Що підготували законодавці для аграріїв на 2018 рік?

187

 

7 грудня Верховна Рада прийняла закон № 6776-д «Про зміни до Податкового кодексу», а також – держбюджет на 2018 рік в цілому. Голова Всеукраїнської аграрної ради Андрій Дикун заявив, що держбюджет на 2018 рік «не залишає аграріям надії на розвиток».

Так, в проект держбюджету на перше читання 2 млрд грн заклали на дотації аграріям, 1,6 млрд грн – на компенсацію затрат на будівництво нових тваринницьких ферм, 0,9 млрд грн – на компенсацію 20% затрат на купівлю нової української агротехніки. Аграрії та деякі нардепи вимагали на дотації виділити 4 млрд грн, а на підтримку тваринництва та компенсацію затрат на купівлю техніки залишити по пів мільярда гривень.

Однак, 4 грудня ВР оприлюднила проект держбюджету-2018 на друге читання. За текстом документу, аграріїв вирішили зовсім позбавити дотацій. На підтримку тваринництва – виділити 4 млрд грн. На програму по закупівлі української агротехніки залишили 0,9 млрд грн.

Як наголошує заступник голови ВАР, систему аграрних дотацій запускав не закон про бюджет-2017, а Податковий кодекс. З такого документу норму про «квазіакумуляцію» сплаченого ПДВ для АПК ніхто не прибирав. Тому аграріїв позбавили дотацій з держбюджету незаконно, наголошують у ВАР.

Уряд досі не розробив порядок, як з 1 січня 2018 року розподілятиме 4 млрд грн допомоги тваринникам. У ВАР побоюються, що такі гроші розподілять «вручну» між декількома «крупними агровиробниками». У 2017 році аграрії збудували нових виробничих комплексів лише на 300 млн грн, додає голова Аграрного союзу України Геннадій Новіков. На його думку, в наступному році аграрії не зможуть освоїти навіть мільярд гривень на будівництво нових тваринницьких ферм.

Друга причина невдоволення аграріїв, за словами генерального директора Українського клубу аграрного бізнесу Тараса Висоцького – правки № 180 та № 182 до проекту закону № 6776-д, які скасували у Податковому кодексі з 1 березня 2018 року сплату та компенсацію ПДВ при експорті сої, ріпаку та насіння соняшнику. При цьому 17% мито на експорт насіння соняшника залишилось чинним.

На думку Висоцького, відмова від сплати та компенсації експортного ПДВ на олійні та технічні «на руку» лише переробникам олії, зокрема агрохолдингу «Кернел», який належить Андрієві Веревському. Тому асоціації побоюються, що трейдери занизять закупівельні ціни внутрішнього ринку на ріпак, сою та соняшник на розмір некомпенсованого ПДВ. І через таке «просідання» закупівельних цін аграрії щороку втрачатимуть до 10 млрд грн.

www.pigua.info