Цукровий буряк: від сівби – до збирання. Актуально: не допустити розвиток бур’янів

460

10 травня, в рамках проекту з дослідження цукрового буряку селекції Sesvanderhave, ми вдруге відвідали підприємство «Бучачагрохлібпром». Яскравий сонячний день був приємний для прогулянок, але не для рослин: наразі головна проблема у вирощуванні як цукрового буряку, так і решти культур криється у нестачі вологи. Редакція журналу «АгроЕліта» зустрілась з Григорієм Петровичем Опанасенком, головним технологом з рослинництва, та почула від нього нарікання на відсутність опадів та обмани прогнозів, що обіцяють дощі:

– Від першого дня посіву, 7-го квітня, не було нормального дощу. Декілька разів впав, але загалом 2,5 мм – так, трохи пил прибити і все. Така кількість вологи є не продуктивною, треба хоча б 5 мм одного дощу, щоб рослина могла собі щось взяти. Зараз нелегко всім культурам на наших полях. Втім, сходи цукрового буряку отримали на всіх площах, і вони в принципі задовільні, хоча і є нерівномірності. В середньому зійшло від 90 до 105 тис. рослин на гектар – для умов, що склалися, це цілком нормальний показник. Поки що буряк тримається, але якісь прогнози важко робити. Кожен день чекаємо дощу.

Григорій Петрович каже: все, що потрібно цукровому буряку, вже внесено в ґрунт, під корінь. Зараз основне завдання – забрати бур’яни, захистити рослини від конкуренції – за вологу, світло та поживу. Бур’яни споживають набагато більше ресурсів, ніж культурні рослини. А вже пізніше буде більш актуальним захист від шкідників та хвороб.

– Григорію Петровичу, розкажіть детальніше про захист посівів від бур’янів.

– Маленька кількість вологи – це проблема, але ми зараз на неї не можемо впливати. Є певні складнощі в іншому: поточні погодні умови є сприятливими для росту деяких бур’янів. При першій обробці гербіцидами ми, враховуючи нелегку ситуацію, зрозуміли, що до кожного поля треба підійти індивідуально, і подекуди відкоригувати технологічні карти. Справа в тому, що висока температура спричинила розповсюдження такого бур’яну як гірчак, який не потребує багато вологи. На першу обробку у нас згідно технологічної карти була запланована класична схема – внесення Бетаналу з Метамітроном, але ми прийняли рішення для деяких полів додати до цієї суміші гербіцид Карібу, який пригнічує гірчак та падалицю ріпаку, що подекуди також мають місце. Норму регулювали в залежності від фази розвитку сходів буряку, від 15 г до 20 г на гектар.

Приблизно через 8-10 днів (в залежності від поля) після першої, розпочали другу гербіцидну обробку цукрових буряків, зараз завершуємо її. Тут вже використовуємо суміш Бетанал + Метамітрон + Карібу на всіх полях. Ще попереду чекає третя гербіцидна обробка, коли рослини трохи окріпнуть.

– Окрім гірчаку, які ще бур’яни завдали турботи?

– Вчасна обробка не дала бур’янам розповсюдитись. Від берізки польової робили захисні заходи ще восени, від хвощу польового – вапнування. Слід зазначити, що бур’яни добре пристосовуються до зміни погодних умов. Наприклад, лобода зазвичай покривається кутикулою у фазі 2-х пар листків, а зараз, при такій високій температурі, це може статися і раніше, після чого знищити такий бур’ян буде складніше, тому треба не запізнитись з терміном обробки. З порушенням міжфазних термінів розвитку пов’язане життя й інших рослин. Наприклад, у нас в озимому ячмені вже повністю відбувся вихід колоса і почалася фаза цвітіння, а яра пшениця і ярий ячмінь ще до ладу не розкущилися та вже почали виходити в трубку. Це ще зарано і загрожує нестачею врожаю.

– Яку техніку для обприскування використовуєте?

– Для якісного захисту посівів в ТзОВ «Бучачагрохлібпром» є в наявності п’ять потужних самохідних обприскувачів Miller. Зараз дуже великий об’єм робіт на зернових та технічних культурах, всі обприскувачі працюють безперервно та цілодобово: ретельно промиваються після одної культури та переходять на другу. На них встановлені GPS-системи, відбувається точне дозування та нанесення препаратів.

Цукровий буряк на полях підприємства – у фазі 2-3 пари листків, що є нормальним етапом розвитку для середини травня. Спочатку ми відвідали поле, на якому сіяли цукровий буряк востаннє, він вже доріс до фази 2-х справжніх листків, потім подивились на перші посіви, вже з «пишними» листками. Структура посівів виглядала дивовижно, немов у комп’ютерній грі: як не дивись на поле – прямо чи по діагоналі, з різних боків – чітко проглядаються абсолютно рівномірні та однакові рядки. Це є результат точного пунктирного висіву.

– Як оцінюєте стан вегетації цукрового буряку?

– Перші етапи вегетації, фаза “сівба-сходи”, є одним з критичних періодів для цукрового буряку за вологозабезпеченням: насіння буряку для проростання потребує 200% вологи від своєї маси. В подальшому, коли коренева система тільки починає формуватись, потреба у волозі також є високою, адже в цей період з глибоких шарів ґрунту буряк вологи не візьме. До фази 2-3-х справжніх листочків ріст кореня є стриманим, а після цієї фази починається линька кореня та, відповідно, його активний ріст. Це дуже вразлива фаза, якщо ґрунт є ущільненим, може розвинутись коренеїд – комплекс хвороб цукрового буряку. У нас такої проблеми цього року не спостерігається, адже ґрунт у нормальному стані. Після линьки кореня, яка вже на частині наших полів відбувається, цукровий буряк стає вразливим до конкуренції з бур’янами або зі своїми сусідами, якщо був загущений посів. Ми завдяки правильно налаштованому точному посіву та вчасній гербіцидній обробці не будемо мати такої проблеми.

– Зі шкідниками поки що питань не виникає?

– Щодо шкідників: на деяких полях спостерігали сірого довгоносика, обробили фосфорорганікою, і проблему нівелювали таким чином. Також в невеликій кількості подекуди бачили дротяника, але його розповсюдження стримує початковий інсектицидний захист насіння. Постійно здійснюємо моніторинг полів, адже якщо проґавити активне розмноження шкідника, потім будуть великі втрати.

– Різницю між гібридами поки що зарано коментувати, так?

– Звісно, поки що різниці між гібридами не бачу. Всі гібриди Sesvanderhave, що ми посіяли, характеризуються швидким стартом після посіву, це так і відбулося. Як буде далі – подивимось, зараз очевидно, що гібриди є стресостійкими, адже ніжні, ще зовсім молоді рослини добре тримаються при відсутності вологи та високій температурі.

Тетяна Бєлінська