відзначимо ще один гібрид з середньоранньої групи стиглості – СИ Енігма ФАО 230. Його особливість в тому, що він поєднує високу стійкість до зниження температур на початкових фазах розвитку і до посухи в період вегетації. Як і всі гібриди кукурудзи Syngenta, має високий потенціал врожайності, відмінно віддає вологу під час дозрівання. Рослини типу Stay Green. Вміст крохмалю у зерні – 73-75%. СИ Енігма є високотолерантним гібридом до стеблових гнилей, прикореневого вилягання та пухирчастої сажки. Його рекомендують для вирощування в зоні Полісся і Лісостепу України. Використовується на зерно та силос.

І насамкінець надамо характеристики гібрида СИ Талісман, який показав на Західноукраїнському чемпіонаті гідні результати врожайності, а саме 1,136 ц/га при вологості 21,1. І це ФАО 200! Тож, висока врожайність цього гібриду була доведена на практиці – і не тільки на демо-посівах в ПАП «Агропродсервіс», а й на товарних посівах різних господарств Західної України. Не дивлячись на те, що зерно кременистоподібного типу, вологу воно віддає швидко, як зубоподібне. Стійкий до посухи і вилягання, а також до гельмінтоспоріозу, фузаріозів, гнилей. Середній вміст білка у зерні — 9,2 %, крохмалю — 72,4 %.

В цілому зазначимо, що компанія «Сингента» пропонує агровиробникам більше 30 гібридів кукурудзи – інтенсивного, середньопластичного та високоадаптивного типів для будь-якої зони та умов вирощування. Кукурудзяна галузь активно розвивається, відповідно, й компанія «Сингента» за актуальними запитами виробників здійснює нові розробки в області селекції цієї культури, посіви гібридів компанії в Україні збільшуються, тому слід очікувати й збільшення об’ємів виробництва та експорту зерна.

Тетяна Бєлінська