Особливості сертифікації сільськогосподарської техніки у новому році

934

Як відомо, з 2016 року в Україні скасовується обов’язкова сертифікація сільськогосподарської техніки. Відповідний наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №1699 набув чинності з початку року. Відтоді постачальникам і виробникам техніки для аграрної сфери не потрібно отримувати український сертифікат відповідності.

Згідно з наказом, із Переліку продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації в Україні, виключено розділ 10 «Техніка сільськогосподарська». Єдиною вимогою до сільгосптехніки залишається відповідність двом технічним регламентам. Мова йде про Технічний регламент затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вузлів, а також Технічний регламент щодо складових частин і характеристик колісних сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів.

Скасування обов’язкової сертифікації супроводжується переходом України на сучасну європейську систему, побудовану на відповідності технічним регламентам. Європейська система, навпаки, надає більше свободи виробнику: він мусить дотримуватися лише загальних вимог щодо безпеки, які закріплені в технічних регламентах, а характеристики товару виробник може обирати на власний розсуд. При цьому контроль за безпекою товарів у європейській системі здійснюється методом ринкового нагляду.

Таким чином, основним документом, що регулює відповідні питання в Україні є Технічний регламент. Він передбачає, що для реєстрації трактора чи причіпного обладнання до нього потрібно подати:

  • декларацію про відповідність, оформлена виробником або його уповноваженим представником, – для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту безпеки машин;
  • сертифікат затвердження типу, виданий органом з оцінки відповідності, призначеним в установленому порядку на провадження діяльності щодо затвердження типу, – для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вузлів;
  • сертифікат відповідності затвердженому типу, оформлений виробником або його уповноваженим представником на підставі сертифіката затвердження типу, – для машин, на які поширюється дія Технічного регламенту затвердження типу сільськогосподарських та лісогосподарських тракторів, їх причепів і змінних причіпних машин, систем, складових частин та окремих технічних вузлів.

Відповідно і перелік документів, які видаються споживачу на продані транспортні засоби та їх складові частини, що мають ідентифікаційні номери, доповнений копіями декларації про відповідність та сертифіката відповідності затвердження типу (для сільськогосподарських і лісогосподарських тракторів).

Профільні органи сертифікації повідомляють також, що сертифікат затвердження типу видається за підвищеного рівня безпеки, а декларація про відповідність – за незначного рівня безпеки.

Особливості поширення дії Технічного регламенту випливають і з наступних факторів: участь у дорожньому русі та первинність реєстрації. Тому під дію Технічного регламенту підпадають в першу чергу трактори, причепи та причіпні машини, які братимуть участь у дорожньому русі, пересувні та самохідні лісогосподарські машини й навісні агрегати. Також дія регламенту не поширюється на машини, які уже зареєстровані.

Сертифікат затвердження типу в Україні видають відповідні органи – науково-технічний центр сертифікації «АгроСЕПРО» НААН і державне підприємство «УкрЦВТ».

Для використання тракторів, причепів, причіпних машин на українському ринку, потрібно дотриматись наступних умов:

  1. Забезпечити відповідність вимогам Технічних регламентів щодо тракторів, причепів та причіпних машин.
  2. Отримати сертифікат затвердження типу.
  3. Мати в наявності сертифіката відповідності затвердженому типу.
  4. Зазначити номер сертифіката затвердження типу в паспорті на техніку або нанесення його на табличку виробника.

Для отримання сертифіката затвердження типу варто виконати ряд вимог, які різняться для тракторів та причепів. Після цього надати протоколи випробувань лабораторій інших країн або у разі їх відсутності – відповідного українського органу.

Як повідомляються, сертифікат затвердження типу потрібно оформити до 23 лютого 2018 р.

www.me.gov.ua, www.ligazakon.ua, www.traktorist.ua