Прес-підбирачі: який потрібен саме вашому господарству?

133

На сьогоднішній день аграрні підприємства мають дуже великий вибір прес-підбирачів: рулонного чи тюкового типу, з продуктивністю 10 чи 60 тонн/годину, для заготовки сінажу чи сухої рослинної маси і т.д.

Як же визначитися підприємству, який прес-підбирач буде найбільш ефективним саме в його умовах?

Продуктивність

Кожен господар знає, які обсяги роботи по заготівлі сінажу, сіна чи соломи та в які терміни потрібно буде виконати за допомогою прес-підбирача. Наприклад, якщо в господарстві середня урожайність соломи (зернові) становить 6 тонн/га, загальна площа, на якій буде заготовлена солома – 2000 га, а інтервал часу між обмолотом культур та початком грунтообробних робіт становить 2 тижні, то за таких умов продуктивність машин, які заготовлятимуть солому становитиме:

2000 га * 6 тонн/га = 12000 тонн (загальна кількість соломи)

12000 тонн/14 днів = 857 тонн/день (денна продуктивність прес-підбирачів)

857 тонн/день / 10 робочих годин = 85,7 тонн/годину – саме така продуктивність прес-підбирачів дозволить заготовити вказану у даному прикладі кількість соломи у необхідні терміни.

Кожен виробник прес-підбирачів може надати інформацію щодо продуктивності машин власного виробництва. На сьогодні рекорд продуктивності прес-підбирачів встановлено тюковим пресом компанії CLAAS, модель QUADRANT 3400: 67,8 тонн/годину!

В середньому, продуктивність прес-підбирачів при заготівлі соломи становлять:

Отже, в нашому прикладі з точки зору продуктивності потрібні 2 тюкових прес-підбирача продуктивністю від 43 тонн/годину.

Потреба в потужності

Більш продуктивний прес вимагає більш потужного трактора. Прості рулонні прес-підбирачі з фіксованою камерою пресування найчастіше використовуються з малопотужними тракторами (80 к.с.).

Для того, щоб отримати максимальну продуктивність рулонного прес-підбирача зі змінною камерою пресування необхідно мати більш потужний трактор: 90-100 к.с.

Для агрегатування тюкових прес-підбирачів необхідні сучасні потужні трактори: 100-250 к.с. залежно від моделі та розміру тюка.

Дуже часто саме наявність/відсутність відповідного трактора відіграє вирішальну роль у виборі прес-підбирача підприємством.

Для нашого прикладу потрібні 2 трактори потужністю 150-200 к.с. залежно від комплектаціі преса (наявність ножів).

Логістика

Порівняймо рулонний прес-підбирач зі змінною камерою пресування з тюковим пресом аналогічної продуктивності (камера пресування 80х70 см).

Порівняймо 2 рулонних преси зі змінною камерою з 1 тюковим пресом, який має вдвічі вищу продуктивність, ніж рулонний прес (40-45 тон/годину):

Увага! Крім того, що тюки потрібно транспортувати, їх ще потрібно зібрати на полі і навантажити на причепи.

Обв’язка: рулонні преси

Сітка чи шпагат? Здається, дискусія може тривати вічно…

Окрім різниці у вартості, обвязка сіткою чи шпагатом прямо впливає на продуктивність рулонного преса.

Приклад:

Продуктивність (пропускна здатність) рулонного преса становить 24 тонн/годину.

При хорошій урожайності 1 рулон формується приблизно за 50 секунд + час на обв’язку (під час обв’язки прес стоїть).

При обв’язці сіткою час на обв’язку становить в середньому 7 секунд (залежить від виробника пресів та від кількості витків сітки).

Тобто, на формування 1 рулона діаметром 1,5 м і вагою 340 кг потрібно 57 секунд.

За літній робочий день (10 годин) прес, який обвязує рулони сіткою здатний зробити до 632 шт рулонів (якщо відсутні простої з інших причин).

Продуктивність такого преса за день становитиме: до 215 тонн.

Якщо ж такий самий прес обязує шпагатом, то час на обвязку становитиме приблизно 42 секунди (залежить від виробника пресів та від кількості витків шпагату).

Загальний час на формування 1 рулона діаметром 1,5 метра та вагою 340 кг становить 92 секунди.

За літній робочий день (10 годин) прес, який обвязує рулони шпагатом здатний зробити до 391 шт рулонів (якщо відсутні простої з інших причин).

Продуктивність такого преса за день становитиме: до 133 тонн.

Що це означає?

Якщо господарство хоче затюкувати 5000 тонн соломи, то прес-підбирач, який оснащений системою обвязки сіткою виконає такий обсяг роботи за 23-24 дні.

Якщо ж прес-підбирач оснащений системою обвязки шпагатом, то на той самий об’єм роботи йому знадобиться 37-38 днів.

Якщо ж час є лімітуючим фактором, то для того, щоб виконати увесь обсяг роботи пресом, який обвязує шпагатом потрібен ще 1 такий самий прес!

Обв’язка: тюкові пресі (Дані приблизні в залежності від виробника)

Отже, чим більший розмір і вага тюка, тим менша витрата шпагату на 1 тонну соломи.

Вартість

Один з основних факторів, який впливає на рішення щодо придбання того чи іншого типу прес-підбирача та повинен оцінюватися з точки зору всього обсягу роботи. Тобто варто також врахувати загальну кількість пресів, які потрібно буде залучити для виконання певного об’єму роботи, загальну кількість тракторів, водіїв, витрати на транспортування, витрати шпагату/сітки, витрати пального, ризики простоїв і т.д. І хоч вартість одного рулонного преса дуже суттєво відрізняється від вартості тюкового преса, в кінцевому розрахунку собівартості соломи тюковий прес може виявитись більш економічно ефективним. Все залежить від обсягів та умов роботи.

Отже, можемо підвести короткий підсумок.


Кожен виробник може назвати нескінченну кількість переваг своєї техніки. Тож обираючи найбільш ефективний прес-підбирач, який в повній мірі вирішуватиме поставлене перед ним завдання господарству варто орієнтуватись в першу чергу саме на свої унікальні умови і потреби.