Як збільшити земельний банк?

298

Мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення продовжено, а значить у 2018 році залишаємось з тими ж правилами гри. Більшість аграріїв полегшено зітхнули. Але у багатьох виникає запитання: чи можна збільшити земельний банк в цих реаліях? Відповідь – можна.

Є два шляхи отримання нової землі в обробіток:

1) прямий набір;

2) купівля агропідприємства з вже готовими орендованими активами.

Про особливості купівлі агропідприємства з орендованою землею, ми розповімо у наступному номері. Зараз же розглянемо питання прямого набору землі.

Якщо цікавить збільшення земельного банку в межах масиву, який Ви вже обробляєте, то перш за все варто провести аналіз орендованої землі та відобразити це в картографічних матеріалах з нанесенням Вашої оренди, оренди конкурентів та вільних ділянок. Звіривши інформацію із загальними списками розпаювання, отримаєте повну картину оренди по населеному пункту. Як показує практика, як мінімум 10% земель не обтяжені орендою.

Варто зауважити, що зазвичай це, так звані, проблемні ділянки, де потрібно переоформити спадщину або підготувати документи… Але така карта буде корисною з кількох причин: впорядкування власного земельного банку, виявлення землі, яка не в оренді, можливість виявити договори конкурентів, які закінчуються.

Ще один варіант збільшення земельного банку, який набирає дедалі більшої популярності, це оренда городів, що дозволено з 2015 року. В нашій практиці є схожі успішні випадки. Для цього, правда, орендарю доведеться взяти на себе витрати по оформленні прав на городи, оскільки вони рідко приватизовані. Як люди, так і місцева влада охоче йдуть на таку форму співпраці, бо розуміють, що це вигідно для всіх  –  оформляється великий масив землі, власники отримують документи, а агробізнес – землю в обробіток.

Процедура така: виготовляється технічна документація, реєструється право власності, а вже після того договори оренди. Мінус в тому, що площі не настільки великі, а ще такий вид оренди потребує більше зусиль, бо потрібно взяти в оренду весь масив, а отже поспілкуватися з кожним власником. Плюс  –  збільшення оброблювальної землі та географічна близькість.

Зверніть увагу також на землі державної та комунальної власності сільськогосподарського призначення. Тепер виділення такої землі відбувається виключно через земельний аукціон, оголошення про який розміщується на сайті Держгеокадастру, тому за цим треба слідкувати, реєструватися та брати участь. Якщо ж Ви знайшли масив, який не обробляється, Ви можете самі ініціювати аукціон, звернувшись в орган місцевого самоврядування.

За землями державної та комунальної власності сільськогосподарського призначення варто слідкувати навіть якщо вони в оренді. Зараз активно виділяється земля учасникам АТО, як правило, саме з таких категорій земель шляхом їх поділу. Таким чином формуються нові земельні ділянки та, відповідно, нові об’єкти оренди. А після виділення та оформлення права власності на землю її також можна орендувати уже в нових власників.

Ще один не дуже поширений варіант – взяти в оренду заліснені масиви. Мінус – потрібно понести додаткові витрати, але якщо заліснення невелике, то воно того варте. Плюс – з пайовиками можна домовитись про відстрочку оренди і за ці кошти провести розчищення. Часто масиви, які давно не обробляються, здаються землями природоохоронного призначення, проте варто таки «підняти» документи. Практика свідчить, що дуже часто на місці сьогоднішнього чагарника знаходяться землі сільськогосподарського призначення, а інколи навіть паї.

Також в деяких селах рівно бороняться масиви сінокосів та пасовищ, хоча випасати вже немає кого. Тут, правда, виникає конфлікт щодо правильності обробітку таких масивів. Щоб не вникати в юридичні та технічні аспекти обробітку сінокосів та пасовищ і не боятися інспекцій, можна перевести ці землі в угіддя «рілля» за допомогою технічної документації.

Якщо ж Вас не лякає відстань, то хороший варіант попрацювати по набору в районах, де менша конкуренція в агросфері: Рівненська, Львівська, Волинська, Житомирська області. Ситуації, коли лежать нікому не потрібні тисячі гектарів, там звичайно немає, проте конкуренція відчутно менша. Правда, Вам знадобляться відповідні технології, агрономи і культура.

Підсумовуючи, варто сказати, що в умовах мораторію є можливості нарощувати масиви земельного банку: виявлення неорендованих земель, оренда масивів городів, землі державної та комунальної власності, виявлення заліснених земель с.­г. призначення, сінокоси та пасовища, розширення підприємства на регіони, де менша конкуренція. Звісно, це потребує часу і системного підходу, а також кваліфікованої допомоги спеціалістів. Але при бажанні це можливо і потрібно використовувати.

Володимир Макух, юрист