В Україні видали часникові аграрні розписки: першу з них оформлено на Тернопільщині

212

У березні цього року були видані перші в світі часникові аграрні розписки. Одну з них оформило невелике сільськогосподарське підприємство з Тернопільщини, отримавши посівний матеріал часнику під заставу врожаю цієї культури з чотирьох гектарів.

Про це повідомляє прес-служба Національного прес-клубу «Українська перспектива».

Як розповіла співвласниця підприємства Світлана Попчук, раніше вона разом з чоловіком вирощувала різні культури – ячмінь, пшеницю, буряки. Віднедавна подружжя робить ставку на часник, а для цього потрібен якісний посівний матеріал. Тож фермери вирішили скористатися аграрною розпискою. За словами жінки, процедура збору документів і нотаріального затвердження тексту розписки не була складною.

«Я ніколи раніше не користувалася жодними кредитними програмами, лише мала банківську кредитну картку», – зазначила Світлана Попчук. – Тож розписка стала першим інструментом кредитування для нас».

Другу часникову розписку видало невелике фермерське господарство, розташоване на кордоні двох областей – Вінницької та Одеської. Власник господарства Віктор Марчук має в обробітку лише 36 гектарів, тож робить ставку на нішеві культури – лохину, малину, нут, часник, а також займається тваринництвом. Нещодавно його господарство отримало сертифікат на органічне виробництво. Віктор Марчук отримав посівний матеріал часнику під товарну аграрну розписку, за якою він має повернути кредитору 10 тонн часнику першого класу.

Кредитором в обох випадках виступила одеська компанія «Агро-Патріот».

 «Агро-Патріот» вирощує товарний часник на 120 гектарах, ще 56 гектарів відведені під посівний матеріал. Також підприємство поточного року відкрило перший в Україні завод по переробці часника та склад довготривалого зберігання. «У нас вибудувалася бізнес-модель кооперативного типу, – розповіла співзасновниця підприємства Наталія Сударкіна. – Ми працюємо з 70 фермерськими господарствами, яким надаємо насіння та технології вирощування».

Зазначимо, інструмент аграрних розписок в Одеській області був запроваджений лише на початку 2018 року.

Довідково:

Аграрна розписка – це інструмент фінансування, за допомогою якого агровиробник має можливість отримати товарне і фінансове кредитування під заставу майбутнього врожаю. В залежності від умов розрахунку за ним розписки можуть бути  фінансовими та товарними. За фінансовою розпискою розрахунок відбувається грошима, а за товарною – частиною зібраного урожаю.

Згідно з офіційною статистикою, на початок квітня в Україні оформлено 315 аграрних розписок. Об’єм залученого за ними фінансування перевищив 2 млрд. гривень. Успішно виконано та закрито 113 аграрних розписок. Наразі не було жодного повідомлення про невиконання зобов’язань позичальником з відкриттям процедури примусового виконання за аграрними розписками.

Проект «Аграрні розписки в Україні» впроваджується Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC, Група Світового Банку) у партнерстві зі Швейцарською Конфедерацією.