Як зміниться сільгоспвиробництво ЄС до 2030 року?

219

Сільгоспугіддя, які використовуються для вирощування основних культур в ЄС, до 2030 року будуть скорочені. Однак це не позначиться на валових обсягах виробництва. Про це йде мова в широко обговорюваній європейськими ЗМІ доповіді Єврокомісії «Сільськогосподарські перспективи 2017-2030» – пише agroxxi.ru

Виробничі площі, які використовуються в сільгоспцілях, в ЄС скоротяться до 172 млн га з нинішнього рівня в 176 млн га. Орних земель стане менше – скорочення з 106,5 млн га в 2017 році до 104 млн га в 2030 році. Це логічне продовження тенденції, пов’язаної зі зростаючою урбанізацією Європи, а також іншими видами використання землі.

Що стосується цукру, в доповіді наголошується, що його споживання в Європі зміниться, оскільки споживачі вибирають більш природні, екологічно чисті і більш здорові продукти. Відповідно, споживання цукру в ЄС продовжить зниження до 2030 року, незважаючи на загальну тенденцію до зростання загальносвітового споживання. Зниження споживання цукру в ЄС, ймовірно, складе близько 5%, з 18,5 млн т в 2017 році до 17,5 млн т в 2030 році. Ця зміна сприятиме зростанню попиту на підсолоджувачі, продажі яких повинні вирости з 0,8 млн т в 2017 році до 1,8 млн т в 2030 році.

Недавня зміна розподілу цукрових квот в ЄС, ймовірно, призведе до зростання загального виробництва цукру в Європі приблизно на 12% до 2030 року. Очікується, що європейські виробники знайдуть нові ринки в інших країнах. Ціни на цукор в ЄС продовжать падіння, що скоротить різницю між цінами ЄС і світовими цінами і складе 40 € / т. Це повинно привести до скорочення вдвічі імпорту цукру і подвоєння його експорту до 2030 року.

Виробництво зернових в ЄС продовжить рости з 301 млн т у 2017 році до 341 млн т в 2030 році, головним чином через більш високу потребу в кормах, зокрема кукурудзи. Попит на зерно в ЄС збільшиться на 10% до 2030 року в порівнянні з середньою потребою в 2012-2017 рр в 283,5 млн т в 2017 році до 308,5 млн т в 2030 році.

У доповіді також є оптимістичні прогнози для зернових культур ЄС на експортних ринках, де продажі можуть збільшитися на 35% в порівнянні із середнім значенням за останні п’ять років в 38 млн т до 52,8 млн т в 2030 році.

Ціни на зернові в ЄС залишаться на низькому рівні протягом найближчих декількох років через великі перехідні запаси. Однак несприятливі погодні умови можуть вплинути на зростання цін в майбутньому.

Останнім часом культивування білкових культур істотно зросло завдяки політичному сприянню, мова йде про законодавчу ініціативу ЄС з озеленення, і високий попит на білок з боку тваринництва. Попит споживачів на продукти тваринного походження від тварин, які не харчуються ГМ-кормом, продовжує зростати. Це повинно в майбутньому принести користь виробникам білкових культур в ЄС. Однак очікується, що зростання білкових культур сповільниться, головним чином через зниження цін на сировину і більш високі витрати на виробництво.

Значна частина олійних культур, вирощених в світі, зокрема ріпак, використовується в якості біопалива. Зниження попиту на рослинні олії для виробництва біопалива може вплинути на весь ринок. У доповіді наголошується, що виробництво цих установок і раніше було тісно пов’язане із загальною політикою ЄС щодо біопалива та негативного впливу людства на навколишнє середовище. Оскільки ця політика в даний час переглядається, важко точно передбачити, як буде розвиватися ринок, і тому всі прогнози будуть зроблені без зміни поточної політики після 2020 року. В даний час рушійною силою виробництва біопалива в ЄС є його використання в автотранспорті, але в доповіді прогнозується зниження використання і біопалива, і бензину, і дизпалива в зв’язку з переходом на альтернативні види енергії.