Держпродспоживслужба: сертифікація НАССР не є обов’язковою

196

Сертифікація постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР), не є обов’язковою. Законодавством прописана лише вимога щодо запровадження НАССР на підприємствах з виробництва харчових продуктів, але немає вимоги щодо отримання сертифікату НАССР.

Про це повідомив директор Департаменту безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Борис Кобаль, йдеться на сайті Держпродспоживслужби.

За словами фахівця, закон «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» передбачає встановлення прозорого механізму надання державних гарантій безпечності та якості харчових продуктів і запровадження державного контролю в сфері санітарних та фітосанітарних заходів «від лану – до столу».

Однією з обов’язкових вимог для оператора ринку харчових продуктів є система аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР). Це система, яка ідентифікує, оцінює і контролює небезпечні фактори, що є визначальними для безпечності харчових продуктів.

Для поступового переходу на використання процедур НАССР для виробників визначено перехідний період. Так, для потужностей, які провадять діяльність з харчовими продуктами, у складі яких є необроблені інгредієнти тваринного походження (крім малих потужностей), система повинна бути запроваджена впродовж трьох років з моменту оприлюднення закону (з 20.09.2017). На потужностях, які провадять діяльність з харчовими продуктами, у складі яких відсутні необроблені інгредієнти тваринного походження (крім малих потужностей), – через чотири роки (з 20.09.2018), а для малих потужностей – через п’ять років (з 20.09.2019).

«У залежності від виду діяльності, підприємства повинні запровадити цю систему у строки, передбачені законодавством. І Держпродспоживслужба перевірятиме бізнес на предмет впровадження системи НАССР. За порушення передбачені санкції», – зазначив Борис Кобаль.

Він також додав, що за результатами перевірок порушників можуть оштрафувати: юросіб — у розмірі від 30 до75 мінімальних заробітних плат, фізичних осіб-підприємців — від 3 до15 мінімальних заробітних плат.

Крім того, є загроза припинення роботи потужностей.

За словами Бориса Кобаля, такі перевірки будуватимуться у плановому режимі у відповідності з формою акту щодо дотримання операторами ринку вимог законодавства стосовно запровадження НАССР.

Також директор Департаменту звернув увагу на те, що в Україні набуває популярності послуга із сертифікації НАССР.

«Ми зауважуємо, що сьогодні не на всіх підприємствах система НАССР запроваджена і працює. Буває, що біля кабінету директора у позолоченій рамці розміщено сертифікат про запровадження НАССР, однак перевірка свідчить про велику кількість невідповідностей. Сертифікат якимось чином отримали, та система не запрацювала і вимоги закону не виконали. Але разом з цим законодавство не передбачає обов’язковість сертифікації підприємств на запровадження цієї системи – диплому може не бути, проте система повинна працювати», – заявив Борис Кобаль.