Початок епохи механічних жаток. Сайрус Маккормік

615

Під час еволюції суспільних відносин людина значну увагу приділяла удосконаленню технологіям вирощування культурних рослин. Основна мета – замінити ручну працю механізованими операціями. З розвитком промисловості у ХІХ столітті інженери створювали все більше і кращих агрегатів, які працювали за допомогою коней, а пізніше самохідних машин.Про один із таких винаходів, що змінили сучасне уявлення про способи збирання хліба і обмолоту зерна, розповімо у сьогоднішньому номері. У 30-х роках ХХ ст. американський інженер сконструював та запатентував першу світі жатку на кінській тязі. Його ім’я СайрусХоллМаккормік(CyrusHallMcCormick).

ПЕРШІ КРОКИ ВИНАХІДНИКА

СайрусМаккормік народився 15 лютого 1809 року в окрузіРокбрідж штату Вірджинія.Він був старшим із восьми дітей у сім’ї винахідника РобертаМаккорміка (молодшого) та Марії ЕннХолл. За словами батька у Сайруса з дитинства були задатки до конструювання. Після навчання у школі та здобуття базової технічної освіти він перейняв справу, яку розпочав його батько.

Зокрема, Роберт Маккормікпротягом 28 років намагався створити молотарку на кінній тязі, але в кінцевому підсумку кинув це заняття, і передав свої креслення синові.

Сайрусвзявся за проект з новими силами і підходами. Допомагавйому у справі поневолений афроамериканець на плантації Маккорміка Джо Андерсон.У той час на території США уже були доступні кілька незапатентованих машин, завезених із Шотландії (за дизайном Патріка Белла). Європейський варіант машинипрацював від того, що коні штовхали її уперед. Ідея Маккормікаполягала у застосуванні тяглової сили коней та перекидання колосків із зерном в одну сторону.

Результат він отримав уже через півтори роки. Польові випробування свого винаходу він розпочав 1831 року, а вже у 1834 році – запатентував його.

 

Сім основних вузлів жатки (дільник, мотовило,

ріжучий апарат зі зворотно-поступальним рухом,

пальці і вкладиші, платформа, ходове колесо

з головним приводом, привід бічній подачі

 використовуються і в сучасних конструкціях

подібних агрегатів.

Як стверджують історики, спочатку жатка погано продавалася. Загалом СайрусМаккормік зміг продати всього 100 машин. Але все змінилося після переїзду в Чикаго, де він застосував активну і широку маркетинговустратегію.

ЧИКАГО – ПЕРІОД РОЗКВІТУ

У 1847 році СайрусМаккормік переїхав в Чикаго і зі своїми двома братами заснував невелику компанію з продажу сільськогосподарської техніки. Його машини продавалася дуже добре за рахунок винахідливості братів в сфері маркетингових прийомів. Секретом рекламної кампанії Маккорміка у Чикаго були листівки, в яких описувався принцип роботи жатки, її переваги, дані з польових випробувань і відгуки фермерів. Аграрії стали охочіше купувати жатку, адже вони зрозуміли як її можна відремонтувати.Крім цього, вони заснували мережу невеликих представництв компанії зі спеціально навченими продавцями, які демонстрували роботу жатки в полі.

У 1857 запропонував свою жатку на європейському ринку. Під керівництвом сина винахідника, Сайруса-молодшого, компанія успішно розвивала мережу і поглинала конкурентів; після чергового злиття в 1902 році вона змінила вивіску на InternationalHarvester, яка продавала широкий асортимент сільськогосподарської техніки: тягачі, пікапи, трактори. Так, його компанія стала найбільшим виробником сільгосптехніки в Сполучених Штатах Америки, а винахідник СайрусМаккормік увійшов до Списку найбагатших людей США 1918 року зі станом 60 мільйонів доларів (657 мільйонів з урахуванням інфляції на 2002 рік).

Винахід СайрусаМаккорміка – механічна жатка – отримала численні нагороди і премії, зокрема Золоту медаль на Всесвітній виставці в Лондоні.

Загалом діяльність американського інженера була доволі активною і продуктивною. Він розробив і впровадив сучасні методи виробництва і збуту продукції, що сприяло створенню і поширенню інших сільськогосподарських знарядь. Брав участь у розвитку гірничодобувної промисловості та залізничного транспорту, займався виданням газет, благодійністю і політичною діяльністю. За це він був обраний членом-кореспондентом Французької академії наук, а також представлений в залі слави досягнень американського підприємництва з 1975 року.Іменем Маккорміка названі місто і округ в Південній Кароліні.

Підготував Андрій Сава, к.е.н., с.н.с.

 Читайте матеріал у журналі «АгроЕліта» № 10(57) 2017 року.