Відміна земельного мораторію сприятиме розвитку підприємництва на селі

217

Відкриття ринку землі створить нові робочі місця в сільській місцевості та покращить ріст економіки України.

Про це повідомляє представник Світового банку Денис Назаров, йдеться на сайті Agravery. com.

«В Україні в середньому людина отримує $50 за пай, це приблизно 5 тис. грн на рік, в Польщі, наприклад, $200. Це означає, що людина недоотримає $500, $600, $700 на рік, (близько 15 тис. грн), а це половина пенсії на рік», — зауважив він.

Експерт зазначив, що зараз один гектар землі на тіньовому ринку вартує близько тисячі доларів. Якщо відмінити мораторій, то ціни зростуть до 3-4 тис./га, але це залежить від того, за якими правилами буде відкритий ринок.

«Впродовж 3-5 років ціна повинна піднятись, за нашими підрахунками, до 4-5 $/га. Землі від Полтави і далі, трошки західніше Вінницької області, є найбільш продуктивними і їх ціна повинна бути більше, ніж на півдні — приблизно до 6 тис. $/га», — додав Назаров.

За словами експерта, поява ринку землі збільшить рівень підприємництва на селі.

«Проблема розвитку фермерства у тому, що людина не може взяти кредит для вкладення грошей в садівництво або тваринництво. Через мораторій банк не зможе надати кредит під заставу землі. Відкриття ринку землі надасть поштовх до розвитку підприємництва на селі. Молодь перестане виїжджати, бо буде чим займатись. Це створить нові робочі місця на селі. Оренда, продаж або кредит під заставу землі дозволить розвивати в сільській місцевості інший бізнес, окрім аграрного», — запевнив Денис Назаров.

На думку представника Світового банку, продовження мораторію лише поглибить давню проблему, що існує в сучасній сільській місцевості України.

«Люди, які до мораторію приватизували землю, вже переважно пенсійного віку та здають землю в оренду. Більше того, за 17 років померло близько мільйона таких власників. І ця земля або переходить до держави, або до родичів, яким вона не цікава. Їм дешевше здати її в оренду або продати по заниженій ціні великому агробізнесу, ніж мати з неї якийсь зиск. За часи дії мораторію в Україні зникло більше 200 сіл», — сказав фахівець.

За оцінками експертів Світового банку, відміна мораторію зможе вивести багато грошей з тіні та дасть ріст економіки України від 0,5 до 1,5% росту ВВП щороку. Наразі уряд розробляє два законопроекти для реформи села.