Шотландські вчені виводять стійких до АЧС свиней

185
Європейським домашнім свиням планують прищепити ген від їх африканських родичів – бородавочников, який зробить їх несприйнятливими до африканської чуми свиней.
Розробкою займаються генетики Інституту Рослина в Шотландії, передає Agroportal з посиланн Sputnik.
«Зміна генома дає можливість підвищувати продовольчу безпеку шляхом скорочення втрат тварин від інфекційних захворювань. Наші результати наближають нас до розуміння цих переваг і, зокрема, відносяться до найбільш важливої проблеми інфекційних захворювань для сільського господарства у всьому світі », – зазначив провідний дослідник професор Алан Арчибальд.
Вчені збираються прищепити свиням, розводяться на продаж в європейських країнах, ген, виявлений у деяких порід африканських свиней, що відповідає за природну стійкість до АЧС. У диких кабанів і домашніх свиней в цьому регіоні є ген RELA, який викликає сильну реакцію імунітету на вірусні інфекції та відповідає за швидкий розвиток у них захворювання.
Генетики з Інституту Рослина модифікували цей ген, наблизивши його до аналогічного варіанту у бородавочника. Фахівці впевнені, що це зробить тварин значно стійкіше до АЧС. Передбачається, що свині не хворітимуть, навіть якщо є носіями вірусу.
Експеримент вчені провели на запліднених яйцеклітинах домашніх свиней, вже народилися перші генно-модифіковані поросята. В даний момент генетики вивчають їх, щоб підтвердити свою здогадку щодо стійкості бородавочников до АЧС.
Африканська чума свиней є однією з найсерйозніших проблем, що стоять сьогодні перед тваринниками у всьому світі. За статистикою, тільки в Європі захворюваність АЧС завдає шкоди економіці більш ніж на 1,5 мільярда євро на рік.