Smart Agro Forum-2017 – комплекс інновацій для агросфери

225

13 грудня в м. Київ, в інноваційному просторі UnitCore, відбувся Smart Agro Forum-2017, який організувала компанія «Революшн Експо». Вже втретє проводиться цей спеціалізований міжнародний форум, який присвячений втіленню високих технологій в аграрну галузь – для оптимізації її роботи, підвищенню точності операцій, інформаційної безпеки, якості агрономічного моніторингу та аналізу і багато іншого. Захід зібрав керівників та агрономів фермерських господарств і агрохолдингів зі всієї України, представників IT та консалтингових компаній, виробників і дистриб’юторів сільськогосподарської техніки, обладнання, хімічних засобів та добрив тощо.

IMGP3223

Ключова місія Smart Agro Forum-2017 – долучити аграріїв до нового типу стратегічного мислення в бізнесі, зламати стереотипи, показати, як багато прибутку втрачається в прив’язці до старих технологій, що в сучасних умовах ринку не дають високої ефективності, зарядити зацікавленістю, натхненням та сміливістю у втіленні новітніх технологій. Жива дискусія та багато слушних питань з боку слухачів доповідей – підтвердження  тому, що зміни вже почали втілюватись в життя. Спікери форуму охопили майже всі ключові напрямки сільського господарства, деякі найактуальніші з них ми висвітлимо в даній статті.

земляний

Дмитро Земляний, співзасновник компанії Deltahost, запропонував технології захисту бізнесу від рейдерів та інших атак підприємств. Вже ні для кого не є новиною, що в наш час головний ресурс – це інформація, саме тому існують розвинені технології для її захисту. Дмитро Земляний заявив, що аграріям необхідно задумуватись та поступово втілювати ці технології. Мова іде про спеціалізоване збереження даних в дата-центрах (найбільш оптимальним варіантом при виборі місцезнаходження такого центру на думку експерта є Нідерланди, де стабільна політична та правова системи, і де знаходиться одна з найбільш крупних точок обміну трафіком в Європі). При збереженні даних обов’язковими факторами є криптографія та створення регулярних резервних копій, які мають зберігатись на видаленому сервері (це дуже важливо при вірусних атаках). До того ж, збереження певних даних важливо не тільки для захисту, а й для мобільності аграрія, оскільки при наявності мережі Інтернет буде забезпечено доступ до будь-якої корпоративної інформації навіть в полі.

ахмєтов

Февзі Аметов, співзасновник компанії «Drone.UA», поділився з присутніми інформацією про тенденції та перспективи розвитку дронів, яка на сьогодні є однією з найбільш затребуваних розумних технологій у сфері агро. Головний напрямок, за яким рухається цей розвиток – створення методик виявлення та аналізу джерел проблем в полі, а також розробка правильних рекомендацій щодо їх вирішення. Найбільш розповсюджена функція, яку на сьогодні виконують дрони – це відеомоніторинг полів та, відповідно, їх картографування різного типу, в тому числі за індексом NDVI та 3d-моделювання. Визначення стану рослин після внесення тих чи інших добрив, визначення висоти рослин та рівню їх цвітіння, підрахування кількості рослин та їх розміру, визначення площі, на якій сходи не зійшли – це теж важливі функції, які сьогодні можуть виконуватись за допомогою дронів. Один з нових методів діагностики, який наразі стає все актуальнішим, особливо у південних регіонах – це термограми, що дозволяють чітко виявляти стійкість того чи іншого сорту чи гібриду до недостатності вологи. Це важливо як на етапі випробування нових продуктів, так і для виявлення зон нестачі вологи на виробничих посівах.

бєлєнков

Артем Бєлєнков, засновник «SmartFarming», поділився аналізом сучасного процесу розвитку розумних технологій в агросфері України.

«На мій погляд, є дві дуже важливі речі: перша – це культура ведення бізнесу, а друга – можливість все порахувати. В контексті першої треба працювати з кадрами, впроваджувати мотиваційну політику, а контексті другої – втілювати системи збору даних у всіх напрямках роботи та їх аналізу. Це тривалий процес, який ми рекомендуємо розпочинати з систем точного землеробства. Технологічні колії, точний посів та обприскування – це базові речі, які дозволять зекономити величезні кошти. Паралельно треба запускати системи моніторингу, що потрібно для швидкого та чіткого прийняття рішень і прогнозування врожаїв.  Найбільш розповсюдженою технологією у системах моніторингу є впровадження дронів, але придбання дрону, на мій погляд, є доцільним тільки при готовності агронома ним користуватись».

