За використання державного логотипу органіки на упаковці без відповідного сертифіката штрафуватимуть

270

Закон України №5448-д «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції», який регулюватиме ринок органічної продукції, дозволяє штрафувати підприємства, які продаватимуть товар з органічним державним логотипом і при цьому не матимуть сертифіката на суму 30 тис.грн.

Про це заявив голова правління Федерації органічного руху Євген Милованов в ефірі «Радіо НВ», йдеться на сайті АgroРolit.com.

Повідомляється, що для юридичних осіб-підприємців такий штраф становитиме від 30 тис. грн, для фізичних осіб-підприємців – від 19 тис. грн.

Так, за словами Милованова, виробників органіки зобов’яжуть щороку проходити сертифікацію і декларувати обсяги товарів. Також власники муситимуть погоджувати маркування органічної продукції з органом сертифікації. Термін дії сертифіката складатиме 15 місяців з дати видачі.

Також бізнесмени будуть зобов’язані взаємодіяти з органами сертифікації. Наприклад, надавати інспекторам зразки ґрунту або матеріалів, насіння, корму, продукції, води для проведення лабораторних досліджень. Документація, у тому числі й фінансова, теж перевірятиметься.

Фахівець зазначив, що новий закон дозволяє вилучення продукції, яка не відповідає вимогам законодавства щодо органічного виробництва та маркування. У першу чергу це стосуватиметься тих недобросовісних виробників, які маркують упаковки державним логотипом або позначкою «органічний», «біологічний», «екологічний», «органік», але насправді не дотримуються вимог до виготовлення.

Також існуватимуть певні умови для виготовлення органічного молока, м’яса та іншої продукції тваринництва.

Особлива увага буде до годування худоби. Наприклад, тварин можна годувати лише органічними кормами, тобто тими, які не обробляються синтетичними розчинниками. Також худоба повинна мати постійний доступ до пасовищ. Забороняється примусова відгодівля тварин. Молодих ссавців можна годувати лише природним молоком, переважно материнським. Під час репродукції забороняється застосування гормонів.

Органічна рослинна продукція повинна вирощуватися із використанням добрив, які розщеплюються біологічно. Загалом, створення органічної продукції передбачає використання технологій, які не шкодять людському здоров’ю, безпеці тварин та рослин. Крім того, підприємці не повинні забруднювати навколишнє середовище.

Сертифікується не сам органічний продукт. Не крупа, не пшениця, а саме процес цього виробництва. Починаючи від насіння і до виробництва, до переробки, пакування.

«Коли ми говоримо про вирощування пшениці у ключі екопродукції, то маємо на увазі не зміну технологічної карти, заміну конвенційних чи неорганічних інгредієнтів на органічні. Тут йдеться про жорсткий підхід, який включатиме дотримання сівозміни», –  пояснив голова правління Федерації органічного руху.

Також експерт наголосив, що нині в Україні працює система контролю за органічним виробництвом, а відповідні органи акредитовані на міжнародному рівні. Вони перевіряють близько чотирьох сотень господарств на відповідність норм ЄС та США. Через півроку після набрання законом сили та прийняття необхідних підзаконних актів, процедура сертифікації стане більш жорсткою.