Під час перерви на каву, ми додатково поспілкувались з Артемом Бєлєнковим, поцікавившись щодо підсумків 2017 року.

– Артеме, на скільки, на Ваш погляд, за цей рік відбувся прогрес у втіленні IT в агросферу?

– По-перше, зростає сам ринок агроінновацій. По-друге, аграрії при втіленні технологій вже більше в них розуміються, орієнтуються на конкретний результат. Значно кращою за цей рік стала інфраструктура для розвитку стартапів – більше івентів, поява нових платформ. Більше IT-компаній зайшли на агроринок, відповідно посилилась конкуренція, а значить і темпи розвитку, підвищилась комунікація з клієнтами. Дистриб’юторські компанії теж почали включати в свій асортимент інноваційні технології, тобто попит на них зріс однозначно. Розвиток стає більш системним, тому позитивні очікування від наступного року у мене ще більші. Трендові напрямки – управління земельним банком, робота з дронами, приборами для точного землеробства та програмні продукти. Втім, суттєві зміни в аграрній галузі відбудуться при масовому втіленні інноваційних технологій в неї, а для цього потрібно, щоб люди були готові пристосовуватись до глобальних змін. В решті решт, прихильники старих моделей ведення бізнесу залишаться поза межами конкуренції.

Також на форумі була озвучена ще низка цікавих тем. Олександр Степанов, Founder and CEO «Unique Technologies LLC», зазначив декілька актуальних проблем у сфері збуту сільськогосподарської продукції в Україні. Зокрема це відсутність знань ринкових цін, невміння орієнтуватись в їх прогнозах, а для тих компаній, які купляють продукцію, існує проблема відсутності інформації щодо реальних її об’ємів на продаж в регіоні, і загалом на українському агроринку немає чіткої впорядкованості виробленої продукції та її збуту за конкретними цінами. Задля часткового вирішення цих проблем Олександр запропонував декілька електронних сервісів, зокрема у сфері зернових це ресурс під назвою agroyard.ua зі всіма необхідними інструментами для торгівлі. Цільова аудиторія: постачальники с.-г. товарів, послуг, агровиробники, переробники і трейдери.

скок

Сергій Скок, керівник ТОВ «Скок Агро», поділився з гостями форуму досвідом впровадження моніторингу ущільнення ґрунту, що є дуже актуальним на сьогоднішній день, адже аграрії вже серйозно замислюються над тим, як оптимізувати прибуток. Ущільнення негативно впливає на врожайність, і його усунення, як показує практика, може на відповідних ділянках підвищити врожай на 8-15%.

Коментарі гостей форуму:

Олександр Іванович Цаль, директор ТОВ «ІКАРАІ УКРАЇНА»:

«Ми є представниками заводу IKAR, який розташований в Литві – він наразі знаходиться на останньому етапі будівництва. Завод вироблятиме спеціальні рідкі мікродобрива для роботі по вегетації. Дуже радий, що мене запросили на такий чудовий форум, думаю в майбутньому у мене буде можливість презентувати на такому заході і наш інноваційний продукт. Крім того, одним з напрямків діяльності нашої компанії є точні системи аналізу на сільгосппідприємствах, в тому числі з використанням дронів. На сьогодні до наших послуг входить повний аналіз ґрунту, функціональна діагностика. Вводимо нову послугу – аналіз за індексом NDVI за допомогою БПЛА. Тому сьогодні інформація щодо цих напрямків дуже цікавить».

Сергій Касьян, ФГ «Відродження» (Дніпропетровська область):

«Наше господарство працює вже більше 25 років, основний напрямок діяльності – інтенсивне яблучне садівництво. Також маємо ягідники, вирощуємо овочі та польові культури. Вже не перший раз відвідую Smart Agro Forum – дуже цікавий захід. Для нас найактуальнішим зараз є втілення дронів в садівництво для аналізу стану дерев і плодів, адже успішний врожай залежить від вчасних дій агронома. Ну і взагалі дуже цікавлять сучасні технології, поступово їх впроваджуємо».

Тетяна Бєлінська